İnternet Bankacılığından Dolar Alım Satımı Nasıl Yapılır?

İnternet Bankacılığından Dolar Alım Satımı Nasıl Yapılır?

İyi bir yatırım aracı olan döviz alıp satmak için döviz bürolarına gitmek şart değil. Gelişen teknoloji, artan internet kullanımı birçok bankanın bu hizmeti mobil olarak sunmasına olanak sağlıyor. Hemen hemen her bankanın mobil uygulaması, internet bankacılığı ya da telefon bankacılığı bulunmaktadır. Bankalar, kendilerine özel düzenledikleri sözleşmeler ile internet bankacılığından dolar alım satımına fırsat veriyor. Müşterilerine özel olarak altın ve diğer döviz birimleri için de aynı imkanı sunan bankalar oldukça fazladır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ülkelerin Para Birimleri ve Sembolleri

İnternet Bankacılığı Uygulaması ile Dolar Alım Satımı

İnternet bankacılığı uygulamasından dolar alıp satabilmek için ilk önce banka uygulamasının indirilmesi gerekiyor. Akıllı cihazlara özel indirme platformundan bankanın internet bankacılığı uygulaması indirilir. Aynı bankada bulunan ve işlem yapılmak istenen banka hesabı, bu uygulamaya tanımlanır. İstenen bilgilerin girilmesi ile internet bankacılığı şifresi oluşturulur. Artık uygulama kullanıma hazırdır. Uygulama ile güvenilir bir şekilde dolar alım ve satım işlemi yapmak mümkündür.

Dolar Alım Satımı Sözleşmesi

Bankalar internet bankacılığı uygulamasından dolar, altın, Euro ve diğer yatırım araçlarını alıp satmak isteyen müşterilerine sözleşme imzalatmaktadır. İnternet bankacılığı hizmeti ile alışveriş yapmak için izin vermek anlamına gelen bu hizmet, müşterilerin güvenliği için gereklidir. İnternet bankacılığı uygulamasından kolayca izin vermek mümkündür. Ücretsiz olarak onay verilen sözleşme ile mevduat hesabına ek olarak dolar hesabı da açılmış olur. Dolar ya da diğer yatırım araçlarını alıp satmaya onay veren müşteriler artık kolayca alım, satım yapabilirler.

Dolar Alım Satımı Nasıl Yapılır?

İnternet bankacılığından dolar alıp satmak için gerekli sözleşme imzalandıktan sonra işlem yapmaya engel bir durum kalmıyor. Mevcut banka hesabında bulunan TL ile istenilen miktarda dolar alımı yapılabilir. Bankanın internet bankacılığı uygulamasını açıp yatırım araçları görüntülenir. Burada bulunan dolar alım satım işlemi bankadan bankaya farklılık gösterse de genel olarak benzer mantıkta hareket edilmektedir.

Alınacak dolar tutarı motora yazılır. Banka otomatik olarak o miktarın kaç TL karşılığı olduğunu size hesaplar. Bununla birlikte tam tersini yapmak da mümkündür. Yani dolar almak istenilen TL tutarı motora yazılınca otomatik olarak kaç dolara denk geldiği hesaplanır. Sonuç olarak istenilen oranlar elde edildiğinde onay verilir ve dolar hesabına dolar girişi yapılır. Bu alışveriş için dolar hesabı bulunan mevduat hesabında mutlaka TL bulunması gerekiyor. Parite yapımına uygun olan hesaplarda ise sadece liradan değil Euro’dan da dolar satın alınabilir.

Dolar Alım Satımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

TL karşısında güncel olarak sürekli artan dolar, birçok kişi tarafından kullanılan bir yatırım aracıdır. TL karşısında değer kazanması ya da kaybetmesi yatırımcıların kar, zarar durumlarını etkilemektedir. Dolar alım ve satımı kısa bir dönem önce sadece döviz bürolarında ve kuyumcularda yapılmaktaydı. İnternet bankacılığı ile birlikte kolayca ulaşılabilir olan dolar alışverişi, bankanın kendi kurundan yapılmaktadır. Bankalar güncel dolar kuru için kendi alım satım miktarlarını belirlemektedir. İnternet bankacılığı ile dolar alıp satmak için bankanın belirlediği güncel döviz kurlarını takip etmek gerekiyor.

Döviz alımı ve satımı arasındaki farka makas denir. Bu makas farkında yine bankadan bankaya değişmektedir. Ayrıca bankadan dolar alım satımı yapabilmek için mesai saatleri içerisinde işlem yapmak gerekiyor. Bankalar kendi mesai saatleri dışında dolar alım satımı için makası açarlar. Yani yüksekten döviz satıp, düşük fiyattan alırlar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir