İlginizi Çekebilir
İran, Aşırı Enerji Tüketimi Nedeniyle Bitcoin Madenciliğini Yasakladı
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

İran, Aşırı Enerji Tüketimi Nedeniyle Bitcoin Madenciliğini Yasakladı

+ - 0
İran hükümeti, ülkedeki Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin madenciliğini yasakladı ve İran’daki şehirlerdeki bir dizi elektrik kesintisi için enerji yoğun kripto madenciliği sürecini suçladı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yasağın 22 Eylül’e kadar süreceğini söyledi.

Kripto para baskısı bir süredir devam ediyor. Gizmodo, 2019’da İran hükümetinin İran kripto endüstrisini düzenlemeye çalışmak için bir lisans programı oluşturduğunu belirtiyor. Ancak, görünüşe göre bu, yasadışı madenciliği engellemek için çok az şey yaptı.

İran’ın Kripto Sorunları

Ocak 2021’de İran polisi 50.000’e yakın yasadışı Bitcoin madencilik makinesine el koydu. Bunlar, her gün 2 gigawatt’lık devasa bir güç tüketiyor ve ucuz devlet sübvansiyonlu oranlardan yasadışı bir şekilde yararlanıyorlardı.

İran’daki Bitcoin madenciliğinin yaklaşık yüzde 85’i yasa dışı olarak gerçekleştiriliyor. İran’da toplam 209 megavat güç kullanan 50 lisanslı maden çiftliği bulunuyor. Yeni düzenlemelerin bir parçası olarak hem yasal hem de yasadışı kripto madenciliği yasaklandı.

Kripto madenciliği, blokları çıkarırken ve işlemleri doğrularken kripto madenciliği bilgisayarları tarafından yapılması gereken karmaşık hesaplamalar nedeniyle aşırı derecede enerji yoğundur. Madenciler çabalarının bir ödülü olarak yeni dijital para birimleri alıyorlar, ancak bu sürecin etkisi çevreye zarar verebilir.

Blockchain analitik firması Elliptic, Ocak ve Nisan 2021 arasında İran’ın küresel Bitcoin madenciliğinin yaklaşık yüzde 4,5’ine ev sahipliği yaptığını söylüyor. Bu, onu dünyanın en iyi 10 kripto madenciliği ülkesi arasına koyuyor.

Nüfusu yaklaşık 84 milyon olduğundan, onu dünyanın en kalabalık 18. ülkesi yapıyor, bu da İran’ın ilk 10 kripto ülkesi arasında orantısız bir şekilde temsil edildiği anlamına geliyor. (Nüfus bakımından dünyanın en büyük ülkesi olan Çin, dünyadaki kripto para madenciliğinin neredeyse yüzde 70’inden sorumludur.)

Enerji Sorunları

Bitcoin, Nisan ayında değerinde yeni zirvelere ulaştı ve madeni para başına 63.000 dolardan fazla işlem gördü. Bununla birlikte, Bitcoin madenciliği süreciyle ilişkili çevresel maliyet nedeniyle giderek daha fazla eleştiriliyor. Uzun süredir kripto destekçisi olan Elon Musk, kısa süre önce Tesla’nın iklim endişeleri nedeniyle artık Bitcoin’i araçlar için ödeme olarak kabul etmeyeceğini söyledi . Çevreye daha az zarar verecek şekilde kripto üretmek için çaba sarf ediliyor.

İran’da kesintilere neden olan tek şey kripto para madenciliği değildi. Ülke, hidroelektrik enerjiyi etkileyen düşük yağışlar yaşadı. Yüksek sıcaklıklar ayrıca klima taleplerini artırırken, evden çalışan insanlar daha fazla güç talebine neden oldu.

Sorun, COVID-19 aşılarının depolama için uygun sıcaklıklarda soğutulma kabiliyetini potansiyel olarak tehdit edebilecek kadar şiddetlidir.

Yorum Yap