JPG, PNG ve GİF Arasındaki Fark Nedir?

JPG, PNG ve GİF Arasındaki Fark Nedir?

Eski görüntü teknolojileri gelişmeye devam ederken, her biri kendi kullanımları olan dosya biçimi türleri artmaya devam ediyor. JPG, PNG ve GIF en yaygın olanları haline geldi, peki bu format biçimlerini ayıran özellikler nelerdir?

Bu formatlar, modern tarayıcılarla uyumlulukları, geniş bant hızları ve kullanıcıların ihtiyaçları nedenleriyle en popüler hale geldi. Bu formatların ayrıntılı bir şekilde her birinin güçlü ve zayıf yönlerini inceleyelim.

JPG (Join Photographic Experts Group)

JPG formatı, profesyonel fotoğrafçıların kullanması gereken bir standart olması amacıyla Joint Photographic Experts Group (JPEG) tarafından geliştirilmiş bir dosya biçimidir. JPG’ler görüntü bölümlerini piksel bloklarına veya  döşemelerine indirgeyerek görüntü verilerini sıkıştırır. JPG sıkıştırması, kalıcı olma gibi talihsiz bir duruma sahiptir. Ancak dosya teknolojisi, fotoğraf düzenleme için değil, inanılmaz derecede küçük alanlarda büyük fotoğrafik görüntü dosyalarını depolamak için tasarlanmıştır.

JPG’ler, çok fazla sıkıştırılabildikleri için internetin standart görüntüleri haline gelmiştir. Yapmış olduğunuz ayarlara bağlı olarak, tipik bir JPG formatı 2: 1’den 100: 1’e kadar herhangi bir oranda sıkıştırılabilir.

Bununla birlikte, JPG’nin kayıplı olması nedeniyle, sanat dosyalarını depolamanın ideal bir yolu değildir. JPG için en yüksek kalite ayarları bile sıkıştırılabilir ve görüntünüzün görünümünü biraz da olsa değiştirilebilir. JPG aynı zamanda tipografi , keskin çizgiler ve keskin kenarlı fotoğraflar için ideal bir format değildir. Potansiyel olarak daha kötü olan bu kaybın birikmesidir. Sanat eserlerinin birden çok farklı versiyonunu kaydetmek, her kaydetmeden sonra bozulmaya neden olabilir. Bu durum böyle olsa bile, bunların JPG olarak kaydedildiğini görmek yaygındır, çünkü bu dosya türü çok yaygındır.

Joint Photographic Experts Group, bu ciddi kalite bozulması sorunuyla mücadele etmek için kayıpsız JPG teknolojisi geliştirdi. Buna bağlı olarak, bağlantı hızları ve yüksek kaliteli, bozulmayan dosyalara olan genel ilgi eksikliği nedeniyle, JPG-LS standardı hiçbir zaman yakalanmadı.

İnsanların kayıpsız olarak JPG2000’i açmasına ve kaydetmesine olanak sağlayan uygulama eklentileri indirmek mümkündür. Apple’ın Önizleme uygulaması gibi bazı programlar, JPG2000’i doğrudan okuyabilir ve kaydedebilir. JPG formatı 24 bit RGB ve CMYK ile 8 bit Gri Tonlamayı desteklemektedir.

GIF (Graphics Onterchange Format)

GIF, JPG formatından daha eski bir dosya türüdür. Fotoğrafçılığın aksine genellikle internet ile ilişkilendirilir. GIF, “Graphics Onterchange Format” anlamına gelir ve TIFF görüntülerinin kullanıldığı aynı kayıpsız LZW sıkıştırmasını kullanır. Bu teknoloji bir zamanlar patent uygulama sorunları yüzünden tartışmalıydı ancak tüm patentlerin süresi dolduğu için kabul edilen bir format haline geldi.

GIF, doğası gereği 8 bitlik bir renk dosyasıdır. RGB renk modelinden seçilip Renk Tablosu’na kaydedilebilen 256 renkten oluşan bir paletle sınırlıdır. Gri Tonlamalı görüntülerin yapısı gereği 8 bitlik bir palet olmasıdır. Bu nedenle bu görüntüleri GIF olarak kaydetmek oldukça mantıklıdır.

Şeffaflık desteğinin yanı sıra, GIF formatı ayrıca her kareyi 256 önceden seçilmiş renkle sınırlayan animasyonları da destekler.

GIF, JPG gibi kayıplı olmasa da, 8 bit renge dönüştürme, yarı ton noktaları veya noktacılığa benzer şekilde renkleri optik olarak karıştırmak için renk taklidi filtreleri kullanarak birçok görüntüyü bozar. Bu, bir görüntüyü  kökten değiştirebilir ya da bazı durumlarda ilginç bir etki oluşturmak için kullanılabilir.

Bu görüntü formatın kayıpsız olması nedeniyle GIF, geometrik ve tipografi şekillerdeki sıkı çizgileri korumak için kullanılabilir, fakat bunlar Adobe Illustrator ya da SVG yerel formatı, AI gibi vektör grafik dosyalarına daha uygundur.

GIF, görüntü saklamak ya da modern fotoğrafçılık için ideal değildir. Çok sınırlı renklere sahip küçük boyutlarda, GIF görüntüleri JPG dosyalarından daha küçük olabilir. Ancak en sıradan boyutlarda bile, JPG sıkıştırması daha küçük bir görüntü oluşturacaktır.

PNG (Portable Network Graphics)

PNG, açılımı Portable Network Graphics anlamına gelir. PNG daha önce tartışılan tescilli LZW sıkıştırma algoritmasını kullanan GIF’e karşı bir alternatif olarak geliştirilmiştir. PNG, GIF’in sahip olmadığı bir özellikle tarayıcılarda şeffaflığı desteklediği için internet grafikleri için mükemmel bir dosya formatıdır.

PNG, GIF gibi 8 bit rengi destekler, ancak JPG’nin yaptığı gibi 24 bit renkli RGB’yi de destekler. Ayrıca, görüntülerin kalitelerini bozmadan fotoğrafik görüntüleri sıkıştırabilen kayıpsız dosyalardır. PNG, üç dosya türünden en büyüğü olma eğilimindedir fakat bazı tarayıcılar tarafından desteklenmez.

PNG, şeffaflık için mükemmel bir görüntü formatı olmasının yanı sıra, 24 bit PNG’nin kayıpsız yapısı, masaüstünde piksel çoğaltılması için piksele izin veren ekran görüntüsü yazılımı için idealdir.

Hangisini Kullanmalıyız?

PNG, daha büyük boyutlu resimler için en kaliteli resim formatıdır ve genellikle ihtiyaçlarınıza bağlı olarak yararlı bulabileceğiniz bilgileri içerir. 8 bit PNG bir seçeneklerden biridir, fakat GIF daha küçüktür. JPG ise PNG’den çok daha küçük olduğundan fotoğrafçılık için en uygun seçenekler de değildir. Ve yüksek çözünürlüklü dosyaların depolanması için, JPG, yalnızca yakın açıdan incelendiğinde görülebilecek şekilde küçük oranlarda sıkıştırır.

Kısacası:

  • PNG, şeffaflık ve kayıpsız olduğundan daha küçük dosyalar için iyi bir seçenektir.
  • GIF büyük bir yeniliktir ve yalnızca animasyonlar için kullanışlıdır, ancak küçük 8 bitlik görüntülerde üretebilir.
  • JPG, internetteki fotoğraflar ve fotoğraf benzeri görüntüler için hala eni iyi seçenektrir ancak dosyanız her kaydetme ile bozulabileceğinden dikkatli olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir