İlaçsız Ateş Nasıl Düşürülür? Evde İlaçsız Ateş Düşürme Yöntemleri

İlaçsız Ateş Nasıl Düşürülür? Evde İlaçsız Ateş Düşürme Yöntemleri

Ateşiniz varsa (veya çocuğunuzun ateşi çıktıysa), doğal olarak bir an önce ateşi kontrol altına almak için düşürmek isteyebilirsiniz. Vücut sıcaklığımız artması ile beraber ortaya çıkan ateşin aslında vücudumuzun bağışıklık sistemini uyarmaya ve bulaşıcı olan virüsleri yok etmeye çalışmasından kaynaklanmaktadır. Yani aslında vücut sıcaklığının bir süreliğine normal sıcaklığından fazla olması aslında kötü bir izlenim bırakmamalıdır. Bu nedenle vücut sıcaklığını dengede tutarak olması gerektiği sıcaklıkta kontrol altına almak gereklidir.

İlaçsız Ateş Nasıl Düşürülür?

Bu makalede sizlere evde basit yöntemler ile ilaç kullanmadan yüksek orandaki vücut sıcaklığınızı, standart sıcaklığına nasıl indirebileceğinizi aşağıda anlatılmıştır.

1. Yöntem: Ilık Bir Duş

Ilık bir banyo yapmak vücut sıcaklığınızı korumakta ve düşürmekte en etkili yöntemlerden biridir. Ilık bir banyo yaparken suyun sıcaklığın yavaşça düşürülerek banyo esnasında vücut sıcaklığının da düşürülmesi sağlanır. Ancak bu işlem yapılırken çok soğuk suda kalmakta ateş düşürmek için doğru bir işlem değildir.

2. Yöntem: Islak Çorap

İnsan ayakları vücut ısısının en çok hissedildiği bölümdür. Bu nedenle ayak ısısının kontrol altına alınması tüm vücut ısısına etkili olacaktır. Bu nedenle ıslak çorap tedavisi vücut sıcaklığını düşürmek için oldukça etkili bir yöntemdir.

Bu yöntemi uygulamak için yak bileklerinizi kapatacak kadar uzunlukta olan bir çift saf pamuk olan çorabı soğuk akan bir çeşme altında tamamen ıslanana kadar tutun. Çorapları giydikten sonra istirahat etmek için yatağa yatılmalıdır.

İşlemi yaptıktan hemen sonra serin bir his oluşacaktır. Bu vücut ısısını kontrol aldığına almak için etkili olduğu anlamına gelir. Bu yöntem ile soğuk ayakların sayesinde dolaşımın artışı ve bağışıklık ile uyarıcı fonksiyonların etkileşime geçmesi kolaylaşmaktadır.

3. Yöntem: Islak Havlu

Bir veya iki adet el havlusunu uzunlamasına doğru katlayın. Katladığınız havluları çok soğuk veya buzlu suda 15 dakika kadar bekletin. 15 dakika sonra suyunu sıkıca sıkın ve havluyu başınızın, boynunuz ve ayak bileklerinizin etrafına güzelce sarın.

Soğuk havlular vücuttunuz da bulunan tüm sıcak ısıyı çeker ve vücut ısısını düşürür. Bu nedenle düzenli olarak ısıyı kontrol ederek havlu değişimi sağlamanız iyi gelicektir

4. Yöntem: Bol Su

Ateşinizin çıkması ile beraber kendinizi kötü hissetmenize neden olabilecek bir dizi dehibrasyon’a yol açabilir. Ateşinizin yüksek olduğu dönemlerde düzenli olarak ve sık sık su içmek vücut dengenizin sağlanması için çok önemlidir. Bu nedenle olduğundan daha fazla su tüketimine dikkat edin.

4. Yöntem: Bol Meyve

Ateşlenme durumuzun başladığını ilk hissettiğiniz andan itibaren içerisinde bol su barındıran karpuz, kavun, portakal, şeftali, çilek gibi meyveler tüketmeye çalışın. Bu meyveler enfeksiyonla savaşmayı ve ateş düşürmeye yardımcı olabilecek tüm C vitamini bakımından oldukça zengindir ve vücudun susuz kalmasının önüne geçer.

  • Mangalda veya kızartma olarak yapılan tüm ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Baharat içeren tüm besinlerden uzak durulmalıdır.

5. Yöntem: Rahatlatıcı Çaylar

Bir bitki çayı vücut dengenizi sağlamak için iyi gelir. Bu nedenle bir bitkisel çay alarak 5 dakika kaynar suda demledikten sonra limon ve bal bir tatlandırın. İyi gelecek bazı çaylar aşağıdaki gibidir.

  • Fesleğen
  • Beyaz söğüt kabuğu
  • Nane
  • Çördük
  • Ahududu yaprağı
  • Zencefil
  • Kekik

Son Olarak: Tıbbi Yardım Alın

Vucüt ısınız tüm bu bu yöntemleri denedikten sonra düzensiz bir sıcaklıkta devam ediyorsa bu durumda yapılması gereken hemen doktorunuzu aramak yada en yakın sağlık kuruluşuna gitmektir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir