iPhone 14 Hakkında Tüm Beklentiler: Fiyat, Özellikler, Çıkış Tarihi

iPhone 14 Hakkında Tüm Beklentiler: Fiyat, Özellikler, Çıkış Tarihi

iPhone’lar şimdiye kadarki en fazla abartılan akıllı telefonlar. Her yıl Apple’ın yeni serisini piyasaya sürmesi iPhone severler için adeta bir festival gibi oluyor. Ve en heyecan verici kısım, lansmandan önce farklı-farklı söylentilerin ortaya çıkmasıdır.

Apple bu yıl yeni bir iPhone 14 serisini piyasaya sürüyor. Her zaman olduğu gibi, iPhone 14’ün fiyatı, özellikleri ve çıkış tarihiyle ilgili söylentiler sürekli olarak ortaya çıkıyor. Bu yazıda iPhone 14 ile ilgili en büyük 10 söylentiden bahsedeceğim. Bu yüzden iPhone 14’ün beklenen fiyatı, özellikleri ve çıkış tarihi hakkında bilgi edinmek için sonuna kadar okuduğunuzdan emin olun.

Bazı haberlere göre bu sefer Apple, yaklaşmakta olan iPhone 14’te kamera, pil, yonga seti ve tasarım anlamında pek çok yükseltme yapacak. Ayrıca şirket, bu yeni ürün grubuna bazı yeni gelişmiş özellikler ekleyecek. İlginçtir ki şirket bu sefer de farklılığı serinin her modelinde devam ettirecek. iPhone 14’ün yükseltilmiş modelinde birçok farklı ve gelişmiş özellik bulacaksınız.

iPhone 14 hakkında en büyük 10 söylenti nedir?

Ancak, Apple’ın kendisinden iPhone 14 için resmi bir açıklama yok. Ancak iPhone 14’ün sızdırılan görüntüleri ve sahte kopyaları aracılığıyla donanım hakkında bazı sağlam sızıntılar var. Ayrıca, bazı kaynaklar yazılımından bahsetti. Çok fazla araştırma yaptıktan sonra sizin için iPhone 14 hakkında en büyük 10 söylentiyi derledim.

1. iPhone 14 Mini Yok

iPhone 12’de gördüğümüz gibi dört model vardı; iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max. iPhone 13’te de aynı. Ancak iPhone 14’ün sızdırılan görsellerinde iPhone 14 Mini’yi orada göremedik. Böylece Apple yeni iPhone 14 serisinde iPhone 14 Mini olmayacak diyebiliriz.

Muhtemelen yaklaşan iPhone serisinde yalnızca iPhone 14, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Max ve iPhone 14 Pro Max olacak. Uzmanlara göre iPhone 14’te Mini serisinin devam etmemesinin nedeni Mini versiyonun önemsiz satışları olabilir.

2. iPhone 14’te çentik yok

Son olarak, çentiksiz bir ekran alıyoruz, ancak tüm modellerde değil. Evet, yalnızca iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max çentiksiz bir ekrana sahip olacak. Ancak iPhone 14 ve iPhone 14 Max, iPhone 13 ile aynı çentik ekrana sahip olacak.

Sızdırılan görsele göre iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max, delikli bir ön kameraya ve hap şeklinde yüz kimliği sensörüne sahip. Müşterilerin uzun zamandır beklediği iPhone’larda en çok beklenen özellik.

3. Artan Boyutlu Yeni Ekran

Şimdiye kadar, Çinli bir şirket olan BOE, iPhone’lar için ekranlar üretiyordu. Son zamanlarda Apple, üretim talebini karşılayamaması nedeniyle BOE ile olan anlaşmadan vazgeçti. Şu andan itibaren Samsung ve LG, iPhone 14 ve diğer gelecekteki modeller için yeni ekran üreticileri olacak.

Bu nedenle, iPhone 14 serisinde daha iyi bir yeni ekran bekleyebiliriz. Ayrıca, iPhone 14 serisi artırılmış bir ekran boyutuna sahip olacak. iPhone 14 ve iPhone 14 Pro’nun ekran boyutu 6.1 inç olacak. iPhone 14 Max ve iPhone Pro Max’in ekran boyutu ise 6,7 inç olacak.

4. iPhone 14’te yonga seti; A16 veya A15

Bildiğiniz gibi Apple, geçtiğimiz günlerde düzenlediği bir etkinlikte A16 Bionic yonga setini piyasaya sürdü. Söyleyebileceğimiz tek şey Apple’ın iPhone 14 serisine mutlaka A16 yonga setini koyacağı. Ancak iPhone 14’ün tüm 4 modelinin de A16 Bionic yonga setine sahip olacağı doğrulanmadı.

Muhtemelen Apple, A16 Bionic yonga setini yalnızca iPhone 14 Pro ve Pro Max’te stoklayacak. Diğer iki model iPhone 14 ve iPhone 14 Max ise A15 Bionic yonga seti ile gelecek. Ancak bu, iPhone 14 ve 14 Max’in iPhone 13 ile aynı performansı göstereceği anlamına gelmiyor. Elbette, öncekinden daha hızlı performans gösterecek, yeniden markalanmış bir A15 Bionic çip olacak.

5. iPhone 14’te Daha Büyük Pil

Daha önce de bahsettiğim gibi Apple iPhone 14 serisinin kukla telefonları piyasada. Ve aptallar, iPhone 14 modellerinin daha kalın boyutunu gösteriyor. Aptal boyutu göz önüne alındığında, iPhone 14 serisinin tamamının iPhone 13 serisinden daha büyük bir pile sahip olacağını düşünüyorum. Ayrıca, yeni geliştirilmiş ekran kalitesi sayesinde iPhone 14 serisinde uzun ömürlü pil yedeğinin keyfine varacaksınız .

6. iPhone 14’te Kamera

Söylentilere göre iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’te 48 MP birincil kamera olacak. Bu arada, iPhone 14 ve iPhone 14 Max’teki kameradan bahsedecek olursak, her iki telefon da daha büyük sensörlere sahip yükseltilmiş 12MP birincil kamerayla gelecek.

Ayrıca, iPhone 14 serisinin tüm modelleri aynı 12 MP ön kamera ile gelecek ancak otomatik odaklama ve f/1.9 diyafram gibi yükseltilmiş özelliklere sahip olacak. Bu öne bakan kamerayla, önceki sürümlerden daha iyi bir düşük ışıkta fotoğrafçılık deneyimi yaşayacaksınız.

7. iPhone 14’ün Tasarımı veya Görünümü

Sızdırılan görsellere göre iPhone 14 serisinin tasarımında önemli bir değişiklik olmayacak. Akıllı telefon, arka kamera, ses düğmeleri, güç düğmeleri, uyarı kaydırıcısı, hoparlörler, bağlantı noktaları ve mikrofonlarla aynı yerleşime sahip olacaktır.

Ancak, tüm iPhone 14′ modellerinin arka kamera kurulumunda bir çıkıntı göreceksiniz. Üstelik yeni modeller iPhone 13 serisinden biraz daha kalın ve uzun olacak. Yaklaşan iPhone 14 serisinde yeni bir Mor amiral gemisi rengi de çıkıyor.

8. iPhone 14 İçin Lansman Tarihi

Bununla birlikte, iPhone 14 serisinin lansman tarihi için resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak bazı söylentilere göre iPhone 14 serisi, 2022 Eylül ayının ilk haftalarında piyasaya sürülecek.

9. Beklenen Fiyat Aralığı

Çin’deki küresel çip sıkıntısı ve kilitlenme nedeniyle, yeni seri size biraz daha pahalıya mal olabilir. iPhone 14 serisinin 10.000 INR değerinde bir fiyat artışı şansı var. Yine de önceki modellere göre fiyat aralığı bekleyebiliriz.

  • iPhone 14 – 799 Dolar başlangıç ​​fiyatı (Beklenen)
  • Başlangıç ​​Fiyatı iPhone 14 Pro – 1090 Dolar (Beklenen)
  • iPhone 14 Max başlangıç ​​Fiyatı – 899 Dolar  (Beklenen)
  • iPhone 14 Pro Max başlangıç ​​prensi – 1190 Dolar (Beklenen)

10. Uydu İletişimi gibi Yeni Özellikler

Şaşırtıcı bir şekilde, iPhone 14 serisinde uydu iletişimi ve araba kazası uyarıları gibi bazı yeni gelişmiş özellikler de bekleniyor. Her iki özellik de acil durumlarda kullanışlıdır. Uydu iletişim özelliği, ağ bağlantınızın kesilmesi durumunda sizi uyduya bağlayacaktır. İkincisi ise çarpışma durumunu algılar ve acil servislerle bağlantı kurar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir