Işık Ölçer Nedir? Ne İçin Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Işık Ölçer Nedir? Ne İçin Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Bir nokta ölçer duymuş olabilirsiniz. Ama ışık ölçer nedir? Ve fotoğrafçılığınıza nasıl fayda sağlıyor? Bu makalede bunun cevaplarını arayacağız.

Yatak odanızın penceresinden içeri giren güçlü bir güneş ışığı huzmesi hayal edin. Muhtemelen içinde yüzen küçük toz parçacıkları görebilirsiniz, ancak bunun dışında çok önemli bir şeye dikkat etmelisiniz: ışığın kendisini göremezsiniz. Güneş ile elinize çarptığı zaman ve yer arasında, ışık aslında bir nevi görünmezdir.

Işık, duman gibi bir odayı doldurmaz. Bunun yerine, ışık bir konum alır. Profesyonel çekim yaparken, kameranın ilişki kurabileceği ölçülebilir bir şekilde neler olup bittiğini bilmek işe yarar. Işık ölçerler sahadaki “gözlerimiz” görevi görür. Kendi başımıza göremediğimiz şeyleri bize gösterir.

Işık Ölçer Nedir?

Açıkça söylemek gerekirse, bir ışık ölçer ışığın gücünü okur. Tüm dijital kameralar, vizörünüzün altındaki küçük çizgili ölçek olarak tanıyacağınız kendi dahili spot ölçerleriyle donatılmıştır.

Spot ölçüm, ışığı okumanın bir yoludur. Tesadüfi ışık okuması veya ortam ışığı okuması, belirli bir noktadaki ışığı “yakalamak” ve işaretlerinde dururken konunun üzerine nasıl düştüğünü tespit etmek için kullanılır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Lens Hızı Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Önemlidir?

 

Kameranızda zaten bir spot metre varsa, neden harici bir ışık ölçerle uğraşmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Aradaki fark basittir: tesadüfi okumalar, ışığın kaynağı ile özne arasındaki geçişi ölçer. Spot okumalar, gerçekte kameranıza ulaşan ışığı ölçer.

Burada gördüğümüz ışık ölçerlerin tümü tesadüfi okumalar yapabilir; kameralar kendi başlarına genellikle yalnızca nokta okumaları alabilir. Her ikisi de kendi yollarıyla kullanışlıdır ve tercihiniz kendi kişisel çekim tarzınıza bağlı olacaktır.

Işık Ölçer Kullanmanın Faydaları

Birçoğumuz için, hayattaki sorunlarımız söz konusu olduğunda, ne kadar az bilirsek o kadar iyi. Ancak fotoğraf dünyasında bunun tam tersini doğru bulabilirsiniz. Tabağınızda tam olarak ne olduğunu bilmekle gelen bir güçlenme duygusu var.

İyi niyetli bir tesadüfi ışık ölçer kullanmanın en büyük avantajı, okumalarınızın nesnenizin özelliklerinden etkilenmeyeceğidir; tesadüfi ölçüm, yansıyan ışıkla değil, dökülen ışıkla ilgilidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Görüntü Sabitleme Nedir? Nasıl Çalışır?

Diyelim ki biri koyu tenli, diğeri açık tenli iki modeliniz var. Kameranızdaki nokta ölçer, kameradan spot numunesini almasını istediğiniz cildine bağlı olarak iki farklı değer verecektir. Ama ya her ikisine de başlangıçta ne kadar ışık düştüğünü görmek istiyorsanız? İşte burada bir ışık ölçer devreye giriyor.

Çalıştığınız ışık hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, onu ihtiyaçlarınıza göre o kadar hassas şekilde ayarlayabilirsiniz. Her kurulumda çalışırken birçok tesadüfi okuma yapmak, her ince ayarın kaynağı ne kadar güçlendirdiğini veya zayıflattığını size tam olarak gösterecektir.

Bazılarımız emrimizde ters kare yasası gibi şeyleri anlıyor olsa da, bir makine okuması varsayımı tamamen ortadan kaldırır. Dikkatsizce çözüm aramak ve gagalamak yerine, gördüğümüz bir sorunu tespit edip kaynağında ele alabiliriz.

Genel olarak ışık ölçümü hakkında bahsetmeye değer bir şey, bunun zaman almasıdır. Bu, fiyat etiketi dışında bir ışık ölçer kullanmanın tek dezavantajıdır. Doğruluk değer verdiğiniz bir şeyse, her okumanın size sağladığı bilgi beklemeye değecektir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Gimbal Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Sadece eğlence için samimi çekimler yapıyorsanız, yükseltme yapmak için hiçbir neden yoktur. Bununla birlikte, profesyonel olarak fotoğraf çekiyorsanız, bir ışık ölçer, en büyük güvenlik önlemidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir