iPhone 14 vs iPhone 14 Pro: Hangisi Satın Alınır?

iPhone 14 vs iPhone 14 Pro: Hangisi Satın Alınır?

iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modelleri 16 Eylül itibariyle satışa başladı. Yeni bir iPhone modeli alırken karar vermek zor olabilir, çünkü bir çok konuda hesaplanması gereken detaylar var. Gelin hep birlikte bu detaylara derinlemesine bakalım.

iPhone 14 vs iPhone 14 Pro: Ekran Boyutları

İki modelinde ekranı 6.1 inç boyutlarındadır. Bu nedenle her iki modelde de dikkat edilmesi gereken konu ekran boyutu değildir. Eğer daha büyük bir ekran istiyorsanız iPhone 14 Pro Max modellerine bakmanız gerekiyor olabilir.

iPhone 14 Pro Max İnceleme, Özellikleri, Artıları ve Eksilerini listelediğimiz konumuza buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

iPhone 14 vs iPhone 14 Pro: Boyut ve Tasarım

Aynı ekran boyutlarına sahip olmalarına rağmen iPhone 14 ve iPhone 14 Pro serilerinin tasarımları ve boyutlarında farklar bulunmaktadır. Her iki model için kullanılan malzeme ve ağırlık kısmında farklılıklar var.

En büyük fark ağırlıktır; iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max, Pro olmayan benzerlerinden belirgin şekilde daha ağırdır. Bunun nedeni, daha ağır paslanmaz çelik kenarlar, daha büyük kamera modülleri daha büyük pille sahip olmasıdır.

iPhone 14 modelinin arka kısmında parlak cam kullanılırken iPhone 14 Pro modelinde mat cam kullanılmaktadır.

iPhone 14 vs iPhone 14 Pro: Verimlilik

iPhone 14 modelinde A15 Bionic işlemci kullanılırken, iPhone 14 Pro modelinde ise bir üst sekment olan A16 Bionic işlemci kullanılmaktadır. Aralarında Performans, Çekirdek sayısı ve verimlilik farklı olmayan bu modelin her iki cihazda da 6 GB veri deposu olan RAM bulunmaktadır.

iPhone 14 vs iPhone 14 Pro: Pil Ömrü

Şuan için resmi olarak yapılan duyurularda iPhone 14 ve 14 Pro için bataryasının mAh açıklanmadı. Bu açıklama yerine video oynatma ve ses çalma süreleri açıklandı. Aşağıdaki tablodan tüm 14 modellerinin verilerine ulaşabilirsiniz.

iPhone 14 iPhone 14 Plus iPhone 14 Pro iPhone 14 Pro Max
Video oynatma 20 saat 26 saat 23 saat 29 saat
Ses çalma 80 saat 100 saat 75 saat 95 saat

iPhone 14 vs iPhone 14 Pro: Kamera

iPhone 14 ve iPhone 14 Pro’nun en büyük farklılıklarından biri kamera teknolojisidir. Ana kemara olarak iPhone 14 12MP ve 3 ayrı lens kullanırken, iPhone 14 Pro modelinde ise tam 4 katı performans sağlayan 48 MP ana kamera bulunuyor.

iPhone 14 Pro modelinde daha gelişmiş diyafram, optik ve dijital zoom lenslerinin olmasından dolayı aralarında büyük bir fark bulunmaktadır.

Dijital Yakınlaştırma özelliği olarak iPhone 14 modelinde 5x bulunurken iPhone 14 Pro modelinde bunun 3 katı yani 15x kadar dijital yakınlaştırma özelliği dikkat çekiyor.

iPhone 14 vs iPhone 14 Pro: Renkler

Her iki cihazında renk modelleri aynı. Her iki cihazında Uzay Siyahı, Gümüş, Altın, Derin Mor renk seçeneği bulunuyor.

iPhone 14 vs iPhone 14 Pro: Hangisi Satın Alınır?

iPhone 14 ve iPhone 14 Pro serileri birçok yönden benzer. Bu özellikle ekran boyutu seçenekleriyle göze çarpıyor. Başta söylediğim gibi, en büyük ekranı elde etmek için artık en pahalı iPhone’u almak zorunda değilsiniz. Birçok kişi için ekran boyutu bir iPhone seçerken belirleyici faktörlerden biridir.

iPhone 14 ve iPhone 14 Pro arasındaki en büyük fark, Digital Island ve Always-On gibi yeni ekran özellikleri ve kamera yükseltmeleridir. Digital Island ve Always-On ekran, önceki nesil iPhone’lara kıyasla ek bir işlevsellik katmanı sağlar. Ancak gelişmeler, iPhone’un günlük kullanımını önemli ölçüde değiştiren gelişmeler gibi durmuyor.

iPhone 14 Pro ve iPhone 14 tarafından sunulan kameralar dikkate alınması gereken en büyük detaylar diyebiliriz. iPhone’unuzla sürekli video ve fotoğraf çeken biriyseniz, büyük önem arz ediyor. Bu nedenle kamera kalitesine önem veriyorsanız 48 MP kameraya sahip olan Pro modelini almak en sizin için en mantıklı olanıdır.

Benim kişisel önerime gelicek olursak iPhone cihazınızı nasıl kullanacağınıza ve fiyat aralıklarını dikkate almanız gerektiğini düşünüyorum. Yani bir Pro model aldığınızda gerçekten o kamerayı yeteri kadar kullanacak ve günlük hayatınızda düzenli foto ve video çekimi yapacak mısınız? Cevabınız evet ise, iPhone 14 Pro doğru karar olacaktır. Eğer cevabınız hayır ise iPhone 14 modeli de sizin için yeterli olacak sistem ve gereksinimleri içinde barındırmaktadır.

iPhone 14 ve 14 Pro Resmi Tanıtım Reklam Videosu

Aşağıdaki videodan iPhone 14 ve 14 Pro ait videolu görsellere ulaşabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir