İşletme Websitesi Nasıl Açılır ve Düzenlenir?

İşletme Websitesi Nasıl Açılır ve Düzenlenir?

Web siteleri günümüzün kartvizitleridir. Potansiyel müşterilerin Google şirket adını gördüğünde gördüğü ilk şey ve bir şirketin ilk izlenim bırakma şansıdır.

Bir web sitesi, bir pazarlama planının temelidir. Şirketler, web sitelerini müşterilerine daha fazla bilgi sağlamak, arama motorları aracılığıyla ücretsiz trafik elde etmek, insanları sosyal medyalarına çekmek ve faydalı içerikler aracılığıyla pazarlamada otorite haline getirmek için kullanabilirler.

Şirketinizin henüz bir web sitesi yoksa, bir tane edinmek yeterince kolaydır.

Alan Adı Alın

İnternette herhangi bir web sitesine ulaşmak için bir web sitesi adresi girmeniz gerekir. Bu web sitesi adresine alan adı denir.

İşletmelerin şirket adlarıyla eşleşen alan adlarına sahip olması en yaygın olanıdır, ancak henüz bir işletmeniz yoksa istediğiniz herhangi bir metin ifadesini içeren bir alan adı seçebilirsiniz.

Alan adınızın yürüttüğünüz işletmeyle nasıl alakalı olacağını düşünmek önemlidir. Web siteniz, birçok insanın şirketinizle kuracağı ilk temas noktasıdır, bu nedenle iyi bir ilk izlenim bırakın.

Bir alan adı almanın iki maliyeti vardır:

  • Alan adı satın alma maliyeti
  • Alan adınızı her yıl kaydettirmenin maliyeti

Bir alan adı satın almak için için ortalama 3 ile 9 dolar arasında ücret ödemeniz gerekebilir. Fiyatların bu denli farklı olmasının sebebi alan adı satan şirketlerin fiyat politikası ile alakalıdır.

İstediğiniz alan adı zaten birisi tarafından kullanılıyorsa, farklı bir ad seçebilir veya istediğiniz alan adının sahibiyle iletişime geçerek ondan satın almayı deneyebilirsiniz.

GoDaddy ve NameCheap gibi şirketlerden alan adları satın alabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş Bir E-posta Alın

İşletmenizin profesyonel ve yerleşik görünmesi için özel bir e-posta adresine ihtiyacınız olacak. isletmeismi@gmail.com gibi bir Gmail adresi kullanmak, işletmenizin profesyonel görünmemesine neden olur, çünkü işletmeler için en yaygın e-posta adresi genellikle şirket adını içerir.

Yani e-posta adresiniz bizim kullandığımız gibi iletişim mail adresimiz olan info@teknoportal.com.tr gibi bir şey olmalıdır. Özel bir iş e-posta adresi almak oldukça kolay, hızlı ve uygun maliyetlidir. Google Tarafından Desteklenen G Suite, e-posta adresinizi kişiselleştirebilmeniz dışında temel olarak işletmeler için Gmail’dir. Gmail’in kullanıcı dostu arayüzü, güvenilirliği ve güvenliği ile şirket adınızı e-posta başına ayda yalnızca 5 ABD Doları karşılığında içeren profesyonel bir e-posta adresi alırsınız.

Genellikle web sitesi oluşturucular, kendi kişiselleştirilmiş iş e-posta adreslerinizi oluşturmanızı kolaylaştırır. E-posta adresi, web sitesi oluşturucularının kontrol panelinde ayarlanabildiğinden, genellikle G Suite’e ayrıca kaydolmanız gerekmez.

Bir Web Sitesi Oluşturucu Seçin

Doğru web sitesi oluşturucuyu seçmek çok önemlidir. Tüm website oluşturucuların kendi artıları ve eksileri vardır, Ancak kullanımı kolay olan bir arayüz işinizi kolaylaştırabilir.

Bir web sitesi oluşturucu seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler aşağıdaki gibidir.

  • Çok karmaşık ve kullanmayacağınız gereksiz özellikler sunan bir web sitesi oluşturucu seçmeyin.
  • Teknik ve tasarım beceri seviyenizi göz önünde bulundurun.
  • Web siteniz için ihtiyaç duyduğunuz karmaşık özellikleri göz önünde bulundurun.

Hem beceri seviyenize hem de ihtiyacınız olan özelliklere uyum sağlayabilecek birçok web sitesi oluşturucu var. Bu oluşturucular arasında Wix.com , Squarespace, Weebly ve WordPress bulunur.

Bir Şablon Seçin

Web sitesi şablonları, bir web tasarımcısı kiralamanıza gerek kalmadan anında profesyonel görünümlü bir web sitesine sahip olmak için web sitenizde kullanabileceğiniz hazır web sitesi tasarımıdır.

Şablonlar, şirketinizin markasını ve görünümünü temsil edecek çeşitli stiller sunar. Web sitesi oluşturucuları, her türlü işletmeye hitap edecek birçok şablona sahiptir. Bu kullanımı kolay tasarım şablonları, hemen hemen herkesin bir tasarımcı kiralamak zorunda kalmadan bir web sitesi yapmasını yeterince kolaylaştırır.

İçeriği Doldurun

Web siteniz sadece içeriği olmayan bir çerçevedir. Artık dünyaya işinizin neyle ilgili olduğunu göstermenin zamanı geldi. Web sitenize eklediğiniz içerik ve görsellerin görseli gerçekten yansıttığından ve şirketinizi temsil etmek istediğiniz bilgileri sağladığınız sayfalar oluşturun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir