İmmobilizer Nedir? Nasıl Çalışır?

İmmobilizer Nedir? Nasıl Çalışır?

Son 20 yılda üretilen ve tasarlanan çoğu araç, standart bir hırsızlık önleme özelliği olarak bir araba immobilizer sistemi içermektedir. Düzgün çalıştığında otomobilinizin çalınma olasılığını önemli ölçüde azaltır. Ancak, bir araçta immobilizer sistemi nasıl çalışır? Gelin derinlemesine bu konuya detaylı bakalım.

İmmobilizer Nedir?

Bir araba immobilizer sistemi (motor immobilizer olarak da bilinir), araç hırsızlığına karşı caydırıcı olan harika bir elektronik güvenlik teknolojisi parçasıdır. Amacı, bir arabanın motoru çalıştırmak için anahtarı olmayan biri tarafından sıcak kabloya bağlanmasını ve çalınmasını önlemektir. İstatistiklere göre, arabalara immobilizer araçlara entegre edildikten sonra daha az araba hırsızlığı meydana gelmiştir.

Son 20 yılda bir araba satın aldıysanız, bu teknolojiyi farkında bile olmadan kullanmış olduğunuz neredeyse kesindir. Araç üretimi yapan firmalar, geleneksel araba anahtarları yerine giderek daha fazla anahtarlık veya akıllı anahtar dağıtmaktadır.

Birçok anahtarlığın, son dönemdeki üretilen otomobillerde kontaga bağlı gerçek bir anahtar olmadan üretilmektedir. Motor çalıştırma düğmesi (start-stop) ile otomobili çalıştırmak için, anahtarlık ile aracın içinde olmanız yeterlidir.

İmmobilizer Nasıl Çalışır?

Günümüzün araba anahtarları, ekstra güvenlik unsurları olarak düşünülebilir. Transponder çipleri, anahtarlıklarda ve akıllı anahtarlarda bulunur. Motoru çalıştırdığınızda veya anahtarlığı otomobilin içinde bulundurduğunuzda, bu çipler otomobilin immobilizer teknolojisine bir şifre iletir. Anahtarlıktaki pin kodu immobilizer sistemindeki pin koduyla eşleşirse araç çalışacaktır. Aksi takdirde aracınız çalışmayacaktır.

Kontağı çevirmek için yanlış kod kullanılırsa çoğu immobilizer alarm verir. Buna ek olarak, bazı dijital oto sistemleri, bir hırsızlık girişiminde bulunulursa bir güvenlik servisine haber verir. Güvenlik şirketi, kullanıcıyı arayarak, araçta olmadıklarını ve hırsızlık girişiminde bulunulduğunu teyit edecektir.

Son dönemde bazı şirketler immobilizerlerini sabit kodlu ve değiştirilebilir kodlu iki katmanlı bir güvenlik sistemine yükseltti. İkinci kod transpondere kaydedilir ve arabayı her çalıştırdığınızda değiştirilir. Otomobili çalıştırmaya çalıştığınızda, immobilizer önce kalıcı kodu kontrol eder, ardından veritabanında kayıtlı olanla karşılaştıran ikinci değişen kodu ister ve ardından aracı çalıştırır. İkinci kod olmadan araba ateşlenmez.

Arabanızda İmmobilizer Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir?

Aracınızda immobilizer olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilecek birkaç şey vardır. Fabrikada takılmış bir immobilizer olup olmadığını görmek için arabanızın el kitabını okuyabilirsiniz. Bu kitap, bir immobilizer ile donatılmış olup olmadığı da dahil olmak üzere aracınızla ilgili tüm bilgileri içermelidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Araba Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanılmış bir otomobil satın alırsanız, immobilizer eski sahibi tarafından devre dışı bırakılmış veya kaldırılmış olabilir. Öte yandan, otomobiliniz kullanılmışsa, önceki sahibi yeni veya yedek bir immobilizer takmış olabilir. Bu nedenle, üretici takmamış olsa bile, araçta bir immobilizer bulunabilir.

Aracınızın el kitabında, immobilizerin sökülüp takılmadığı da dahil olmak üzere tüm bilgileri bulmalısınız. Bu bilgi açık değilse, herhangi bir kalifiye tamirci aracı inceleyebilmeli ve bilgileri sizin için doğrulayabilmelidir.

Araba İmmobilizerleri Ne Kadar Güvenli?

Piyasaya sürüldüklerinden bu yana, immobilizerler araba suçlarını büyük miktarda azaltmaya yardımcı oldular. Kaspersky’ye göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki araba hırsızlığı 1990’ların sonlarında önemli ölçüde azaldı ve ardından 2000’lerde immobilizerler daha yaygın olarak kullanılmaya başlandıkça daha da azaldı.

Araç immobilizerleri otomobil hırsızlığını önlemeye yardımcı olurken, bazı suçlular daha da beceriklidir. Hırsızlar her zaman her güvenlik derecesini atlamanın bir yolunu bulmayı başarır. Araba immobilizerleri söz konusu olduğunda, birçok suçlu gelişmelerle hareket eder ve transponder kodlarını nasıl atlayacağını ve arabaları daha önce yaptıkları gibi nasıl çalıştıracağını anlar.

Modern arabalarda anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemlerinin tanıtılması, hırsızların arabanın anahtarı tarafından oluşturulan kodu ele geçirmek ve arabanın elektroniğini aldatmak için yayınlayarak anahtarın mevcut olduğunu düşünmek için cihazlar kullandığı röle hırsızlığında bir artışa yol açmıştır. Bu, immobilizer’ı devre dışı bırakmadan arabayı çalıştırmalarını ve uzaklaşmalarını sağlar. Bu, suçluların araba çalmak için teknolojiyi kullanmalarının en yaygın yollarından biridir. Öte yandan, son modeller röle hırsızlığını daha zor hale getirmek için adımlar attı.

Thatcham Cihazı Nedir?

Thatcham, sigorta şirketlerine priminizi belirlemede yardımcı olmak için bir aracın güvenliğini değerlendiren kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Bu tarafsız değerlendirme, aracınızın alarmlar ve immobilizerler gibi güvenlik özelliklerini inceler. Thatcham’ın bazı alarmları ve immobilizerleri diğerlerinden daha yüksek derecelendirdiğini belirtmekte fayda var.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bir Arabada 360 Derece Kamera Nasıl Çalışır?

Aracınız, takılı bir immobilizer ile önemli ölçüde daha güvenli olacak ve çalınmasını zorlaştıracaktır. Bu olumlu bir şeydir çünkü size araç sigorta şirketleri için daha düşük bir risk vererek daha düşük bir orana yol açar. En yüksek puanlı olduğu için, fabrikada takılan ve Thatcham onaylı bir immobilizer en iyi alternatiftir. Bir sağlayıcıdan diğerine farklılık gösterebileceğinden, sigortacınızın otomatik sigorta poliçelerini her zaman iki kez kontrol edin.

Bir İmmobilizer ile Aracınızın Güvenliğini Artırın

Üreticiler tarafından uygulanan gelişmiş güvenlik sistemlerine rağmen, hırsızlık riskini sınırlamak için her zaman tetikte olmanız ve aracınızın güvenliğini önceden planlamanız gerekir. İyi aydınlatılmış alanlara park edin, arabanızın anahtarlarını güvende tutun ve aracınızın yakınındayken dikkatli olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir