iPhone Nasıl Yedeklenir?

iPhone Nasıl Yedeklenir?

Apple kullanıcılarının çok sık sormuş olduğu iPhone nasıl yedeklenir? sorusunun cevabını  bu konuda detaylı bir şekilde anlatıyoruz.

Bu işlem 2 farklı yöntem ile gerçekleşebilmektedir.

  • iPhone’nu iTunes programını kullanarak bilgisayarımıza yedekleme
  • iPhone’nu iCloud bulut sistemini kullanarak yedekleme

1. Yöntem: iPhone’nu iTunes Programı ile Yedekleme

  1. İlk olarak bilgisayarımıza iTunes programını yüklemeniz gerekiyor. Bunun için apple’ın resmi sitesini kullanabilirsiniz.
  2. iTunes programını açın ve iPhone’u bilgisayarınıza bir kablo ile bağlayın.
  3. iTunes programında sol üst köşedeki iPhone simgesine tıklayın.
  4. Açılan sayfada sol kısımda kenar çubuğunda bulunan Özet’e tıklayın.
  5. Açılan kısımda alt bölümde Yedeklemeler seçeceği alt seçeneklerinden Bu Bilgisayar seçeceğini seçin.
  6. Elle Yedekle ve Geri Yükle kısmından şimdi yedekleye tıklayalım. Dilerseniz yerel yedeklemeyi şifrele diyerek yedeklemenizi güvende tutabilirsiniz. (Şifreyi bilmeyen kişiler, yedeklemenize ulaşamaz.)

Bu yedekleme yöntemi iPhone’nu tamamen yedekleyecektir. Fotoğraflarınızdan tutunda uygulama sıranıza kadar her şeyi yedekleyecektir.

thumbnail
Önerilen Yazı
iPhone Hacklenebilir mi? iPhone Güvenli mi?

Bunun için bilgisayarınızda yeterli depolama alanı olması gerekmektedir.

Örneğin telefonunuz 32 gb ve 23 gb dolu 9 gb boş, bilgisayarınızın depolama alanında 23 gb boş alan olmalıdır.

Bilgisayarınızda saklanan yedekleri görmek  veya silmek için iTunes programında sol üst kısımda bulunan Düzen > Tercihler’i seçin, sonra Aygıtlar’a tıklayın. Şifreli yedeklemeler, yedeklemeler listesinde kilit simgesine sahiptir. Burada size şunu tavsiye ediyorum yedekleme sonrası bu bölümden iPhone’nuzu yedeklediğine emin olun.

Yedeklemenizi başka bir iPhone veya kendi iPhone’unuza tekrar yüklemek için yedeklediğimiz bölümden yedeklemeyi geri yükle diyebilirsiniz.

2. Yöntem: iPhone’u iCloud Kullanarak Yedekleme

Bu yöntem için bilgisayara ihtiyaç yoktur. Sadece yedekleme yapacağınız iPhone telefona ve aktif bir internet bağlantısına ihtiyaç duyacaksınız.

  • Öncelikle yedekleme yapacağımız telefondaki ayarlar kısmına giriyoruz. Üst kısımda iCloud adınız görünecektir. iCloud hesabınız yoksa isim görünen kısımda sizde hesap oluştur yazacaktır oraya tıklayarak iCloud hesabı oluşturabilirsiniz.
  • iCloud ismimizin göründüğü kısma tıkladıktan sonra iCloud bölümüne girin. Buradan da iCloud Yedekleme bölümüne girin. iCloud Yedekleme’yi açın. iCloud, iPhone güç kaynağına takılı, kilitli ve Wi-Fi ağına bağlıyken iPhone’unuzu her gün  otomatik olarak yedekler.Elle yedekleme yapmak için Şimdi Yedekle’ye dokunun.

iCloud yedeklemelerinizi görüntülemek için Ayarlar > [adınız] > iCloud > Alanı Yönet > Yedeklemeler bölümüne gidin. Bir yedeklemeyi silmek için listeden bir yedekleme seçin, sonra Yedeklemeyi Sil’e dokunun.

thumbnail
Önerilen Yazı
Apple iCloud Nedir ve Hangi Bilgileri Yedekler?

Unutmayın bu yedekleme yöntemi detaylı bir yedekleme değildir. Örneğin uygulama sıralarımızı yedeklemez. Şunu da hatırlatmak istiyorum iCloud bulut sistemi bize sadece 5 gb depolama alanını ücretsiz sunuyor daha fazla depolama alanı için ücret ödemeniz gerekmektedir. İlk yöntemde ise bu durum söz konusu değildir tamamen ücretsiz ve bir sınırlama yoktur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir