iPhone’daki Turuncu ve Yeşil Noktalar Nedir? Ne İşe Yarar?

iPhone’daki Turuncu ve Yeşil Noktalar Nedir? Ne İşe Yarar?

iPhone durum çubuğunuzda yeşil veya turuncu noktalar mı görüyorsunuz? İşte ne demek istediklerini bu konu altında aşağıda bulabilirsiniz.

iOS’un modern sürümlerinde, iPhone’unuz artık belirli zamanlarda sağ üst köşede turuncu veya yeşil bir nokta gösteriyor. Aşina değilseniz, bu noktalar kafa karıştırıcı olabilir ve bir şeylerin yanlış olduğunu düşünmenize neden olabilir.

iPhone’daki turuncu nokta ve yeşil noktanın ne anlama geldiğine ve sağladıkları bilgileri nasıl kullanabileceğinize bakalım.

iPhone’daki Turuncu ve Yeşil Noktalar Nelerdir?

iOS 14’ten itibaren, ekranınızın sağ üst köşesinde, pil ve ağ bilgisi simgelerinin yanında renkli noktalar göreceksiniz. Bu simgeler aşağıdakileri ifade eder:

Bir iPhone üzerinde turuncu bir nokta bir uygulama şu anda cihazınızda mikrofonun kullandığı anlamına gelir.

Bir iPhone üzerinde yeşil nokta bir uygulama cihazınızda kamera (veya her ikisi kamera ve mikrofon) kullandığı anlamına gelir.

Bu noktalar, bir uygulama kamerayı veya mikrofonu aktif olarak kullandığında görünür. Uygulama özelliği kullanmayı bıraktığında nokta kaybolacaktır. Kamera erişimi (yeşil) mikrofon erişimi (turuncu) anlamına geldiğinden, aynı anda hem turuncu hem de yeşil nokta görmeyeceğinizi unutmayın.

Noktalar, bir uygulamanın kamera görüntüsü veya mikrofon sesiyle gerçekte ne yaptığı hakkında size herhangi bir bilgi vermez. Umarım, bu işlevleri yalnızca amaçlanan amaçları için kullanıyordur. Ancak teorik olarak, şirketin sunucularındaki verileri kaydetmek veya başka gölgeli faaliyetler gerçekleştirmek olabilir.

Mikrofonunuzu veya Kameranızı Hangi Uygulamaların Kullandığını Nasıl Görebilirsiniz?

iPhone’unuz ayrıca hangi uygulamanın mikrofonunuzu veya kameranızı kullandığını da söyleyecektir. Turuncu veya yeşil bir noktanın göründüğünü gördükten sonra, Kontrol Merkezi’ni açmak size bu bilgiyi sağlayacaktır.

Panelin üst kısmında uygulamanın adını göreceksiniz. Uygulama, kameranızı veya mikrofonunuzu kullanmayı yeni bıraktıysa, son zamanlarda isme eklenecektir . Bu yalnızca kısa bir süre için görünür, bu yüzden bilmek istiyorsanız çok geçmeden kontrol ettiğinizden emin olun.

Denetim Merkezi’ni açmak için, Ana Sayfa düğmesi olmayan bir iPhone’da sağ üstten aşağı kaydırın veya Ana Sayfa düğmesi olan iPhone modellerinde alttan yukarı kaydırın.

Turuncu Nokta Nasıl Kareye Dönüştürülür

Renk körüyseniz veya bu noktaları ayırt etmenin başka bir yolunu tercih ediyorsanız , iPhone’unuzda bir erişilebilirlik ayarını etkinleştirebilirsiniz . Baş Ayarlar> Erişilebilirlik> Ekran ve Metin Boyutu ve etkinleştirmek Renk olmadan ayırt edebilirsiniz.

iPhone’unuzdaki diğer değişikliklerin yanı sıra, bu, turuncu noktayı turuncu bir kareye dönüştürecek ve böylece onları renksiz ayırt edebileceksiniz.

iPhone’unuzdaki Mikrofon ve Kamera İzinlerini Yönetme

Normalde, yalnızca kameranızı ve mikrofonunuzu izinle kullanan uygulamalar için noktaları görmelisiniz. Örneğin, FaceTime ile arama yaparken veya Siri sesli komutları verirken bunları görmek sorun değildir.

Ancak noktaların diğer zamanlarda göründüğünü görürseniz, Ayarlar> Gizlilik’e gitmeli ve ayrıcalıkları kötüye kullandığından şüphelendiğiniz uygulamalar için Mikrofon ve Kamera izinlerini devre dışı bırakmalısınız. Bu, iPhone’da gizliliğinizi korumanın önemli yollarından yalnızca biridir.

Uygulamada bir hata olabileceğini düşünüyorsanız veya bu kullanımla ilgili sorularınız varsa, uygulama geliştiricisine de ulaşmak kötü bir fikir değildir. Bir uygulamaya hiç güvenmiyorsanız, onu kaldırmak en iyisidir.

Turuncu ve Yeşil Noktalar Size Dikkat Ediyor

iPhone’unuzdaki turuncu ve yeşil noktaların amacı, bir uygulamanın cihazınızın hassas bir bölümüne ne zaman eriştiğini size bildirmektir. Onları isteyen her uygulamaya kamera ve mikrofon izinleri vermek ve sonra bunu unutmak kolaydır. Ancak bir kez verildiğinde uygulamaların bu izinleri istedikleri zaman kullanabileceğini unutmayın.

Beklemediğiniz anda görünen noktalara dikkat edin ve bu işlevleri düzgün kullanmayan uygulamaları telefonunuzdan kaldırın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir