iPhone ve Mac’te Optimize Pil Şarjı Nedir?

iPhone ve Mac’te Optimize Pil Şarjı Nedir?

Apple, cihazlarında, optimize edilmiş şarj ile pilinizin sağlığını korumanıza olanak tanıyan bir özellik içerir.

Şarj edilebilir lityum iyon piller, bilgisayarları ve telefonları güçlü ve taşınabilir hale getirerek dünyayı değiştirdi. Bakımları da zordur.

Lityum iyon piller yaş, sıcaklık ve kullanım nedeniyle yıprandıkça şarj tutmakta zorlanırlar. Apple ürünleriniz yoksa, pilinin sağlığını korumak bir cihazın sahibi olarak size bağlıdır.

Apple’ın iPhone’daki Optimize Edilmiş Pil Şarjı ve MacBook’lardaki pil sağlığı yönetimi, cihazlarınızın pillerinin uzun süre şarj olmasını sağlamak için çok fazla yük kaldırır. Aşağıda size her şeyi anlatalım.

Optimize Pil Şarjı Nasıl Çalışır?

Optimize Edilmiş Pil Şarjı (veya pil sağlığı yönetimi), iOS 13 ve macOS 10.15.15’te sunulan bir özelliktir. iPhone ve Mac pil sağlığınızı kontrol eden ve pillerin kimyasal yaşlanmasını önleyen bir yazılım parçasıdır.

Lityum iyon piller şarj edilebilir, ancak yalnızca belirli bir noktaya kadar. Piller yaşlandıkça, şarj tutma konusunda daha az etkili olurlar. Bu yaşlanma süreci sadece zamanla olmaz. Bir pilin içindeki ve çevresindeki faktörler tarafından kimyasal olarak da hızlandırılır.

Örneğin, bir lityum iyon pili çok soğuk veya çok sıcak tutmak bu tür kimyasal yaşlanmaya neden olur. Soğuk, pilin içindeki iç reaksiyonları yavaşlatırken, ısı frekanslarını artırır. Her iki durum da pili dahili olarak aşındırır ve pilin zaman içinde şarj tutma yeteneğini azaltır.

MacBook Air’inizin aşırı ısınmamasını sağlamanın önemli olmasının bir nedeni de budur.

Lityum iyon pilli bir cihazı nasıl şarj ettiğiniz ve kullandığınız da kimyasal yaşını etkiler. Lityum iyon piller, çoğu zaman %80’in üzerinde şarj edildiklerinde veya %20’nin altına düştüğünde bozulma eğilimi gösterirler. Bu nedenle, iPhone’unuzu bir gecede şarj ederseniz muhtemelen pile zarar verirsiniz.

Pil Şarjını Optimize Etme, iPhone’ların ve Mac’lerin pillerine zarar vermeyecek şekilde şarj olmalarına yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmıştır.

İlk olarak, özellik iPhone veya Mac’inizin günlük şarj rutinini belirler. Ayrıca, gün boyunca cihazı kullanmaya başladığınız normal saatleri de hesaplar.

Program, bir şarj kablosunun düzenli olarak uzun bir süre boyunca (örneğin gece boyunca) takılı kaldığını öğrendiğinde, cihazı tekrar kullanacağınız zamana kadar cihazınızın pilinin %80’in üzerinde şarj edilmemesini sağlar.

Optimize Pil Şarjı Kullanmalı Mıyım?

Apple, iPhone ve Mac pillerinizin uzun süre dayanmasını sağlamak için Optimize Pil Şarjının açık tutulmasını kesinlikle önerir. Ancak özelliğin önemli bir hataya sahip olduğuna dair raporlar var.

Bu hata, Optimize Pil Şarjının uzun vadede yardımcı olması gerektiği için bazı iPhone pillerinin şarjlarını korumak yerine erken boşalmasına neden oldu.

Bu dikkate değer bir risktir. Ancak bu yaygın olarak bildirilen bir hata değildir ve aslında pil döngülerini izlemek ve iyi bir programda şarj etmek kendi başınıza çok daha zor olabilir.

Genel olarak, sahip olmak ve kullanmak için harika bir özellik olduğu konusunda Apple ile aynı fikirdeyiz. Bu ipuçları bir araya geldiğinde, lityum iyon pillerinizin uzun süre dayanmasını sağlamalıdır. Ve pilinizde de ani boşalmalar olup olmadığını fark etmenize yardımcı olmalılar!

Optimize Pil Şarjının açık olduğundan emin olmak veya pilin bittiğini fark ettiğiniz için kapatmak istiyorsanız, iPhone veya Mac’te bu özelliğe nasıl erişeceğinizi görmek için aşağıya doğru okumaya devam edebilirsiniz.

Bir iPhone’da Optimize Pil Şarjı Nasıl Açılır veya Kapatılır?

iPhone’unuzda Optimize Edilmiş Pil Şarjını açmak veya kapatmak için önce Ayarlar’a dokunun . Pil’e gidin ve ardından Pil Sağlığı’na dokunun.

Burada iPhone pilinizin maksimum şarj kapasitesini ve iPhone pilinizin en yüksek performansta çalışıp çalışmadığına ilişkin bir rapor göreceksiniz. Her ikisinin de altında, Optimize Edilmiş Pil Şarjı anahtarını bulacaksınız . Uygun gördüğünüz gibi açın veya kapatın!

Optimize Edilmiş Pil Şarjı açıkken ve telefonunuzu uzun bir süre şarj ederken, Kilit Ekranınızda telefonunuzun şarj edilmesi gereken zamanı bildiren bir bildirim görmelisiniz.

Bu noktada Optimize Pil Şarjını kapatmak istiyorsanız, bildirime dokunup basılı tutun ve Şimdi Şarj Et’e dokunun . Telefonunuz %80’e ulaştığında bir süre duraksamak yerine normal şekilde şarj olur.

Mac’te Optimize Pil Şarjı Nasıl Açılır veya Kapatılır?

Optimize Pil Mac, açık üzerinde açık veya kapalı Şarj açmak için Sistem Tercihleri ve daha sonrasında Pil seçin.

Pencerenin solundaki menüde Pil öğesini seçin . Optimize Edilmiş Pil Şarjı’nı açmak veya kapatmak için Optimize edilmiş pil şarjı kutusunu işaretleyin veya işaretini kaldırın.

Mac pilinizin gerçekten iyi durumda olduğundan emin olmak için, pencerenin altındaki Pil Sağlığı düğmesini de tıklayın ve Pil ömrünü yönet kutusunun işaretli olduğundan emin olun . Veya, Optimize Edilmiş Pil Şarjı veya pil yönetiminin gerçekleşmediğinden emin olmak için işaretini kaldırın ve Kapat’a tıklayın.

Apple Ürünlerine Sahip Çıkıyor

Sahip olduğunuz bir lityum iyon pilin uzun ömürlü olmasını sağlamak için çok şey yapabilirsiniz. Apple, iPhone’larda ve Mac’lerde Optimize Pil Şarjı ile bunu kolaylaştırıyor.

Bu, cihazlarınız için açık kalmaya ve diğer pil sağlığı hizmetleriyle birlikte çalışmaya değer bir özelliktir. Sahip olduklarınızla ilgilenerek yedek pil veya yeni cihaz satın alma ihtiyacından kendinizi koruyun ve Optimize Pil Şarjını bugün açmayı unutmayın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir