Instagram Hesabı Kaç Şikayet İle Kapanır?

Instagram Hesabı Kaç Şikayet İle Kapanır?

Instagram’dan bir hesabın yasaklanması için kaç şikayet gerektiğini merak ediyor musunuz? Kuralları çiğneyen bir Instagram hesabını şikayet etmek ve hesabın hala aktif olduğunu görmek can sıkıcı olabilir. Hesabın kaldırılmasını garanti eden belirli bir şikayet sayısı yoktur; birden fazla ihlal uyarısı nedeniyle hesaplar devre dışı bırakılır. Instagram, sonlandırma eşiklerini gizli tutarken, bu makale ile bildirimlerin ve ihlallerin Instagram hesap durumunuzu nasıl etkileyebileceği hakkında bilmeniz gereken herşeyi bulabilirsiniz.

1. Rapor Sayısı Sonucu Belirlemez.

Instagram’ın bir takım raporlara dayalı olarak fesih ile ilgili bir kuralı yoktur. Hatta Instagram, bir hesabın politikalarını ihlal ettiğini düşünürse, tek bir şikayete dayanarak bile hesabı devre dışı bırakma hakkına sahiptir. Çoğu kişi için bu pek olası olmasa da, içeriği Instagram için risk veya yasal risk oluşturuyorsa bir hesap hemen silinebilir. Mesele şu ki, bir hesabın silinmesini sağlayan şikayetlerin sayısı değil, bu kullanıcının Instagram’ın politikalarını ihlal eden içeriği ne sıklıkta paylaştığı ile ilgilidir.

2. İhlalin Türü Önemlidir.

İçeriğin durumu, hesap kapatılmasındaki zamanı uzatabilir. Bir hesap, pornografi veya yasa dışı içerik paylaşmak gibi daha açık bir şekilde kuralları ihlal ediyorsa, daha öznel olabilecek içerik paylaşan hesaplardan daha hızlı feshedilebilir. Örneğin, Instagram’ın destek ekibinin taciz ve zorbalık raporlarını araştırması daha fazla zaman alırken müstehcen içeriğin gözle tespit edilmesi daha kolay olacaktır.

3. Instagram, Hesapları Silmeden Önce Uyarı Veriyor.

Instagram, bir gönderinin politikalarını ihlal ettiğini tespit ederse, hesap genellikle bir uyarı alır. Uyarıya ek olarak, Instagram genellikle rahatsız edici içeriği platformdan kaldırır. Bu uyarı, hesabın tehlikede olduğu anlamına gelmez, ancak hesap sahibi gelecekte yönergelere uyma konusunda daha dikkatli olmalıdır.

  • 10.000 kişi tek bir gönderiyi şikayet etse bile, bu gönderi hesap sahibi için yalnızca bir uyarı verir ve yalnızca gönderinin Topluluk Kurallarını veya Hizmet Şartlarını ihlal ettiği tespit edilirse kaldırılır.
  • Instagram’ın algoritmaları ayrıca, politikalarını ihlal eden gönderileri otomatik olarak algılar ve bu hesap sahiplerine uyarılar verir.
  • Uyarılarınızı Instagram uygulamasında kontrol etmek için; profilinizdeki sağ üstteki menüye dokunun, Ayarlar’a dokunun, Yardım’ı seçin ve ardından Destek İstekleri’ni seçin. Aldığınız tüm uyarılar, İhlaller alanında görünür.

4. Çok Fazla Uyarı, Hesabın Silinmesine Neden Olur.

Bir hesap , politikaları tekrar tekrar ihlal ederse, Instagram “Hesabınız Silinebilir” yazan bir uyarı verir. Bu noktada, başka ihlaller hesabın kalıcı olarak silinmesine neden olabilir, bu da hesap sahibinin en iyi davranışını sürdürmesi gerektiği anlamına gelir.

  • Ne yazık ki, birinin hesabı silinmeden önce kaç tane uyarı alması gerektiğini bilmenin bir yolu yoktur.

5. Birden Fazla Rapor, Hesabınıza Dikkat Çekebilir.

İnsanlar belirli hesapları sık sık rapor ederse, moderasyon ekibi o kullanıcıya daha fazla dikkat edebilir. Instagram’ın yapay zekası çok sayıda suistimal ve ihlal şikayetini ele alırken, daha fazla şikayet getiren bir gönderi veya hesap, durumu değerlendirebilecek ve bir hesabın platformunda tutmak için çok riskli olup olmadığına karar verebilecek bir insan moderatöre ulaşabilir. Ancak herhangi bir ihlal yoksa hesap kapatılmayacaktır.

6. Instagram, Yanlış Bilgi Paylaşan Hesapları Alt Sıralara Koyuyor.

Doğruluk denetçileri tarafından sıklıkla yanlış anlaşılan içeriği paylaşan hesaplar cezalandırılabilir. Instagram, bilinen suçlular tarafından paylaşılan içerikleri alt sıralara alarak platformdaki yanlış bilgilerin yayılmasını azaltmaya çalışıyor, bu da bu hesapların gönderilerinin o kadar çok kişi tarafından görülemeyeceği anlamına geliyor. Instagram, eskiden yalnızca rahatsız edici gönderileri alt sıraya koyarken, artık yaygın olarak yanlış bilgi paylaşan hesaplara göre diğer gönderileri alt sıraya koyuyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir