IP Sahtekarlığı (IP Spoofing) Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

IP Sahtekarlığı (IP Spoofing) Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Bir IP adresini taklit etmek, bilgisayar korsanları tarafından kullanılan kullanışlı bir tekniktir.

IP adreslerini gizli tutmak için IP sahtekarlığını kullanmaktır. Binlerce IP adresini maskelemek ve kurbanın herhangi bir yerden bir saldırı geldiğini düşünmesini sağlamak için kullanılabilir.

Peki IP sahtekarlığı tam olarak nedir ve buna karşı nasıl korunabilirsiniz?

IP Sahtekarlığı Nedir?

IP sahtekarlığı, saldırganın IP paketlerinin kaynağını gizlediği bir saldırıdır. Bu, saldırı hedefinin farklı bir kaynaktan trafik aldığına inanmasına neden olur.

Bu, yalnızca saldırganın kimliğini gizlemek için değil; birçok güvenlik tekniği IP adreslerine dayalıdır ve IP sahtekarlığı, bu teknikleri etkisiz hale getirmek için kullanışlı bir araçtır.

IP Sahtekarlığı Nasıl Çalışır?

Tüm internet trafiği paketler halinde gönderilir. Her paketin kaynak IP adresini ve hedef IP adresini içeren bir IP başlığı vardır.

Bir IP sızdırma saldırısı sırasında, saldırgan paket gönderilmeden önce kaynak IP adresini değiştirir. Bu paket alındığında, IP adresi meşru görünür.

Sahte kaynak IP adresi rastgele olabilir. Rastgele IP adresleri otomatik olarak oluşturulabilir veya sahte IP başka bir yerden kopyalanabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Siber Gasp Nedir? Türleri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Kopyalanan bir IP adresi, saldırganın belirli bir kişi gibi davranmasına izin verdiği için kullanışlıdır. Örneğin, IP sahtekarlığı, kurbanın zaten güvendiği bir cihazla konuştuğunu düşünmesini sağlamak için kullanılabilir.

IP Sahtekarlığı Ne İçin Kullanılır?

IP sahtekarlığı, bazı kısıtlı sunuculara erişmek ve hem DDoS hem de Ortadaki Adam saldırılarını gerçekleştirmek için kullanılabilir.

IP Kimlik Doğrulamasından Kaçınmak

IP adresleri genellikle kimlik doğrulama amacıyla kullanılır; örneğin, belirli bir kullanıcının belirli bir sunucuya veya ağa erişmesine izin verilip verilmediğini belirlemek için tasarlanmıştır.

Saldırganın güvenilir bir IP adresi adı varsa, IP sahtekarlığı o kullanıcıyı taklit edebilir. Bu, saldırganın yalnızca IP kimlik doğrulaması kullanılarak korunan herhangi bir sunucuya erişmesine izin verir.

Bu teknik, kötü amaçlı yazılım yerleştirmek, veri çalmak veya bir fidye yazılımı saldırısı başlatmak için kullanılabilir.

DDoS Saldırıları

DDoS saldırıları, bir sunucunun yalnızca belirli bir miktarda trafiği işleyebileceği fikrine dayanır. Bu miktardan daha fazla trafik göndererek sunucuları bunaltmaya çalışırlar.

DDoS önleme teknikleri, meşru ve kötü niyetli trafiği ayırt etmeye dayanır. IP sahtekarlığı bunun olmasını engelleyebilir.

Başarılı bir DDoS saldırısı, bir sunucuyu kullanılamaz hale getirebilir ve böylece hem web sitelerini hem de tüm ağları çevrimdışına alabilir.

IP Sahtekarlığı Yalnızca Hackerlar Tarafından Mı Kullanılır?

IP sahtekarlığı öncelikle bilgisayar korsanları tarafından kullanılır. Ancak meşru amaçlar için de kullanılabilir. Örneğin, bir web sitesi sahibi, web sitesinin baskı altında nasıl performans gösterdiğini test etmek için bu tekniği kullanabilir.

IP sahtekarlığı, gerçek ziyaretçileri simüle etmek için kullanılabilir. Bu, geliştiricilerin bir web sitesinin büyük miktarda trafiğe nasıl tepki vereceğini anlamalarını sağlar.

IP Sahtekarlığına Karşı Nasıl Korunulur?

IP sahtekarlığı etkilidir çünkü gerçekleştiğini tespit etmek her zaman mümkün değildir. IP sahtekarlığını daha zor hale getirmenin birkaç yolu vardır;

Olağandışı Etkinlik için Ağları İzleyin

IP sahtekarlığı her zaman bir nedenden dolayı gerçekleştirilir. Belirli bir IP adresinin sızdırıldığını söyleyemezseniz, diğer kötü niyetli davranış belirtileri için ağınızı dikkatle izleyerek bir IP sızdırma saldırısını tespit edebilirsiniz.

Alternatif Doğrulamayı Kullan

IP sahtekarlığı, saldırganların IP kimlik doğrulamasını atlamasını sağlar. Bu nedenle, alternatif kimlik doğrulama ve doğrulama yöntemlerini kullanmak için herhangi bir uzaktan erişim türü gerekli olmalıdır. Bunun bir örneği, bir ağdaki tüm makinelerin anahtar değişimine dayalı kimlik doğrulamasını kullanmasını zorunlu kılmaktır.

İLGİLİ İÇERİK
Hackerlar Neden Siteleri Hackler?

 

Web Sitelerinde IPv6 kullanın

IPv6, en son İnternet Protokolüdür. IPv4’e göre avantajlarından biri, ekstra şifreleme ve kimlik doğrulama adımları eklemesidir. Bu, IPv6 web sitelerinin IP sahtekarlığıyla hedeflenmesini zorlaştırır.

Güvenlik Duvarı kullanın

Bir güvenlik duvarı, giriş ve çıkış filtreleme kullanılarak elde edilen bazı IP sahtekarlığı türlerini algılayacak şekilde yapılandırılabilir.

Giriş filtreleme, paketleri inceler ve güvenilir bir IP adresi olmayan her şeyi reddeder.

Çıkış filtreleme, giden paketleri inceler ve ağ içinden kaynak IP’si olmayan her şeyi reddeder. Bu, giden IP sızdırma saldırılarını önler.

Hackerlar Tarafından Kullanılan Diğer Kimlik Sahtekarlığı Türleri

Sahtekarlık, kabaca başka bir şeyi taklit etme eylemi olarak tanımlanabilir. Bu, bilgisayar korsanları için yararlı bir kavramdır çünkü kurbanların güvenini kazanmalarını sağlar.

Sahteciliğin diğer örnekleri şunları içerir:

E-posta Sahtekarlığı: Saldırgan, bir e-postanın mesaj başlığını başka birinden geliyormuş gibi görünecek şekilde değiştirir.

ARP Spoofing: Bu teknik, sahte ARP mesajları kullanarak saldırganın MAC adresini meşru bir IP adresiyle ilişkilendirir.

DNS Spoofing: Bu, bir saldırganın , istenen bir web sitesinden gelen trafiği saldırganın sahibi olduğu bir web sitesine yönlendirmesine olanak tanır.

Tüm Ağları IP Sahtekarlığına Karşı Koruyun

IP sahtekarlığı her zaman önlenemez, ancak etkinliğini büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Ve bu, bilgisayar korsanlarını dışarıda tutmak isteyen herhangi bir ağ yöneticisi için atılması gereken önemli bir adımdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir