İyi Bir İnternet Hızı Kaç Olmalı? İdeal İnternet Hızı Nedir?

İyi Bir İnternet Hızı Kaç Olmalı? İdeal İnternet Hızı Nedir?

100 Mbps “hızlı” internet mi? 10 Mbps “yavaş” mı? Hangi internet hızlarını alırım? Bunların hepsi çoğumuzun sorduğu sorulardır, bu yüzden bunları açıklamak için bu basit kılavuzu oluşturduk.

İnternet hızının nasıl ölçüldüğüne, nelerin hızlı internet olarak kabul edildiğine, yavaş internetin ne olabileceğine ve  ”İyi bir internet hızı nedir?” sorusuna cevap olacak diğer faktörlere bakalım.

İnternet Hızı Nasıl Ölçülür?

İnternet hızı, bağlantının saniyede ne kadar veri indirebileceği (indirme hızları) veya yükleyebileceği (yükleme hızları) ile belirlenir.

Her iki durumda da hız, saniyedeki bit sayısı (bps) olarak gösterilir. Bir internet bağlantısı saniyede binlerce bit aktardığından, kaç bin bitten bahsettiğimizi göstermek için k, M ve G öneklerini kullanırız. Metrik sisteme aşina iseniz, “k” = 1.000, “M” = 1.000k (1.000.000) ve “G” = 1.000M (1.000.000.000) olduğunu bilebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Altyapı Olmadan İnternet Bağlanır Mı?

İnternet hızlarını araştırırken, muhtemelen kbps veya Gbps’den daha fazla Mbps göreceksiniz. Bunun nedeni, Mbps hızlarının interneti ne için kullandığımıza daha uygun olmasıdır.

İndirme Hızı Ne Zaman Önemlidir?

Çoğu kişi için yüksek indirme hızlarına sahip olmak çok önemlidir. TV akışı, müzik indirme ve sosyal medyada gezinme gibi yaygın etkinlikler için kullandığımız şey budur.

Yükleme hızları Ne Zaman önemlidir?

Yükleme hızları, video konferans ve büyük dosyaları bir sunucuya veya buluta yüklemek gibi şeylerle devreye girer.

Kbps aralığına düşen hızlar genellikle “yavaş” internet dediğimiz hızlardır ve daha az yaygın olan ancak daha yaygın hale gelen Gbps hızları ultra hızlı aralıktadır.

İyi Bir İnternet Hızı Nedir?

İyi bir internet hızı 25 Mbps veya üzerindedir. Bu hızlar, HD akış, çevrimiçi oyun oynama, web’de gezinme ve müzik indirme gibi çoğu çevrimiçi etkinlik için yeterlidir.

100+ Mbps aralığındaki yüksek internet hızları, özellikle aynı anda birden fazla cihazı ve kullanıcıyı desteklemesini istiyorsanız olması gereken internet hızıdır.

Gerçek internet hızlarını ve performansını etkileyebilecek birçok şey olduğunu unutmayın. 4K akış veya bir HD film indirme gibi zorlu görevler için bağlı cihazlar eklemek ve interneti kullanmak, performansı engelleyebilir ve “yüksek” hızların bile yavaş görünmesine neden olabilir.

Hızlı İnternet Olarak Kabul Edilen Nedir?

100 Mbps veya daha yüksek İnternet indirme hızları genellikle hızlı internet olarak kabul edilir, çünkü hizmette büyük kesintiler olmaksızın birden fazla kullanıcı için birden fazla çevrimiçi etkinliği aynı anda gerçekleştirebilirler.

Hızlı İnternet Yükleme Hızları Nelerdir?

10 Mbps veya daha yüksek yükleme hızları, ortalama bir kullanıcının ortak etkinliklerini kolayca gerçekleştirebildikleri için genellikle yükleme için yüksek internet hızları olarak kabul edilir. Örneğin, Skype, HD görüntülü arama için 1,2 Mbps veya daha yüksek yükleme hızları önerir. 700MB dosya belgesi gibi büyük bir dosyanın yüklenmesi, 10 Mbps yükleme bağlantısıyla 10 dakikadan az sürmelidir.

Yavaş İnternet Olarak Kabul Edilen Hızlar Nelerdir?

25 Mbps’den düşük indirme hızları, geniş bant veya iyi bir ev Wi- Fi’si olarak kabul edilemeyecek kadar yavaştır. Bu hızlarla, kullanıcılar video akışı sırasında ara belleğe alma, birden fazla cihazı bağlamada zorluk ve diğer internet bağlantısı sorunları yaşayabilir.

İnternet hız testi, eviniz için gerekli hızlara sahip olup olmadığınız konusunda size iyi bir fikir verecektir. En iyi sonuçlar için kablolu bağlantıyla hız testi yapın. 25 Mbps’nin altında hız alırsanız, tüm çevrimiçi etkinliklerinize ayak uyduramayacak kadar yavaş bir internet bağlantınız olabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
İnternet Hızını Arttırma Yolları

Yavaş internetiniz varsa, bölgenizde daha yüksek hızlar sunan başka internet sağlayıcıları olabilir. Veya mevcut internet sağlayıcınız daha yüksek hızlarda planlar sunabilir. Mevcut sağlayıcınız ve planınız ihtiyacınız olan hızları sunmuyorsa, daha hızlı bir internet hızı bulmak için yeni bir sağlayıcı arayın.

İyi Bir İnternet Hızı Ne Kadar Fark Yaratır?

15 ila 25 Mbps gibi küçük hız artışları, muhtemelen performansta gözle görülür bir fark yaratmaz, ancak daha büyük hızlar, örneğin 10 ila 100 Mbps, size tamamen farklı bir deneyim verebilir.

İndirme ve yüklemede ne kadar hızın rol oynayabileceği konusunda size bir fikir vermek için, iki saatlik bir HD filmi indirmek ve çeşitli hızlarda 10 dakikalık bir videoyu yüklemek için gereken tahmini süreyi aşağıda listeledik.

Bir Filmi İndirmek Ne Kadar Sürer?

Müzik, film ve resim gibi şeyler için dosya boyutları değişir, ancak bir film, uzunluk ve resim kalitesine bağlı olarak 1 ila 7 GB arasında değişebilir. 4 GB’lık bir dosyayı çeşitli hızlarda indirmenin saat:dakika:saniye cinsinden ne kadar süreceği aşağıda açıklanmıştır.

Bu indirme ve yükleme süreleri, sabit bir hıza dayalı olarak tahminidir. Yukarıda bahsedildiği gibi, internet hızlarını ve belirli bir görevi gerçekleştirmek için gereken süreyi etkileyebilecek bağlı cihazların sayısı ve gerçekleştirilen internet etkinliklerinin türleri gibi birçok faktör vardır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir