Jailbreak Nedir? Ne İşe Yarar? Yasal Mıdır?

Jailbreak Nedir? Ne İşe Yarar? Yasal Mıdır?

Elektronik pahalı bir yatırımdır, bu nedenle kullanıcıların deneyimlerinden en iyi şekilde yararlanmak istemeleri şaşırtıcı değildir. Ancak oyun konsolları veya akıllı telefonlar gibi birçok popüler cihaz, üreticiler tarafından kendilerine getirilen kısıtlamalara sahiptir.

Tüketiciler, cihazlarını tasarımcıların dayattığı sınırlamaların “hapishanesinden” kurtaracak teknikler buldular. Jailbreak, telefonunuzdaki yeni özelliklerin kilidini açmanıza yardımcı olabilir, ancak bunun bir bedeli vardır. Jailbreak ve beraberinde gelen riskler hakkında daha fazla bilgi edinmek, bilinçli bir karar vermek için çok önemlidir.

Jailbreak Nedir?

“Jailbreaking” terimi bazen cihaza bağlı olarak cracking veya rooting ile birbirinin yerine kullanılır.

Bu, ilk iPhone’ların kullanıcılarının cihazlarını uygulama mağazasına erişmek ve AT&T dışındaki sağlayıcıları kullanmak için değiştirmesinden sonra ortaya çıkan bir terimdir. Geleneksel Android cihazlardan farklı olarak Apple, cihazları üzerinde daha fazla kontrol uygular.

En önemlisi, Apple hala ürünlerinin arayüzünü önemli ölçüde değiştiren işlevlere izin vermiyor. Apple cihazlarını kişiselleştirmek isteyen kullanıcıların, Apple tarafından kısıtlanan mevcut uygulamalara erişmek için jailbreaking’e başvurmaları gerekiyor.

Apple cihazları, insanların jailbreak yapabileceği tek elektronik cihazlar değildir. Birçoğu, bölge kısıtlamalı içeriği izleyebilmeleri veya oynatabilmeleri için Dijital Haklar Yönetimi (DRM) kısıtlamalarını atlamak için özel yazılımlar kullanır.

Örneğin, birisi cihazlarını, cihazlarının genellikle okuyamadığı Japonya’dan DVD’lerini oynatacak şekilde değiştirmek isteyebilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
İphone’un Hacklendiği Nasıl Anlaşılır?

Bazı insanlar bunu yalnızca cihazlarını korsan içerikle değiştirilebilir hale getirmek amacıyla yapar. Bu uygulamalar en çok, çevrimiçi olarak ücretsiz olarak indirebilecekleri oyunları oynamak için konsollarını kıran kişiler için yaygındır.

İnsanlar jailbreak yapmayı birkaç farklı şekilde gerçekleştirir. Genellikle cihazınızı bir bilgisayara bağlamanızı ve birçok yazılım aracından birini manuel olarak indirmenizi gerektirir.

Jailbreak Yasal mı?

Jailbreak’in kendisi genellikle yasa dışı değildir. Tartışmalı konu tartışmaya açıldı, ancak son on yılda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüketiciler telefonlarını, akıllı saatlerini ve tabletlerini jailbreak yapmak için yasal hak kazandılar.

Belirli cihazınızın jailbreak için yasal olup olmadığını kontrol etmek ve bölgesel farklılıkları göz önünde bulundurmak iyi bir fikirdir.

Bir telefonu jailbreak yapma eylemi kendi içinde yasa dışı olmasa da jailbreak yapılmış bir telefonla yaptığınız işlemler sorunlara neden olabilir. Korsan veya yasal olarak kısıtlanmış içeriğe erişmek için jailbreak yapılmış bir cihaz kullanmak yasalara aykırıdır.

Yasal sınırlamalar dahilinde kalsanız bile, çoğu zaman insanları caydıran jailbreak yapılmış bir cihazla birlikte birçok risk gelir.

Bir Cihaza Jailbreak Yapmanın Riskleri Nelerdir?

Jailbreak söz konusu olduğunda, endişeler yerel polisten bir çağrı almaktan daha geniştir. Daha önemli bir risk oluşturan diğer potansiyel sorunlardır.

Cihazı Kırmak

Bir cihazı doğru şekilde jailbreak yaptığınızda, cihazı kırma konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ne yazık ki, bunu söylemek bazen yapmaktan daha kolaydır.

Bazen, kırma araçları tam olarak yapmayı amaçladıkları şeyi yapmazlar ve bunun yerine cihazınızın yazılımını bozarlar. Bu sorunlar, küçük, can sıkıcı hatalardan bir cihazı kullanılamaz hale getirmeye kadar değişebilir.

Bir cihazı nasıl jailbreak yapacağınız konusunda gerçekten araştırma yapmalısınız ve sadece Reddit’te bulduğunuz ilk bağlantıyla gitmemelisiniz. Bir cihazı kırmak, bir anahtarı çevirmekten daha fazlasını içerir ve bir programcı değilseniz, belirli bir yazılım ararken büyük olasılıkla çevrimiçi yabancıların sözlerine güveneceksiniz.

Birinin, donanıma zarar verebilecek kötü amaçlı yazılımları cihazınıza indirmeniz için sizi kandırması çok zor değildir.

Güvenlik Riskleri

Kötü amaçlı yazılımlar, hassas verilerinizi riske atar. Cihazlarınıza yabancı programlar indirmek, istilacı casus yazılımların veya diğer virüslerin kapılarını açar.

Cep telefonları, akıllı saatler ve konsollar gibi yaygın olarak kırılan cihazlarda, genellikle herkesin bulması için kayıtlı adresiniz veya ödeme bilgileriniz gibi önemli bilgiler bulunur.

Çevrimiçi olarak asla garip programlar indirmemelisiniz. Bu ipucu, şirketlerinde jailbreak yapılmış cihazları kullanan kişiler için özellikle önemlidir.

Garantiyi Kaybetmek

Daha da kötüsü, bir cihazı hapse atmak, sahip olabileceği garantiyi geçersiz kılar. Şirketler, jailbreak’in bir ürünü kusurlu hale getirebilecek gereksiz bir risk olduğunu bilir.

Cihazınızda herhangi bir değişiklik yapmadan önce bu durumların sizin için geçerli olup olmadığını görmek için garanti sözleşmenizi gözden geçirin. Birisinin bir cihazı incelemesinin ve birisinin cihazı kırıp kırmadığını kontrol etmesinin yolları vardır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Telefonlar Neden Donar ve Kasar? Olası Nedenleri ve Çözümleri

Bu nedenle, çoğu kullanıcıyı çok yeni (veya pahalı) cihazları, özellikle de pek fazla faydası olmayan cihazları jailbreak yapmaktan kaçınmaya teşvik ediyor.

Özellikleri Kaybetmek

Bazı cihazların yazılımında ince ayar yapmak da bazı özellikleri kullanıcılardan uzaklaştırabilir. Örneğin, Nintendo Switch’lerini hapse atanlar bazı ciddi sonuçlarla karşı karşıya kaldı.

Nintendo, Pokémon Sword and Shield’dan spoiler sızdıran oyuncu gibi, hizmetlerinden yararlanan kullanıcıları sorumlu tutar.

Şirket bu tür etkinlikleri desteklemediğinden, konsollarını kıran kullanıcıların çevrimiçi özellikleri kullanmasını yasaklama (ve çoğu zaman da) hakkına sahiptir.

Bu yasak, herhangi bir çevrimiçi çok oyunculu oyuna katılmanızı kalıcı olarak engeller ve herhangi bir dijital oyun veya içerik indirmek için Nintendo eShop’a erişmenizi zorlaştırır.

Unutmayın, bu dijital içerik aynı zamanda DLC’leri de içerir, yani oyun deneyiminin çoğunu kaybedersiniz. Bazı insanlar çevrimiçi üyelik olmadan bir şeyi indirmenin farklı yollarını bulsa da, bunların çoğu muhtemelen yasa dışıdır ve sizi daha da büyük belaya sokabilir.

Cihazımı Jailbreak Yapmalı Mıyım?

Cihazlarınızdaki (yasal) kısıtlı özelliklere veya uygulamalara erişmek istiyorsanız, jailbreak yapmak nispeten kolay bir tekniktir. İçeri giren sorunları anladığınız ve yolun sonunda herhangi bir sürprizle karşılaşmadığınız sürece, jailbreak, cihazınızı değiştirmenin yasal bir yoludur ancak kesinlikle böyle riskli bir girişimi savunmuyoruz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir