İntel vs AMD: Hangi İşlemci Markası En İyisidir?

İntel vs AMD: Hangi İşlemci Markası En İyisidir?

AMD, son dönemde piyasadaki hakimiyetini üste çıkarmaya başladı. AMD piyasadaki intel işlemcilere göre çok daha uygun fiyatlı ve daha fazla performans sunduğu için, piyasada uzun süredir hakimiyet süren inteli tahtında indirmeye çalışıyor.

2020 yılının sonlarına doğru AMD, üst düzey Ryzen 9 işlemcilerinin dördüncü nesilini piyasaya sundu. AMD’nin son dönemde çıkardığı tüm modelleri intelin modellerine kıyasla daha uygun ve daha fazla performans sağlıyor.

AMD Mi? İntel Mi?

Alacağınız model ve harcayacağınız tutara göre oldukça seçenekleri olan işlemci dünyası var. Örneğin siz bir markaya ilgi duyuyorsanız o markanın modellerinden baktığınızda sadece o markanın ürünlerini kıyaslar ve ona göre fiyat araştırması yaparsınız. Lakin iki marka arasında tercih yapmak isterseniz bu kez tüm modelleri karşılaştırmak için bir markaya göre iki kat daha fazla kıyaslama yapmak zorunda kalırsınız.

Bazı internet siteleri sayesinde kıyaslamalar yapmak çok kolay. Hiç bilmeyen biriyseniz ve donanım konusunda bilgi sahibi değilseniz bu tarz siteleri kullanarak kullanıcı yorumları, değerlendirmeleri ve puanlama sistemini inceleyerek bir birleriyle olan farkları bulabilirsiniz.

Performans, özellik ve değerleri hakkında daha detaylı bilgi vermek için iki markayı kendi arasında incelemek gerekir. Konuyu okumaya devam ederek aşağıda bunun ile ilgili iki markanın değerlendirmelerini bulabilirsiniz.

AMD Ryzen

AMD markasının ana akımı Ryzen yongaları ilk üretildiği yıllarda Ryzen 3, Ryzen 5 ve Ryzen 7 olarak piyasaya sunuldu. 2020 sonlarında ise en son üst düzey Ryzen 9 işlemcisini piyasaya çıkardı.

Bu üç katman, AMD’nin intele rakip olduğu tüm modellerin karşısında kıyaslamayı kolaylaştıracak şekilde isimlendirildi. Ryzen 3 giriş seviyesinde ucuz fiyatlara bulunan intel 3 ile aynı değerlere yakındı. Bunu Ryzen 5 modelinin rakibi intel i5 ve daha sonrasında intel 7 rakip olacak Ryzen 5 piyasaya çıktı.

AMD Zirveye çıkmak için Threadripper adı verilen ultra performans modeli ile zirveye adını yazdırdı.

Ryzen serisinin etkileyici 8 ve 16 çekirdekli modeller sunarken Threadripper ile 24, 32 ve 64 çekirdek sunuyor.

İntel Core

Genel olarak konuşursak, Intel Core i7 CPU’lar, Core i3 CPU’lardan daha iyi olan Intel Core i5 CPU’lardan daha iyi performans gösterir. Bir Core i7’nin yedi çekirdeği veya Core i3’ün üç çekirdeği yoktur. Rakamlar, çekirdek sayısına veya saat hızına veya bunun gibi teknik herhangi bir şeye dayalı belirli bir sayı dizini değildir ve işlem güçleri arasında ayrım yapmak için kullanılır.

2017 yılında tanıtılan İntel Core i9 serisi, inanılmaz derecede yüksek iş parçacığı ve çekirdek sayılarına sahip süper üst düzey bir işlemci serisidir. Üst düzey Core i9-7980X 18 çekirdekli (2,6 Ghz hızında) ve aynı anda 32 iş parçacığını işleyebilirken en ucuz seçenek i9-7900X, 10 çekirdeğe (20 iş parçacığına hizmet edebilen) ve bir tabana sahiptir.

Ne yazık ki, bu rakamlar kulağa geldiği kadar korkutucu (ve çekici) olsa da, çoğu modern yazılım, özellikle oyun alanında bu yetenekleri kullanmaya gerçekten hazır değil. Ayrıca serinin geri kalanına kıyasla oldukça pahalıdırlar. Birçok açıdan, AMD’nin Ryzen Threadripper CPU’larına Ryzen 9 CPU’ları birbirine benziyorlar.

Dolayısıyla, i7’ler ve i9’lar i3’lerden veya i5’lerden daha yüksek performans sunarken, sizin için daha iyi olup olmayacakları, nihayetinde bilgisayarınızı ne için kullandığınıza ve ne kadar tutar harcayabileceğinize bağlıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir