Instagram vs Instagram Lite: Farkları Nelerdir?

Instagram vs Instagram Lite: Farkları Nelerdir?

Instagram, en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Instagram, istikrarlı bir şekilde büyümesine ve her gün yeni kullanıcılar eklemesine rağmen, daha az bağlantılı alanlarda en erişilebilir uygulama değildir. Burada ise Instagram Lite devreye giriyor.

Instagram Lite kısa süre önce Mart 2021’de ikinci kez piyasaya sürüldü, ancak bu sefer farklı olan ne? Ve orijinal Instagram uygulamasıyla farkı nedir? Bu iki mobil uygulama hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız ve hangisinin sizin için en iyisi olduğuna karar vermenize yardımcı olacağız.

Instagram Lite Nedir?

Instagram Lite, telefonunuzda çok fazla yer kaplamayan ve çok fazla veri bilgisi talep etmeyen Instagram’a bir alternatiftir. Instagram Lite için yeni bir hesap oluşturmanıza gerek kalmayacak çünkü çok daha küçük bir uygulamada hala aynı Instagram platformunu kullanıyorsunuz.

Instagram Lite ilk olarak 2018’de piyasaya sürüldü, ancak 2020 yılının Mayıs ayında Google Play Store’dan kaldırıldı. Herkesi şaşırtan Instagram Lite, bir yıldan kısa bir süre sonra Mart 2021’de Play Store’da tekrar ortaya çıktı. Bu sefer, uygulamayı çok daha çekici kılan büyük iyileştirmelerle birlikte geliyor.

Akıllı Telefonda Instagram

Instagram Lite önemli ölçüde daha küçük bir indirme boyutuna sahip olduğundan, orijinal Instagram uygulamasıyla aynı işlevselliğe sahip olmayacaktır. Ancak bazı kullanıcılar için Instagram Lite, sosyal medya platformunu akıllı telefonları için çok daha kolay ve daha az yoğun hale getirecek.

Genel olarak Instagram Lite, sosyal medya platformunu daha eski akıllı telefonlara, daha az depolama alanına sahip akıllı telefonlara veya yavaş internet bağlantısı veya pahalı verilere sahip bir bölgede yaşayan kullanıcılar için daha kullanılabilir hale getiriyor.

Mart 2021 itibarıyla Instagram Lite, çoğu gelişmekte olan ekonomilere veya zayıf internet bağlantısına sahip bölgelere sahip 170’den fazla ülkeye yayılıyor.

Ayrıca Instagram Lite şu anda yalnızca Android cihazlarda kullanılabilir. Instagram Lite’ın iOS cihazlara ne zaman geleceği veya gelip gelmeyeceği konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

Temel Instagram uygulaması iOS’ta Android’den çok daha büyüktür, bu nedenle Instagram Lite uygulamasının Apple Store’da yayınlanması biraz uzun sürebilir.

Instagram Lite’ın Instagram’dan Farkları

Instagram Lite ve Instagram arasında büyük farklar görmeyeceksiniz. Çoğunlukla, uygulamalar aynı görünür ve çalışır. Fark edeceğiniz en büyük fark performansta olacaktır çünkü Instagram Lite, Instagram kadar büyük ve güçlü değildir.

Uygulama Boyutu

Instagram’ın Lite sürümünü sunmasının arkasındaki en büyük faktör, özellikle güçlü bir veri bağlantınız veya geniş depolama alanınız yoksa, uygulamanın telefonunuzda rahat çalışmasını sağlamaktır.

Instagram temel uygulaması için indirme boyutu, telefonunuza bağlı olarak 30-80 MB’tır. Uygulamanın veri ve önbellek için kullandığı depolamayı tamamladığınızda, bu sayı önemli ölçüde artar. Bazı cihazlar incelediğinde Instagram uygulaması, bir telefonda uygulamanın kendisi, kullanılan veriler ve önbellek için 550 MB yer kaplayabilir.

Instagram Lite uygulaması ise yalnızca 2 MB’lık bir indirme istemektedir. Ayrıca, Instagram Lite verileri buluta kaydeder, Instagram ise verileri doğrudan telefonunuza kaydedecek.

Uygulama boyutundaki bu fark, özellikle cihazlarında daha az depolama alanı olan kullanıcılar için önemlidir.

Uygulama Özellikleri

Instagram Lite 2018’de ilk piyasaya çıktığında biraz kullanışsızdı. Kullanıcıların Direkt Mesaj göndermesine, video kaydetmesine ve yayınlamasına imkan sunmuyordu. Kullanıcıların Instagram’da sevdiği özelliklerin büyük bir bölümü mevcut değildi.

Yeni sürümün kullanıcılara sunacağı çok şey var. Artık metin, resim, GIF, çıkartma ve kişisel veya grup sohbetlerine direkt mesaj gönderebilirsiniz. Sohbet temanızı özelleştiremezsiniz ve yazmak için kaydırma kontrollerini kullanamayacak olsanız da, Instagram Lite’da Direkt Mesajların desteklenmesi büyük bir avantajdır.

İnstagram Lite, Reels’i, IGTV’yi, videolar için otomatik oynatmayı ve hikayenize video yükleme özelliğini destekler. Elbette, internet bağlantısının yavaş veya zayıf olduğu bir konumdaysanız, büyük ihtimalle videolarda gecikme olduğunu fark edeceksiniz.

Instagram Lite ile filtreleri de kullanamayacaksınız ve Hikayeleri izlerken süslü geçişleri göremeyeceksiniz.

Ayrıca, Mart 2021’in yeniden başlatılmasıyla birlikte Instagram Lite şu anda reklamsız. Ancak bu özelliğin devam etmesini beklemeyin. Reklam gelirleri, sosyal medya şirketlerinin para kazanması için kolay bir yoldur, bu nedenle ilerleyen süreçte Instagram Lite kesinlikle bundan yararlanacaktır. Fakat bunun ne zaman olacağı henüz belli değil.

Instagram Lite’a Geçmeli Misiniz?

Bol miktarda depolama alanına sahip bir akıllı telefonunuz varsa ve çoğunlukla iyi bir internet bağlantınız veya harika bir veri planınız varsa, Instagram Lite’a geçmenize gerek yoktur.

Sürekli olarak depolama alanınızın tükendiğini fark ederseniz ve daha yeni bir telefona geçmeye hazır değilseniz, Instagram uygulamanızı Instagram Lite ile değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Uygulama şu anda her ülkede mevcut olmasa da, ilerleye süreçlerde daha fazla ülkede kullanıma sunulacak.

Kötü bir veri planınız varsa veya internet bağlantısı çok iyi olmayan bir yerdeyseniz Instagram Lite’a geçmeyi de düşünebilirsiniz. Instagram Lite genel olarak daha az veri kullanacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir