iPhone Hacklenebilir mi? iPhone Güvenli mi?

iPhone Hacklenebilir mi? iPhone Güvenli mi?

Apple firmasının var olmasını sağlayan ve çıkışını ilk sağladığı elektronik cihaz olan iPhone cihazlar ne kadar güvenli? Güven konusunda ne kadar güvenmeliyiz? Gelin bu konumuzda tüm detaylarını inceleyelim.

Apple konusunda az çok konuyu okumadan önce bir çok kişinin Apple çok güvenli, Apple virüs girmez gibi konuşmalara şahit olmuşsundur. Bu izlenimi aslında Apple şirketi gerçekten çok sert ve tutumlu olarak kendisi dış yazılımlara açmasından dolayı biliyoruz. Örneğin android cihazlarda oyunların veya uygulamaların yazılımsal olarak APK yani Android platformunda kullanılan öntanımlı paket dosyası formatı kullanmaya izin vermektedir. Apple ise iOS işletim sistemlerinde bu tarz bir yaklaşımı doğru bulmayarak, kullanıcıların APK yüklemelerine izin vermemektedir.

Bir iPhone’u ”Hacklemek” Ne Anlama Geliyor?

Türkçe dilinde hack kelimesi korsan, izinsiz giriş, izinsiz veri erişimi anlamına gelmektedir. Bu işleri yapan kişilere bilgisayar korsanı ve yazılım siber ajanı olarak adlandırılır. Geleneksel olarak bir bilgisayarın veya telefonun ağına izinsiz girerek oradaki dosyalar eşmesi durumunda o telefon veya bilgisayarı hacklemiş sayılır. Bir bilgisayar korsanı iPhone cihaza bağlandığında;

  • iPhone dosyalarındaki özel bilgilere erişim sağlamak.
  • Sahibinin bilgisine ulaşmak ve izni olmadan iPhone cihazı takip etmek ve kullanmak.
  • Ek yazılım ve donanımlar yükleyerek iPhone çalışma şeklini değiştirmek

gibi belli başlı işlemler yapmasına olana sağlar.

Teknik olarak, şifrenizi bilen yada piyasa anlamıyla şifrenizi hackleyen birisi bilgisayar korsanız yani hacker olarak adlandırır.

Bu tarz hacklerin telefonunuzdan uzak tutmanın en kolay ve doğru yolu Apple şirketinin telefonunuzun modeline göre desteklediği son iOS sürümünde tutmanız ve sürekli güncellemeniz gerekir.

Tabiki, bu tamamen sizin korumaya yetmez. Bilgisayar korsanları ve korsan grupları, hükümetler ve kanun uygulayıcı kurumlarının ve tüm Apple’ın korumalarına yönelik yollar bulmak için çaba gösteriyor. Başarılı olanları elbet oluyor.  Apple hack veya yazılımsal açıkları bulan bir çok hacker adlandıran bilgisayar korsanlarına açıkları bulup kendilerine bildirdiklerinde maddi olarak destek sağlamaktadır. Bu demek oluyor ki Apple şirketi tamamen kusursuz değil.

iPhone’unuzu Uzaktan Kimse Kullanamaz

Apple uzun yıllardır güvenlik açıkları ile uğraşıyor ve nerdeyse tam arge departmanını bu konuda çalıştırıyor. Uzaktan bağlantı konusunda çok fazla yol kat edildi. Apple, TeamViewer gibi uzaktan erişim sağlayan bir çok cihaz dışında uzaktan kontrol etme yollarındaki açıkları kapattı. Sadece Apple Store’da da yer alana TeamViewer ile uzaktan bağlantı sağlanabilmektedir.

TeamViewer dışında tüm uygulamaların veya yazılımların telefonunuza doğrudan erişim sağlaması için sizden ayarlar kısmında bazı erişimleri açmanızı ister. Eğer yeni aldığınız veya yeni formatladığını bir telefon fabrika ayarlarındaysa bu izinler kapalı olur. Siz istediğinizde sadece açılır.

Apple Kimligi ve iCloud Güvenliği

Apple kimliğiniz aslında iCloud hesabınızdır. Bunu gmail hesabı gibi düşünebilirsiniz. Google için kullanıcağınız tüm uygulamalar için gmail kullanırken iPhone için ise iCloud hesabınızı kullanmanız gerekir. Örnekte verdiğimiz gibi gmail hesabı gibi iCloud hesabınında bir kullanıcı adı ve şifresi vardır. Üçüncü sahışların şifrenizi ve kullanıcı adınızı bulması durumunda hesabınıza erişim sağlaması kolaydır. iCloud şifrelerinizin ve güvenliğinizi artması için iki faktörlü doğrulama kullanmak oldukça önemlidir. Bu sayede telefonuza erişim sağlamak isteyen biri kullanıcı adınızı ve şifrenizi bilse bile iki faktörlü doğrulama işlemini doğrulayamadığı sürece hesaba giriş yapamayacaktır. Aslında burda hesap güvenliğini garantiye almak ve zorlaştırmak tamamen kullanıcıya aittir.

Muhtemel olarak eğer bir cihazınızı yeni aldığınızda Parmak izinizi aktif olarak kullanmaya başladıysanız iki faktörlü şifreleme aktif olmuş demektir. Parmak iziniz sizin ikinci doğrulama şifreniz olarak sayılır ve iCloud hesaplarınıza girerken önce kullanıcı adı şifre daha sonrasında parmak izinize ihtiyaç duyacaktır.

Eğer iCloud iki faktörlü doğrulamanızı aktif olduğundan emin olmak için Ayarlar > İsminiz > Parola ve Güvenlik >  İki Faktörlü Kimlik Doğrulama kısmına geldiğinde Açık yazıysa açık olduğunu eğer kapalıysa kapalı olduğunu anlayabilirsiniz. Eğer kapalıysa iCloud ve iPhone kimliğinizi koruma altına alabilirsiniz.

Eğer doğrulama kısmında telefon seçerseniz bir sonraki giriş yapmaya kalktığınızda telefonunuza kısa bir sms gelicek ve sms girmeden cihaza erişim sağlayamayacaksınız. Bu sayede güvenliğiniz üst düzeye çıkacaktır.

Wi-Fi Ağlarınız Savunmasız Olabilir

Hangi model cihaz kullandığınız önemi olmadan aslında önemli kısım kullanmış olduğunuz veya giriş yapmış olduğunuz Wi-Fi ağlarıdır. Wi-Fi ağları doğrudan olarak telefon ile etkileşim sağlamanıza daha sonrasında internet üzerinden veri aktarımı yapmanıza olana sağlar. Eğer kullanmış olduğunuz Wi-Fi güvensiz ise bilgisayar korsanları tarafından hacklenebilir ve telefonuza erişimi kolaylaştırabilir. Bu nedenle kullanacağınız bir internet ağının güvenli olmasını sağlayın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir