Isınan Laptop Nasıl Soğutulur?

Isınan Laptop Nasıl Soğutulur?

Dizüstü bilgisayarınızı nasıl soğutacağınızı bilmeniz gerekiyorsa, doğru yerdesiniz. Bu makale, dizüstü bilgisayarınızın veya PC’nizin sıcaklığını nasıl azaltacağınıza ilişkin basit ipuçları içerir. Ayrıca, gelecekte aşırı ısınmasını önlemek için neler yapılabileceğini öğrenebilirsiniz.

Sıcak Bir Dizüstü Bilgisayar Nasıl Soğutulur?

Dizüstü bilgisayarınız aşırı ısınmaya başladığında bu bir sorun olduğunun işaretidir. Sıcaklığını düşürmeye yardımcı olması için aşağıdakileri deneyin:

Bir Mola Verin

En basit ve en güvenilir yol, dizüstü bilgisayarınızı kapatmaktır. Dokunmak için tamamen soğuyana kadar birkaç saat bırakın. Kapatmak bir seçenek değilse, hala çalışırken aşağıdakiler denenebilir.

İşlemcideki Yükü Azaltın

Dizüstü bilgisayarınız sıklıkla çok fazla işlem gerektiren programlar çalıştırdığında, ilgili bileşenlerin daha fazla çalışması sağlanır; sonunda aşırı ısınmaya neden olur. Bu, aynı anda birden fazla uygulamanın açık olduğu durumdur. Bu durumda, aşağıdakileri yapın:

 • Kullanmadığınız tüm uygulamaları ve tarayıcıları kapatın.
 • USB ile çalışan tüm cihazların bağlantısını kesin.
 • Ekran çözünürlüğünü düşür.

Güç Ayarlarını Kontrol Edin

Güç ayarlarınızı, her zaman maksimum işlemci hızını kullanmak yerine yalnızca uygulamalarınızı çalıştırmak için gereken gücü kullanacak şekilde yapılandırmayı düşünün.

 • Bunu Windows 10’da ayarlamak için yapmanız gerekenler:
 • Başlat Menüsünden Güç Seçenekleri’ni seçin.
 • Güç ve uyku’dan Ek güç ayarları’nı seçin.
 • Dengeli’yi seçin (önerilir).
 • Ardından Plan ayarlarını değiştir’i seçin.
 • Size uygun seçeneklere göre ‘Pilde’ ve ‘Fişe takılı’ ayarlarını seçin.
 • Ardından ‘Gelişmiş güç ayarlarını değiştir’i seçin.
 • Açıklamasını görmek için imlecinizi güç ayarlarının üzerine getirin. Güç kullanımını göz önünde bulundurarak güç kullanımını dengelemek amacıyla, her ayarı kullanımınıza uyacak şekilde özelleştirin.
 • Ardından Uygula ve Tamam > Değişiklikleri kaydet’e tıklayın.

Havalandırma Deliklerini Temizleyin

Toz veya birikinti hava deliklerini tıkadığında, iç hava akışını engeller ve ısıyı hapsederler. Durumun böyle olup olmadığını görmek için havalandırma deliklerini kontrol edin; genellikle dizüstü bilgisayarın yanlarında, arkasında ve altında bulunurlar. Havalandırma deliklerinin temiz bir şekilde yapılabileceğini fark ederseniz, dizüstü bilgisayarı kapatın ve fişini çekin, ardından temizlemek için pamuklu çubuk kullanın.

Engellenen hava delikleri bir dizüstü bilgisayarın aşırı ısınmasının yaygın bir nedeni olduğundan, ileride toz birikmesine dikkat edin. Daha kolay ve daha kapsamlı bir temizlik için, tozu dışarı üflemek için bir kutu basınçlı hava veya bir bilgisayar süpürgesi satın alın.

thumbnail
Önerilen Yazı
GPU Nedir? GPU Ne İşe Yarar?

Dizüstü bilgisayarınızın, örneğin yorganınız gibi yumuşak bir yüzeye değil, havalandırma deliklerinin açık olduğu bir yere yerleştirildiğinden emin olun.

Dizüstü Bilgisayarın Aşırı Isınmasını Nasıl Durdurursunuz?

Yukarıda özetlenen düzeltmeleri denemenin yanı sıra, sorunların ilk etapta gelişmesini önlemek için aşağıdakileri yapmalısınız:

Düz Bir Yüzeyde Kullanım

İyi bir hava akışı sağlamak için dizüstü bilgisayarınızı düz, temiz, sert bir yüzeye yerleştirin; toz çekeceği ve doğrudan güneş ışığına maruz kalacağı bir yere değil. Bir dizüstü bilgisayar standına yatırım yapmayı düşünün. Dizüstü bilgisayarı yükseltir, bu nedenle hava akışını teşvik eder; bazılarında yerleşik fanlar bulunur.

Ayrıca, dizüstü bilgisayarı rahat bir şekilde konumlandırabildiğiniz için, tekrarlayan stres yaralanması ve boynunuzdaki zorlanma riskini azaltır.

Dizüstü Bilgisayar Soğutucusu Üzerinde Çalışın

Bir dizüstü bilgisayar soğutma matı/ped, soğutma matı veya soğutucu, dizüstü bilgisayarınızın altına girmek için tasarlanmış bir aksesuardır ve bir USB güç kablosuyla bağlanır. Dizüstü bilgisayar bunu yeterince yapamadığında sıcaklığı düşürmeye yardımcı olur.

Paspas, ağla kaplı büyük bir fan veya birkaç küçük fan barındırır. Fanların boyutu, çıkardığı gürültü miktarını etkiler; örneğin, daha büyük fanlar genellikle daha büyük kanatlara sahiptir ve daha hızlı dönerek onları daha gürültülü hale getirir.

Şarj Ederken Kullanmayın

Isı, dahili bileşenler, kullanım ve pilin şarj edilmesiyle üretilir. Mümkünse, sıcaklığı düşürmek için dizüstü bilgisayarı şarj ederken kullanmayın.

Oda Sıcaklığını Düşünün

Dizüstü bilgisayarınızın kullanıldığı ortamın sıcaklığı aşırı ısınmaya neden olabilir. Bir oda sıcak olduğunda, soğuk havanın dizüstü bilgisayarın içindeki sıcaklıkların çok yükselmesini engellemesini önler. Soğuk odalardaki nem, iç yoğuşmaya neden olabilir ve elektrikli bileşenlere zarar verebilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Cihazlarda Planlı Eskitme Nedir?

50-95 derece Fahrenheit veya 10-35 santigrat derece civarında bir oda güvenli bir sıcaklık aralığıdır.

Arızalı Fanları Kontrol Edinin

Bilgisayarınızdan gelen garip taşlama sesleri veya titreşimler duymaya başladığınızda, bu değiştirilmesi gerektiğinin bir işareti olabilir. Bazen bileşen fanları haber verilmeden ölür. Sorunun nedeninin bu olduğundan şüpheleniyorsanız kasayı açın ve fanlardan herhangi birinin durup durmadığına bakın.

Ekstra Kasa Fanları Ekleyin

Kasa fanları, havanın bilgisayar içinde hareket etmesine yardımcı olur. Bilgisayar kasasının içine veya arkasına takılacak kadar küçüktürler. Kasa fanlarını kullanarak bilgisayarı serin tutmanın en iyi yolu, bir tanesini bilgisayardan sıcak havayı dışarı atmak, diğerini de soğuk havayı içeri taşımak için kurmaktır. Kurulumları basittir, bir CPU fanı takmaktan çok daha kolaydır.

CPU Fanınızı Yükseltin

Merkezi İşlem Biriminiz (CPU) sistemin kalbi gibidir ve muhtemelen bilgisayarınızın en hassas parçasıdır; aşırı ısınmaya eğilimlidir. Kendi fanıyla birlikte gelir, ancak genellikle zamanla değiştirilmesi gerekecektir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Telefonlar Neden Donar ve Kasar? Olası Nedenleri ve Çözümleri

Fanınızı yükseltmek, dahili bileşenlerin aşırı ısınmasını önlemeye ve diğer bileşenlerin ömrünü artırmaya yardımcı olur. İşlemcinizden gelen ısıyı geniş bir yüzey alanına yayarak, hava veya sıvı ile soğutarak çalışırlar.

Dizüstü Bilgisayarınızın Aşırı Isındığını Nasıl Anlarsınız?

Dizüstü bilgisayarınız ısınıyorsa ve aşağıdakilerden herhangi birini yapıyorsa muhtemelen aşırı ısınmıştır:

• Yeni bir tarayıcı penceresi açmak gibi temel görevleri gerçekleştirme mücadelesi verir.
• Fan daha uzun süre tam hızda çalışmaya başlar ve yüksek ses çıkarır.
• Beklenmeyen veya rastgele hata mesajları görüntüleniyor.
• Ölümcül bir sistem hatasının ardından korkunç mavi ölüm ekranı görüntüleniyor.
• Kapanır.
• Girişinize acı verici bir şekilde yavaş yanıt verir.
• Aniden kapanıyor ve yeniden başlıyor.
• Kasa ve sistem fanları gürültülü oluyor.
• Kasa havalandırmaları çok ısınıyor.
• Mavi ölüm ekranı belirir.

Bu durumda bilgisayarı kapatın ve soğumasını bekleyin.

Dizüstü Bilgisayarımı Nasıl Temiz Tutabilirim?

Dizüstü bilgisayarınızı temiz tutmak için aşağıdakileri yapın:

• Dizüstü bilgisayarı kapatın, fişini çekin ve mümkünse pili çıkarın. Ardından klavyeden, bağlantı noktalarından ve havalandırma deliklerinden tozu temizlemek için fiziksel olarak üfleyin veya bir kutu basınçlı hava kullanın.
• Yüzeyleri mikrofiber bez ile biraz alkol ile temizleyiniz. Klavye tuşlarının arasına girmek için alkol ve pamuklu çubuk kullanabilirsiniz.
• Ekran için mikrofiber bez ve biraz su kullanın.

Bazı ev temizleyicileri çok sert olabilir. Amonyak veya alkali gibi kimyasallar içerenlerden kaçının.

Dizüstü Bilgisayarınızın Serin Kalmasını Sağlayın

Artık dizüstü bilgisayarınızı/PC’nizi serin tutmaya yardımcı olacak birçok ipucu ve püf noktası ile donanmış olduğunuza göre, bilgisayarınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Unutmayın, mutsuz bir dizüstü bilgisayarın en yaygın nedeni, tıkanmış havalandırma deliklerinden kaynaklanan ısı sıkışmasıdır. Dahili bileşenlerin aşırı ısınmaması için sıcak hava serbest bırakılmalıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir