Javier Olivan Kimdir? (Meta’nın Yeni COO’su)

Javier Olivan Kimdir? (Meta’nın Yeni COO’su)

Javier Olivan, şu anda Meta platformlarının yeni COO’su olan 15 yıllık bir şirket meta şirket çalışanıdır. Olivan, 15 yıldır şirketin patlayıcı büyümesinde çok önemli bir rol oynadı. Olivan, Meta’nın Büyümeden Sorumlu Başkanı (CGO) ve Çapraz Meta Ürünleri ve Altyapıdan Sorumlu Başkan Yardımcısıdır.

Şu anki görevinden önce kariyeri boyunca Meta’da birçok rol üstlendi. Olivan, hayırseverliğe odaklanmak için görevi bırakan Sheryl Sandberg’in yerini alacak. Sheryl, birkaç yıldır teknolojideki en etkili kadınlardan biriydi.

‘Gerçekten Sheryl gibi birini kolaylıkla değiştiremezsiniz. Bu yüzden aynı unvana sahip olmak, benim için farklı bir rol olacak.’

Javier Olivan bu yorumu bir Facebook gönderisinde yazmıştır.

Javier Olivan Kimdir?

Olivan, 1977‘de küçük bir İspanyol belediyesi olan Sabiñánigo‘da doğdu ve kuzey İspanya’nın Pireneler bölgesinde büyüdü. Elektrik ve endüstri mühendisliği derecelerini İspanya’nın Navarra Üniversitesi‘nden aldı. Ayrıca Stanford Üniversitesi‘nde işlete yönetimi (MBA) alanında yüksek lisansını tamamladı.

Olivan, Facebook’a katılmadan önce Japonya’nın NTT, Siemens ve diğer çeşitli şirketlerinde çalıştı. Facebook’a 2007 yılında uluslararası büyümenin başkanı olarak katıldı. Sosyal medya platformunun o zamanlar yalnızca yaklaşık 40 milyon kullanıcısı vardı ve şimdi tüm meta platformlarda yaklaşık 3,6 milyar kullanıcıya sahip.

Javier Olivan, Facebook’un Hindistan, Japonya, Rusya, Endonezya ve Brezilya gibi ülkelere uluslararası genişlemesini denetlemekten sorumluydu. CGO olarak Javier Olivan, Meta’nın Facebook, Instagram, WhatsApp ve Messenger gibi uygulamalarını yönetti.

Ayrıca veri bilimi, UX araştırması, uluslararasılaştırma ve içerik stratejisi ekipleri arasında çalıştı. Meta CEO’su Mark Zuckerberg’e göre, şirketin yeni COO’su olarak Olivan, reklamcılık ve iş ürünleriyle de ilgilenecek.

Ancak, Olivan’ın ilgi odağı dışında kalması muhtemeldir. Bu, genellikle Facebook’u dış izleyicilere temsil eden Sheryl’den oldukça farklıdır.

COO Nedir? Ne İş Yapar?

bir işletmenin günlük idari ve operasyonel işlevlerini denetlemekle görevli üst düzey bir yöneticidir. COO tipik olarak doğrudan CEO’ya (CEO) rapor verir ve komuta zincirinde ikinci olarak kabul edilir. Bazı şirketlerde, COO, “operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı”, “baş operasyon görevlisi” veya “operasyon müdürü” gibi başka terimlerle bilinir.

  • Baş işletme görevlisi (COO), bir işletmenin günlük idari ve operasyonel işlevlerini denetlemekle görevli üst düzey bir yöneticidir.
  • COO tipik olarak doğrudan CEO’ya (CEO) rapor verir ve komuta zincirinde ikinci olarak kabul edilir.
  • CEO’nun tercihine bağlı olarak, COO genellikle bir şirketin iç işleriyle ilgilenirken, CEO şirketin halka açık yüzü olarak işlev görür ve böylece tüm dışa dönük iletişimi yönetir.
  • COO olmak için gereken beceriler arasında güçlü analitik, yönetsel, iletişim ve liderlik becerileri bulunur.
  • Genel olarak, farklı durumlar ve farklı şirketler için en uygun olan yedi farklı COO türü vardır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir