İnternet Beynimizi Tembelleştiriyor Mu?

İnternet Beynimizi Tembelleştiriyor Mu?

İnternet, modern yaşamın en önemli yönlerinden biridir. Araştırmadan iletişime, finansal işlemlere kadar tüm hayatımız bu dijital altyapı etrafında dönüyor.

İnternet Beynimizi Tembelleştiriyor mu?

İnternet hala nispeten yeni ve bu nedenle bu teknolojinin insanlar, davranışları ve hatta beyinleri üzerindeki etkilerinin neler olduğunu görmek için hala çalışmalar yapılıyor. İnternetin gerçekten beyninizi daha az çalıştırıp çalıştırmadığını merak edebilirsiniz.

İnternetin beynimizi “tembel” yaptığı fikri elbette tamamen temelsiz değil. Google her zaman cebinizdeyken neden gerçekleri ve rakamları hatırlıyorsunuz? Uydu navigasyon sistemleri bizim yerimize ağır işleri hallederken neden New York’un düzenini öğrenelim?

Bu yazıda, internetin bilişsel yeteneklerimiz üzerindeki etkileriyle ilgili en son araştırmayı gözden geçireceğiz.

“Tembel”den Ne Anlıyoruz?

Başlamak için, önce beyin fonksiyonuyla ilgili olarak ‘tembel’ kelimesini kullandığımızda ne anlama geldiğini gözden geçirelim. Hayır, beyninizin size üretken bir şeyler yapmak yerine kanepede kalmanızı söylediği zamanlardan bahsetmiyoruz. Yardım almadan düşünme, bilgileri hatırlama ve mantıklı sonuçlar çıkarma yeteneğinizden bahsediyoruz.

Örneğin, internetten önce, bilimsel bir çalışmayı okur ve bilim adamları, tarihler ve katılımcı sayısı hakkında önemli bilgileri saklardınız. İnternet, yalnızca önemli kısımlarını koruyarak bu tür materyallere göz atmamıza izin veriyor, çünkü gerekirse daha sonra daha titiz ayrıntılar için çalışmaya kolayca geri dönebilirsiniz.

Biraz zorlama gibi görünse de, internetin aslında beynimizin çalışma şeklini etkilediği teorisini destekleyen birçok çalışma var.

Tembel Beynin Sonuçları Nelerdir?

Daha da zarar verici olanı, düşüncelerimizi internete dış kaynak kullanmanın cazibesidir. Bunun neden çekici göründüğünü anlamak kolay: Dışarıda dinlenmeyi bekleyen muazzam bir kolektif zeka var (her ne kadar içinden geçilecek çok fazla döküntü olsa da), ancak bu tembelliğin gerçek boyutu ancak Waterloo Üniversitesi’nden yapılan bir çalışma ile ortaya çıktı . .

Bu çalışma, katılımcıların iki kez kontrol etme fırsatı verildiğinde kendi bilgilerinden şüphe duyma ve internetteki gerçekleri doğrulama konusunda küçük ama önemli bir dürtüye sahip olduğunu buldu.

Dijital Amnezi

Kendinizi aptal yerine koymadan önce bir şeyi doğrulamak istemek bir şeydir, ancak bunların tümünün bizim için başka bir yerde saklandığını bilirsek, bir şeyleri hatırlamak için çaba harcamaya daha az meyilli olduğumuzu gösteren bazı kanıtlar da vardır. Bu bilinçli bir seçim değil, ama bir düzeyde, beynimiz aynı şekilde bir şeyleri hafızaya almakla uğraşmıyor.

Bununla birlikte, bunun için daha az mekanik ve doğası gereği daha iyimser başka teoriler de var. Bir 2011 Wisconsin Üniversitesi çalışma katılımcıları daha muhtemel belge testin sonunda silinecektir söylendi zaman trivia parçalarını hatırlamak vardı 40 gerçekleri yazması istenir bulundu.

Başka bir deyişle, beyin aslında zayıflamak yerine anıları dış kaynak kullanarak optimize ediyor. Gerçekten de, çalışmanın ikinci bir kısmı, katılımcıların gerçeklerin kendisinden ziyade gerçekleri içeren bilgisayar klasörünün yerini hatırlama olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya koydu. İç karartıcıdır ama etkilidir.

Tabii ki, bunun her zaman yaptığımız şeyin bir uzantısı olduğunu söyleyen bir düşünce okulu var – grupların anıları paylaştığı bir geçişli hafıza biçimi. “Kuzenlerimin doğum günlerini hatırlamama gerek yok çünkü kocam onları tanıyor” – bu tür şeyler.

1985’te transaktif bellek hipotezini ortaya atan psikolog Daniel Wegner, Harvard Magazine’e internetin bu kolektif toplumsal belleğin genişletilmiş ve özellikle bilgili bir parçası haline geldiğine inandığını söyledi: “İnternetin bir parçası oluyoruz. yol. Sistemin bir parçası oluyoruz ve sonunda ona güveniyoruz.”

Bilişsel Boşaltma

Örneğin, kuzeninizin doğum günü bir Google takviminde olduğunda, kendi gönderdiğiniz somut gerçekler için sorun değil, peki ya diğer insanların bilgisine güvenirken? Teoride, internetin bize söylediklerine karşı sağlıklı bir güvensizlik düzeyine sahibiz, 2012’de yapılan bir ankete göre insanların %98’i bilgi kaynağı olarak internete güvenmiyor , ancak biliyoruz ki içgüdüsel olarak güvenmediğimiz bilgiler bile bizi kendimizden şüphe ettirin.

Bilişsel boşaltma, beyinlerimizin interneti harici bir sabit disk olarak etkin bir şekilde kullanması nedeniyle Dijital Amnezi’ye benzer. Bu, beyninizde olabildiğince fazla veri depolamadığınız anlamına gelir.

Örneğin, bir tarifi hatırlamanız gerektiğinde, her bir malzemeyi ve pişirme talimatlarını ezberleyebilirsiniz. Ancak internet bu kadar yakınken, bunu yapmanıza gerek yok. Tarifi yer imlerine eklediniz ve bu nedenle ayrıntıları veya nasıl yapılacağını hatırlamıyorsunuz.

2016’da yapılan bir çalışmada , basit soruları yanıtlamak için interneti kullananlar, interneti kullanmadıkları çalışmanın diğer aşamalarında kötü performans gösterdiler. Bu, interneti kullanmanın beynimizi tembelleştirdiğini gösterebilir. Teoride, soruları cevaplamak için interneti daha sık kullanan bizlerin problem çözme yetenekleri azalmıştır.

Bu, insanların bir müzedeki sergilerin ayrıntılarını, resimler için dijital bir kameraları varsa hatırlama olasılıklarının daha düşük olduğunu gösteren başka bir araştırmaya benzer .

İnternetle ilgili bilişsel boşaltmanın korkuları, interneti daha sık kullanan kişilerin kendi beyinlerine güvenmemeleri ve bu nedenle en temel bilgiler için bile dış etkilere güvenmeleridir.

Konsantre Olabilir Misin?

Sonra konsantrasyon var: İnternetin dikkatimizi dağıtmaktan kaçınma ve konsantre olma yeteneğimiz üzerindeki etkisi hakkında çok şey yazıldı, ancak çoğu anekdot. Daha geniş bir anlamda, kolektif odaklanma eksikliğimizden diğer faktörler de sorumlu olabilir.

İnternet her şeyden önce bir şeyi yapmamıza yardımcı oluyor; Zamandan tasarruf. Ne yazık ki, aynı zamanda tek bir görevin tüm dikkatimizi çekmeyeceği şekilde çoklu görev yapmamıza da yardımcı oluyor. Yine de, aynı anda birden fazla şey yapmaya o kadar alışkınız ki (örneğin televizyon seyretmek ve bir dönem ödevi yazmak), öğrenebildiğimiz kadar çok şey öğrenemiyoruz.

Özellikle büyüleyici bir araştırma , Namibya Himba kabilesinin yakın zamanda kentsel yerleşimlere taşınan üyelerinin, geleneksel kırsal varlıklarını sürdüren çağdaşlarından çok daha zayıf konsantrasyon seviyelerine sahip olduklarını buldu.

The Shallows: What the Internet’s Doing to Our Brains’in yazarı Nicholas Carr, internetten daha fazla zaman ayırarak bunların çoğunun geri alınabileceğini düşünüyor ve beynimizin esnekliği bunun bir etkisi olması gerektiğini gösteriyor. Ancak, bağlantı kurmaya bu kadar çok güvenen bir toplumda, beynimizin dijital yaşamlarımıza adapte olma şekliyle savaşmanın dayanıksız nostaljiden başka bir avantajı var mı?

Belki değil, beyinle ilgili hemen hemen her şeyde olduğu gibi, web’i ek bellek depolaması olarak kullanmak iyi ve züppe görünse bile, çok büyük bir miktar bilinmeyen kalıyor. Wegner, “Artık kimse bu araçların mantıksal düşünme üzerindeki etkilerinin ne olduğunu bilmiyor” diye hatırlatıyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir