İnstagram Hesabını Kalıcı Olarak Silme (2022)

İnstagram Hesabını Kalıcı Olarak Silme (2022)

İnsanlar, çevrimiçi kültüre daha az odaklanmış bir hayat yaşamak için her zamankinden daha fazla sosyal medya varlıklarını silmeyi seçiyor. İster sosyal medyanızı silerek gelecekteki iş yönlerinizi korumaya çalışıyor olun, ister sadece telefonunuza biraz daha az ulaşıyor olun, sosyal medya hesaplarınızı silmek daha sağlıklı bir yaşama yol açabilir.

Instagram hesabınızı kalıcı olarak silmek önemli bir adım gibi görünebilir, ancak profilinizden kurtulmaya ve hayatınızda biraz boş zaman kazanmaya hazırsanız, gerçekleştirmesi kolaydır. Gelelim Instagram hesabınızı kalıcı olarak nasıl sileceğinize.

Hesabınızı Silmeden Önce Instagram Verilerinizi Kaydedin

Hayal kırıklığıyla hareket etmeden veya Instagram hesabınızı kalıcı olarak silmek için bir hamle yapmak istemeden önce, Instagram verilerinizi yedeklemeniz iyi bir fikirdir. Değerli fotoğraflarınız, etkileşimleriniz ve arkadaşlarınız olabilir. Hesabınızı sildiğinizde; fotoğraflarınız, beğenileriniz, yorumlarınız ve arkadaşlarınız dahil olmak üzere içindeki her şeyi siler. Hesap verilerinizi kaydetmek için şu adımları izleyebilirsiniz.

 1. “Instagram”ı açın ve sağ alt köşedeki “profil simgesine” dokunun.
 2. Sağ üst köşedeki Menü simgesine ardından alttaki “Ayarlar” a dokunun.
 3. “Güvenlik”i seçin , ardından “Veri İndir” seçeneğine  dokunun.
 4. “E-posta adresinizi” girin ve “ İndirme İste” seçeneğine dokunun.

48 saat içinde Instagram, profilinizin tam bir dosyasını verdiğiniz e-posta adresine e-posta ile gönderecektir. E-posta, fotoğraflarınızı, yorumlarınızı, profil bilgilerinizi ve gelecekte erişmeniz gerekebilecek diğer her şeyi içerir. Bu verilere bir daha asla ihtiyacınız olmayacağını düşünseniz bile, görüntülemek isterseniz bilgilerinizin korunmasını sağlamak için önemli bir adımdır. Bunu yapmazsanız, verilerinizi tamamen kaybedersiniz ve ne kadar uğraşırsanız uğraşın asla geri alamazsınız.

Instagram Hesabınızı Kalıcı Olarak Nasıl Silebilirsiniz?

Instagram verilerinizi kaydettikten sonra Instagram hesabınızı silme işlemine geçebilirsiniz. Kullanıcılar için iki seçenek vardır. Birincisi Instagram hesabınızı ve onunla ilişkili her şeyi kalıcı olarak silmek, ikincisi ise geçici olarak silmektir.

Instagram hesabınızı kalıcı olarak silmek yalnızca bir tarayıcı kullanılarak yapılabilir, ancak bunu hem mobil hem de masaüstü tarayıcılarda yapabilirsiniz. Profiliniz sonsuza kadar kaybolmadan önce Instagram, hesabınızı 30 gün boyunca geçici olarak görünmez yapar. Bu nedenle, fikrinizi değiştirirseniz eski haline getirebilirsiniz.

Instagram hesabınızı kalıcı olarak nasıl sileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Tarayıcınızdan Instagram Hesabınızı Silin sayfasına gidin (oturum açtığınızdan emin olun).
 2. Açılır menüden bir silme nedeni seçin.
 3. Kararınızı onaylamak için “Sil” düğmesine tıklayın veya dokunun.

Instagram Hesabınızı Geçici Olarak Silin/Devre Dışı Bırakın

Instagram’a sadece bir ara vermek istiyorsanız veya mantıksız bir karar vermek istemiyorsanız, Instagram hesabınızı silmek yerine devre dışı bırakabilirsiniz. Devre dışı bırakmak, oturumunuzu kapatır ve profilinizi gizler. Takipçileriniz söz konusu olduğunda, hesabı silmiş olabilirsiniz. Ancak bu yöntem, geçici olarak devre dışı bırakıldığında, tekrar giriş yaparak profilinizi istediğiniz zaman eski durumuna getirmenize olanak tanır. Hesabınızı devre dışı bırakmak için şu adımları izleyebilirsiniz.

 1. Herhangi bir cihazda tarayıcınızdan “ Instagram.com adresine gidin (bunu uygulamadan yapamazsınız).
 2. İstendiğinde oturum açın.
 3. Sağ üst köşedeki “profil simgesine” tıklayın veya dokunun.
 4. “Profil”e tıklayın veya dokunun , ardından “Profili Düzenle”yi seçin.
 5. Aşağı kaydırın ve  “Gönder” düğmesinin sağındaki “Hesabımı geçici olarak devre dışı bırak” a dokunun.
 6. Bunu neden yaptığınız sorulur. Açılır menüden bir seçenek belirleyin.
 7. Hesap şifrenizi tekrar girin.
 8. “Hesabı Geçici Olarak Devre Dışı Bırak” seçeneğine tıklayın veya dokunun.

Kullanıcı Adı veya Şifre Olmadan Instagram’ı Silin veya Devre Dışı Bırakın

Saldırıya uğradıysanız ve kişisel bilgilerinizi korumak istiyorsanız, yukarıdaki silme/devre dışı bırakma adımlarını kolay bulabilirsiniz, ancak oturum açma kimlik bilgilerinizi hatırlamıyorsanız kullanamazsınız. Ne yazık ki, ilk giriş yapmadan bir hesabı silmenin veya devre dışı bırakmanın bir yolu yoktur ve Instagram bunu sizin için yapamaz. Şifrenizi hatırlamıyorsanız veya bulamıyorsanız veya başkası tarafından değiştirilmişse, hesabınıza erişmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Android veya iPhone’da Kullanıcı Adı/Parola olmadan Instagram’a erişin

 1. “Instagram uygulamasını” başlatın.
 2.  “Giriş” düğmesinin altındaki “Giriş yaparken yardım alın” seçeneğine dokunun.
 3. “Hesabınızı bulun” ekranı görünür. “Kullanıcı adınızı, e-posta adresinizi veya telefonunuzu” yazın ve ardından “İleri”ye dokunun. Ayrıca “Facebook ile giriş yap” veya “[FB adınız] olarak devam et” seçeneğini de seçebilirsiniz.
 4. Yeni ekranda “E-posta gönder”, “SMS Gönder” veya “Facebook ile giriş yap”ı seçin.
 5. Size gönderilen onay kodunu girin ve “İleri”ye dokunun.

Yukarıdaki adımlarla her şey yolunda gittiyse, şimdi Instagram hesabınızda olmalısınız.

Saldırıya uğradığınızı düşünüyorsanız, bilgisayar korsanının kurtarma bilgilerinizi değiştirme konusunda ne kadar titiz olduğuna bağlı olarak bu yöntemlerden birini veya tümünü kullanamayabilirsiniz.

 1. Uygulamayı açın.
 2.  Oturum açma alanlarının altında Oturum açarken yardım alın’a dokunun.
 3. Kullanıcı adınızı girmenize izin veren seçeneği seçin.
 4. Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Buradan Instagram ile iletişim kurmak için talimatları takip edebilirsiniz. Muhtemelen sizden hesapla ilgili daha önce kullanılan şifreler, kurtarma bilgileri vb. gibi bilgiler isteyeceklerdir.

Instagram Hesabı Silme/Devre Dışı Bırakma Sık Sorulan Sorular

Hesabımı sildikten sonra Instagram verilerimi ne kadar süre saklar?

Instagram, hesabınızı tamamen silmenin 90 güne kadar sürebileceğini belirtir; bu, Instagram’ın, hesabınızla ilgili sunucularında saklanan hâlâ bilgi parçalarına sahip olabileceği anlamına gelir. Ancak Instagram’ın Veri Politikası, şirketin hesabınızla ilgili bilgileri 90 günden fazla tutamayacağını belirtir. Şirketin elinde bulundurabileceği bilgiler yasal amaçlar için veya şirketin Kullanım Koşullarının ihlali ile ilgilidir.

Çocuğumun hesabını silebilir miyim?

Ne yazık ki, en azından kullanıcıların giriş bilgileri olmadan çocuğunuzun Instagram hesabını silemezsiniz. Instagram’ın hesap silme politikası, yukarıdaki talimatları kullanarak profili yalnızca hesap sahibinin silebileceğini belirtir.

Instagram hesabı kaç günde silinir?

Yukarıda özetlenen silme işlemini gerçekleştirirseniz, talebi takip eden 30 gün sonra Instagram hesabınız silinir ve IG hesabınız görünmez olur, böylece kimse göremez. Ancak, yedeklerde saklanan tüm verilerin silinmesi 90 günü bulabilir.

Instagram’ın spam veya botlar için bildirilen etkin olmayan hesapları veya hesapları silmesinin ne kadar sürdüğünü merak ediyorsanız, daha kısa sürede silinir. Instagram, tamamen etkin olmayan hesapları ve bot olduğu tespit edilen hesapları periyodik olarak sistemleri üzerinden siler.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir