İlginizi Çekebilir
Instagram’da Satış Nasıl Yapılır?
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Instagram’da Satış Nasıl Yapılır?

+ - 0

Instagram üzerinden satış yapmak kolay ve eğlenceli bir yol ama neleri arayacağınızı ve bunları nasıl takip edeceğinizi biliyor musunuz? Düzenli bir Instagram hayranıysanız, Instagram’da yeni açılan Instagram mağazalarını ve mağazalarını görmüş olmalısınız. Ev hanımları genellikle ürünlerini evde satarlar veya küçük işletmeler veya butik hesaplar da vardır. Bu tür birçok hesap var, işletme hesabı oluşturarak milyonlarca kişiye ulaşabilir, Instagram üzerinden satış yapabilirsiniz.

Ancak, herkes Instagram’da satış yapamaz. Böyle bir şeyi gerçekleştirmeye çalışmadan önce dikkate almanız gereken bazı önemli noktalar vardır. Öyleyse, bilmeniz gerekenler hakkında bakalım.

Satış Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Satış yapmak kolay bir iş değildir. Bu nedenle, ne sattığınıza ve nasıl sattığınıza hakim olmanız gerekir.

1. Hangi ürünleri satmak istediğinize karar verin.

İlk olarak, ne tür ürünlerin Instagram kullanıcılarına hitap edeceğine karar verin. Aynı zamanda şu anda Instagram’da indirimde olan ürünlere göz atın. Yeni ve farklı ürünler her zaman çok ilgi çekecektir, bunu unutmayın.

2. Başarılı mağazaları kontrol edin.

Instagram’da alışveriş merkezlerine ve perakende mağazalarına göz atın. Ne sattıklarını, nasıl sattıklarını ve neleri iyi yaptıklarını görün. Kullandıkları aynı pazarlama stratejisini kopyalamak yerine, Instagram’da sizi ve ürününüzü hedefleyen yeni bir pazarlama stratejisi seti oluşturdular.

3. Bir butik hesap oluşturun.

Akılda kalıcı ve benzersiz bir hesap adı düşünmelisiniz. Bu isim çok uzun veya çok karmaşık olmamalıdır. En önemli şey, insanların hesabınıza kolayca erişebilmesidir. Bu sayede insanlar hesabınıza ve ürünlerinize kolayca erişebilir.

4. Bir logo oluşturun ve bir profil resmi yapın.

Profil resminize kendi fotoğrafınızı veya başka bir şey koymak yerine işletmenizin logosunu koymalısınız. Eğer bir logonuz yoksa birinden veya bir firmadan yardım alıp logo tasarlayabilirsiniz.

5. Instagram profilinizi düzenleyin.

Mağazanızda sunduğunuz ürün ve hizmetler hakkında kısa ve açıklayıcı bilgiler verin. İletişim numaranızı ve e-posta adresinizi girdiğinizden emin olun. İletişim kurmak için Instagram Direct’i kullanabilirsiniz.

6. Hesabınızı herkese açık hale getirin.

Özel olarak satış yapmak için bir hesap kullanmak, ürün tanıtımı üzerinde olumsuz bir etki yaratarak daha az kişi tarafından erişilebilir olmasını sağlar. Sizi merak eden ve ürünleri güncellemek isteyen kullanıcılar, hesabının kilitlendiğini gördükten sonra bağışta bulunabilirler. Bu nedenle profilinizi herkese açık olarak oluşturmanızda fayda var.

Ürünlere Öncelik Verme

Öncelikle profilin ürünlere göre ayarlanması önemlidir. Yeni ürünlerin yakınlardaki stok alımına yakın olmasından dolayı Instagram satarken birçok detay çok önemlidir. Satışa sunulan ürünlerin fotoğraf ve videoları çekilip paylaşılabilir ancak dikkat edilmesi gereken en önemli şey bu fotoğraf ve videoları çekerken ürünleri mümkün olduğunca çok izlemektir.

Önerilen Yazı
Instagram Kişisel, İşletme ve İçerik Üretici Hesapları: Farkları Nelerdir?

Yüksek kaliteli bir kamera ile çekilen fotoğraflar her zaman çok dikkat çekicidir ve bu ürünün satışını hızlandırır. En önemli şey, ürünü olduğu gibi gösteren fotoğraflar çekmektir.

Bu amaçla ışık ve aydınlatmanın ürünü iyi yansıtması da önemlidir. Bir diğer önemli nokta ise ürünün doğru şekilde tanıtılmasıdır. Ürün açıklamalarının ve özelliklerinin netleştirilmesi, ürün ve hesap güvenilirliğini artırır. Ürün ve profil hakkında detaylı bilgi verirken bunu dürüstçe ve resmi dilde ifade etmek önemlidir. Mesaj olarak yazılan kaba içerik, ürünün ve profilin güvenilirliğini azaltır. Ürün kullanıcılarından alınan fikirler paylaşılabilir. Bu sayede bazı tüketiciler satılan üründen memnun olanları sayfadan tanır ve ürünü daha iyi görebilir. Ürünü alan kullanıcıların yorumları ve geri bildirimleri çok önemlidir. Onları bir profile dahil etmek sadakat ve kaliteyi göstermek açısından önemlidir.

Instagram Pazarlama İçeriği Ne Olmalı?

Instagram’da paylaştığınız içeriklerde insanların ilk göreceği şey sırasıyla fotoğrafınız, metniniz ve metinde veya görselde vurguladığınız noktalar olacaktır.

  • Ürün satan bir web sitesinin ayakkabı bölümünde gezindiğinizi hayal edin. Yaptığınız ilk şey, görsellere bakmak ve size en iyi görüneni tek tek incelemektir. Çoğu ürün istediğiniz konfor ve kaliteye sahip olsa da ilk öncelik ürünün görüntüsüdür.
  • İkinci aşamada ise ürünlerin fiyatlarına bakmaya başlayacak ve bütçenize uygun ayakkabı modellerinin detaylarını incelemeye başlamaktır.
  • Üçüncü aşamada ise kargo, kargo süresi, detaylı bilgi gibi seçenekleri kontrol ederek ürünü satın alıp almayacağınıza karar vermektir. Instagram üzerinden ürün satın almak isteyen kullanıcı aynı adımları harfi harfine uygulayacaktır. Bu adımları ona göre düşünüp, ürünün sunumunu yapmalısınız.

Instagram’da Satış Hakkında Sık Sorulan Sorular

Instagram’da satış yapmak yasa dışı mı yoksa yasal mı?

Instagram’da pazarlama, aslında web sitenizde veya çevrimiçi pazaryerinizde satış yapmakla aynı şey değildir. Instagram, işletme hesapları için satış ürünlerini kullanıcıya gösterebilecekleri bir özellik bile getirdi. Yani yasaldır.

Önerilen Yazı
Instagram, Reels’e Reklam Özelliği Getiriyor

Instagram üzerinden ürün satmak kolay mı?

Instagram üzerinden satış yapmak için çok mücadele etmeniz gerekiyor. İçerik üretimine önem vermeli ve hayranlarınızla iletişim halinde olmalısınız.

Instagram pazarlaması için ödeme yöntemleri nelerdir?

Instagram gerçekten satış yapılacak bir yer değil. Bu nedenle sistemi üzerinden ödeme yapılmasına imkan veren alt yapıya sahip değildir. Sonuç olarak, ödeme işlemi Instagram olmadan yapılır.

Satış vergisiz yapılırsa Instagram satışları cezalandırılır mı?

Vergiden muaf pazarlama, kabul edildiğinde vergi kaçakçılığının bir parçası olarak kabul edilir. Bu nedenle ceza verilir ve yaptırım uygulanır. Aksi takdirde, satışlardan elde edilen tüm gelirler vergiden düşülebilir olmalıdır. Vergi makamları, kayıt dışı çevrimiçi satışları takip edebilir.

Instagram’da Kısaca Satış:

Ürünlerinizi paylaşmaya başlayabilirsiniz. Instagram’da günde sadece bir fotoğraf paylaşın. Bu sayede ardı ardına yaptığınız paylaşımlarla hayranlarınızın kafasını karıştırmazsınız ve hayranlarınız paylaştığınız fotoğraflara yorum yapabilir. Ayrıca bu fotoğrafların yüksek kalite ve düzenleme ile çekilmiş fotoğraflar olmasına dikkat edin. Ürün fotoğraflarının yanı sıra fotoğrafların altında ödeme yöntemleri ve kargo ile ilgili bilgileri paylaşmayı unutmayın.

Yorum Yap