iPhone veya iPad’de MAC Adresi Nasıl Bulunur?

iPhone veya iPad’de MAC Adresi Nasıl Bulunur?

Wi-Fi üzerinden iletişim kurarken, iPhone’unuzun bu ağda kendisine yönelik verileri alabilmesi için önce ağda kendisini doğrulaması gerekir. Bunu bir MAC adresi veya Wi-Fi adresi kullanarak yapar.

İşte MAC adresi ve iPhone’da MAC adresini bulma adımları hakkında bilmeniz gerekenler:

iPhone’da MAC Adresi Nedir?

MAC (Medya Erişim Kontrolü) adresi, cihaz üreticisi tarafından bir cihazdaki farklı donanım arayüzlerine atanan 12 basamaklı benzersiz bir tanımlayıcıdır. Bir ağdaki aygıtları tanımlamak için kullanılır ve paketlerin ağ üzerinde doğru aygıta (amaçlandıkları) iletilmesini sağlamada çok önemli bir rol oynar.

iPhone’unuzun MAC Adresini Nasıl Bulunur?

Apple, iPhone’unuzun MAC adresini bulmanın iki yolunu vardır. Mac Adresini Wi-Fi ayarlarından veya iPhone’unuzun Hakkında bölümünün altında bulabilirsiniz.

İkisi arasında bir yöntem seçmek, tamamen iPhone’unuzda özel Wi-Fi adreslerini etkinleştirip etkinleştirmediğinize bağlıdır. Özel Adres veya Özel Wi-Fi Adresi, başlatılmamış olanlar için, iPhone’larda (ve iPad’lerde) cihazınızın sizi izlemesini veya profil oluşturmasını önlemek için cihazınızın bağlandığı her Wi-Fi ağına benzersiz bir MAC adresi atayan bir gizlilik özelliğidir. 

iOS 15 ve iPadOS 15 ile iPhone ve iPad’inizde özel Wi-Fi adresi seçeneği zaten etkindir. Böylece cihazınızı bir Wi-Fi ağına bağladığınızda, tanımlama için ağa özel bir Wi-Fi adresi gönderir. Bu durumda, üretici tarafından atanan orijinal MAC adresinizi cihazınızın Hakkında bölümünde bulabilirsiniz. Alternatif olarak, bir Wi-Fi ağındaki özel adres özelliğini devre dışı bırakın ve ayarlarından MAC adresini bulun.

Öte yandan, iPhone/iPad’inizde özel Wi-Fi adresleri kullanmıyorsanız, MAC adresini her iki yöntemi kullanarak da bulabilirsiniz.

Yöntem 1: Wi-Fi Ayarlarından iPhone’unuzun MAC Adresini Bulun

Wi-Fi ayarlarından iPhone’unuzun MAC adresini bulmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. iPhone’unuzda Ayarlar’ı açın.
  2. Wi-Fi’ye dokunun ve açık olduğundan emin olun.
  3. Wi-Fi bağlantısının yanındaki i düğmesine tıklayın.
  4. Wi-Fi Adresi alanını görene kadar aşağı kaydırın.

Burada, Özel Wi-Fi Adresi seçeneğinin kapalı olduğunu görürseniz, altında Wi-Fi Adresi olarak listelenen adres , iPhone’unuzun gerçek MAC adresidir . Bu adresi bir yerde kullanmak/girmek istiyorsanız, üzerine uzun basın ve Kopyala’yı seçin .

Ancak, Özel Wi-Fi adresi seçeneği etkinleştirilmişse, orijinal MAC adresinizi bulmak veya ikinci yöntemi kullanmak için onu devre dışı bırakabilir ve yukarıdaki adımları tekrar uygulayabilirsiniz.

Yöntem 2: Hakkında Bölümünden iPhone’unuzun MAC Adresini Bulun

Apple, Hakkında bölümünde iPhone’unuzun MAC adresinden de bahseder. İPhone’unuzda bulmak için şu adımları izleyin:

  1. Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Genel > Hakkında’ya gidin.
  3. Wi-Fi Adresi alanını görene kadar aşağı kaydırın.

Burada, Wi-Fi Adresinin hemen yanında listelenen iPhone’unuzun gerçek MAC adresini göreceksiniz . Bu adresi, üzerine uzun basarak ve Kopyala’yı seçerek kopyalayabilirsiniz .

iPhone’unuzun MAC Adresini Kolayca Bulun

Apple, bir iPhone ve iPad’de MAC adresini bulmayı son derece kolaylaştırır. Yukarıdaki kılavuzda listelenen talimatları kullanarak, iPhone’unuzun cihazda iki farklı yerde saklanan MAC adresini tanımlayabilmeniz gerekir. Bu adımlar, iPad’inizin MAC adresini bulmak için de kullanılabilir. Bir kez belirlendikten sonra, ağ sorunlarını gidermek veya yönlendiricinizde MAC filtrelemeyi yapılandırmak için cihazınızın MAC adresini kullanabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir