Instagram Reels Nedir? Instagram Reels Tiktok Klonu mu?

Instagram Reels Nedir? Instagram Reels Tiktok Klonu mu?

İnstagram Reels, kullanıcıların Tiktok ve Vine gibi 15 saniyelik videolar oluşturmasına olanak tanıyan Instagram özelliğidir. Instagram Reels’in özellikleri neler, sadece bir TikTok klonu mu?

Kolay anlaşılır, kısa içerikli video klipler sosyal medyada kesinlikle yeni bir tür değildir. TikTok, bu videolaı kullanmak için en yeni platformdur ve kısa sürede inanılmaz derecede popüler hale gelmiştir. Instagram’da, Reels ile çoğunlukta olan kullanıcıyı kendine çekmeye çalışıyor.

Instagram Reels Nedir?

İlk olarak, Reels bir video oluşturma özelliğidir. Instagram Hikayeleri kamerasıyla erişebilirsiniz. Tek veya bir dizi klipten bir Reels videosu oluşturabilirsiniz, ancak bu videolar en fazla 15 saniye olabilir.

Instagram, çoğu Reels’in birden fazla klip içermesini bekler. Sorunsuz geçişler oluşturabilmak için yeni bir klibi öncekiyle hizalamak için kullanışlı farklı araçları da mevcuttur.

Bir Instagram Hikayesinde olduğu gibi, Reels içinde kullanılabilen düzenleme aracları vardır. Videoların oynatma hızını ayarlayabilir, videolara müzik ekleyebilir ve Instagram’ın mevcut artırılmış gerçeklik efektleri kitaplığını kullanabilirsiniz. Reels’lerde ayrıca eller serbestken video kaydedebilmek için bir zamanlayıcı ve geri sayımda bulunur. Bir klibi kaydettikten sonra, metin, çıkartma ve doodle ekleyebilirsiniz.

Bir Reels videosunu paylaşmak, Instagram’daki diğer herhangi bir şeyi paylaşmakla aynıdır. Herkese açık olarak ayarlanmış profiller, Reels’leri “Keşfet” sekmesindeki ayrılmış bir bölümde paylaşabilir. Özel hesaplar, Reels’leri kendi profillerinde paylaşabilir. Bir Reels videosunu Instagram Hikayeniz olarak da paylaşabilirsiniz.

Instagram Reels videolarını diğer herhangi bir gönderiyle aynı şekilde göz atabilir ve paylaşabilirsiniz.

İnstagram Reels videoları genel olarak “Keşfet” sekmesine de gönderilebilir, böylece takip etmediğiniz hesaplardaki videolara da göz atabilirsiniz. Diğer Instagram gönderilerinde yaptığınız gibi gezinebilir, beğenebilir, yorum yapabilir ve paylaşabilirsiniz.

Reels’ın Instagram hikayelerine çok benzediğini düşünebilirsiniz. Her iki oluşturma aracı da benzer şekilde çalışsa da farklı amaçlara hizmet ederler. Hikayelerin, kullanıcıların yalnızca 24 saat boyunca görülebilen kısa videoları veya fotoğrafları paylaşmasına olanak sağlayan bir sosyal özellik olması amaçlanmıştır. İnstagram Reels videoları daha çok yaratıcılık ve eğlence ile ilgilidir.

İnstagram Reels Bir TikTok Klonu Mu?

Reels videoları ilk yayınlandığında bir çok kullanıcı tarafından TikTok ile karşılaştırmalarda bulunuldu. TikTok 15 ile 60 saniyelik popüler bir video platformudur. Tabiki Reels Tiktok videolarındaki popülerlik sebebiyle tasarlanmış ve eklenmiştir.

İki uygulamanın arayüzleri oldukça farklı olsa da, işlevsellikleri çoğunlukla aynı olduğu doğrudur. TikTok videolarının çoğunluğu 15 saniyenin altındadır ancak 60 saniyeye kadar sürebilir.

Oynatma hızı, güzellik ve fotoğraf filtreleri ve artırma gerçeklik efektleri dahil olmak üzere Reels videolarında bir çok düzenleme aracı vardır. Bir klip kaydedildikten sonra ses, metin, çıkartmalar ekleyebilir ve klibinizi düzenleyebilirsiniz.

Buna rağmen, TikTok’un daha geniş ve detaylı bir düzenleme araçları yelpazesi mevcut. Örneğin, kaydettikten sonra kliplere ses değiştirme efektleri veya seslendirme ekleyebilirsiniz. TikTok ayrıca içerikleri yaratıcı bir şekilde paylaşmak için birkaç şablona sahiptir. TikTok daha gelişmiş bir platformdur ve düzenleme yaparken bir çok aracı kullanabilirsiniz.

Ancak en büyük fark Tiktok bir uygulama iken, İnstagram Reels bağımsız bir platform değil, Instagram uygulamasındaki bir özelliktir. TikTok, kısa videolar için özel olarak tasarlanmış bir sosyal medya platformudur. Tiktok uygulamasını ilk olarak açtığınızda, hemen kayan bir klip akışı ile karşılanırsınız.

İnstagram Reels ve TikTok’ta video klipleri oluşturma süreci benziyor olsa da, kullanıcılar uygulamaları çok farklı şekillerde kullanıyor. Birini Instagram’da takip ederseniz, onların yayın gönderilerini, Hikayelerini ve Reels videolarını görürsünüz.

TikTok’te birini takip ederseniz, sadece video kliplerini görürsünüz. Reels, büyüyen bir Instagram özelliklerinden sadece bir tanesidir, TikTok’un ise kendi özelliğidir.

Kısacası, TikTok popüler olmasaydı İnstagram Reels olmazdı. Instagram Hikayeler’in Snapchat Hikayeler’den ilham aldığı gibi, Reels’de TikTok’tan ilham aldı. Sonuç olarak, hangi platformun daha iyi olduğuna karar vermek, platformların ne sunduğuyla ve tercih ettiğiniz içerikle daha çok ilgilidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir