İkinci El iPhone Satın Almadan Önce Kontrol Edilmesi Gerekenler

İkinci El iPhone Satın Almadan Önce Kontrol Edilmesi Gerekenler

İkinci el elektronik söz konusu olduğunda, doğru satın alınacak telefonu bulmak, sıfır telefon alırken açıklamaları okumak kadar kolay değildir. Elektronik ürünler ülkemizde diğer ülkelere göre pahalıdır ve satın almadan önce çeşitli kontroller gerektirir.

İşte size yardımcı olacak hızlı bir kontrol listesi aşağıdaki gibidir.

1. Satın Alma Kanıtı

Satıcıdan orijinal fatura makbuzun elektronik veya basılı bir kopyasını vermesini isteyin. Fatura sayesinde önceki sahibinin bilgilerini ve garanti durumunu belirtir.

Almak istediğiniz iPhone’un faturasını elinize aldıktan sonra, satıcının adının veya kimliğinin alıcıyla ve satın alma tarihiyle eşleşip eşleşmediğini kontrol edin.

Bu, satıcının ilk sahibi olup olmadığını ve iPhone’un hala garanti kapsamında olup olmadığını belirlemenizi sağlar. Satıcı bir makbuz sağlayamıyorsa, cihaz sahipliğini izleyememekte sorun olup olmadığına karar verin.

Bazı telefonlar, birkaç sahibine rağmen hala iyi durumda olsa da, yanlış kullanım ve güvenlik riskleri olasılığı kesinlikle daha yüksektir.

2. IMEI Numarası

Cihaz özelliklerinin resmi faturayla uyuşup uyuşmadığını kontrol etmek için satıcıdan Ayarlar > Genel > Hakkında bölümüne giderek IMEI (Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği) numarasını bulmasını isteyin. Alternatif olarak, *#06# tuşlayıp benzersiz IMEI numarasını bu şekilde almalarını isteyin.

Mobil cihaz ağını, ülkeyi, garantiyi, sistem sürümünü ve diğer özellikleri kontrol etmek için IMEI.info’yu da kullanabilirsiniz.

3. Seri Numarası

IMEI numarasının yanı sıra Apple, garanti doğrulaması için tüm cihazlarına seri numaraları verir. iPhone seri numarasını kontrol etmek için satıcıdan Ayarlar > Genel > Hakkında bölümüne gitmesini isteyin.

Seri numarası ile iPhone’un ne zaman ve nerede üretildiği gibi ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Ayrıca satıcı tarafından verilen cihaz özelliklerini doğrulayabilir ve Apple’ın web sitesinde servis ve destek kapsamını kontrol edebilirsiniz.

4. Parça Orijinalliği

Orijinal olup olmadığını kontrol ederken, satıcıya cihazda daha önce onarım yapılıp yapılmadığını ve bunların bir Apple yetkili servis sağlayıcısı tarafından yapılıp yapılmadığını sorun. Yetkisiz merkezlerde yapılan onarımlar, cihazın parçalarının artık orijinal olmayabileceği anlamına gelebilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Jailbreak Nedir? Ne İşe Yarar? Yasal Mıdır?

LCD gibi düşük kaliteli parçalar yalnızca iPhone kullanımının görsel deneyimini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda pil ömrünü, hızı ve arka aydınlatmayı da etkiler. Bunu şahsen kontrol etmek çok daha kolay olsa da, çevrimiçi bir alıcı olarak satıcıya bununla ilgili sorular sorabilirsiniz.

5. Dokunma Testi

Ardından, hem fiziksel tuşların hem de ekranın çalışıp çalışmadığını belirleyin. Canlı bir videoda, satıcıdan iPhone yanıtına dikkat ederek her bir fiziksel düğmeye basmasını isteyin. Ardından satıcıdan, kaydırma, yakınlaştırma ve dokunma gibi temel iPhone el hareketlerini göstermesini isteyin.

Birçok eski iPhone, Home veya Dokunmatik Kimlik düğmeleriyle ilgili sorun yaşama eğilimindedir. Satıcıdan cihazın yanıt verme hızına dikkat ederken bu işlevlerin hareketini göstermesini istemeyi unutmayın.

6. Kamera, Mikrofon ve Hoparlör Testi

Kırık kameralar veya hoparlörler, sudan zarar görmüş bir iPhone’un en yaygın göstergelerinden bazılarıdır.

Hoparlör sağlığını kontrol etmek için çevrimiçi satıcının iPhone’u maksimum ses seviyesine getirmesini sağlayın. Ardından, sesin statik olup olmadığını duymak için hızlı bir giden arama veya metin gönderin. Titreşim işlevinin çalışıp çalışmadığını duymak için satıcıdan iPhone’u titreşime almasını da isteyebilirsiniz.

Onlar görüş alanındayken, satıcıdan cihazla kendi fotoğraflarını çekmesini ve ardından fotoğrafı size göstermesini isteyin. iPhone kamerasının hala çalıştığından emin olmak için görüntünün net görünüp görünmediğini kontrol edin.

7. Şarj Soket Kontrolü

Çeşitli açık bağlantı noktalarına sahip iPhone’lar, özellikle önceki modellerde su ve toz hasarına eğilimlidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Kaliteli Bir PowerPoint Slaytı Nasıl Hazırlanır?

Satıcıdan bir orjinal şarj aletiyle şarj ederek veya varsa kulaklık jakı aracılığıyla hoparlörleri takarak bağlantı noktalarını test etmesini isteyin.

8. Pil Testi

Elektronik cihazlar arasında piller genellikle en sık hasar gören parçalardan bazılarıdır. Zayıf pil ömrü, hem normal kullanımın hem de kötü şarj uygulamalarının sonucu olabilir. iPhone pil durumunu kontrol etmek için ikinci el iPhone satıcısından Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı‘nı açmasını isteyin.

Tüm şarj edilebilir pillerin sınırlı bir ömre sahip olduğunu anlamak önemlidir. İkinci el satın almak söz konusu olduğunda, pil ömrü konusundaki beklentilerinizi yönetmek en iyisidir. Apple’a göre, iPhone pilleri 500 tam şarj döngüsünde kapasitelerinin %80‘ini koruyabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bitmiş iPhone Bataryası Nasıl Değiştirilir?

Yüzde 80’den az pil sağlığı, iPhone’ların performansının düşmesine neden olur ve hemen değiştirilmesi gerekebilir. iPhone hala garanti kapsamındaysa, arızalı piller ücretsiz olarak değiştirilebilir. Alternatif olarak, Apple, garanti dışı iPhone’lar için ücretli bir pil onarım hizmeti sunar.

İkinci El iPhone Alırken Riskler

IMEI numarası gibi iPhone meta verileri sahiplik ile değişmez. Bununla, önceki sahipleri tarafından cihaz üzerinde herhangi bir dolandırıcılık veya yasa dışı işlem yapılmışsa, masumiyetinizi kanıtlamak için yetkililer tarafından sizinle iletişime geçilebilir.

Ek olarak, çok otantik görünümlü sahte elektronik cihazlar bulmak giderek daha yaygın hale geliyor. Birçok ikinci el elektroniğin bu kadar ucuz olmasının sebeplerinden biri de bazı parçalarının artık orijinal olmayabilecek olmasıdır. Bu “iPhone’lar” başlangıçta iyi çalışabilse de, amaçlanan ömürleri boyunca en iyi şekilde çalışamayacaklar.

Kırık ekran gibi bazı fiziksel hasarlar oldukça hızlı bir şekilde değerlendirilebilirken, diğer hasarlar her zaman belirgin değildir.

İkinci El iPhone’ları Çevrimiçi Satın Alma Alternatifleri

İkinci el bir iPhone’da ucuz bir anlaşma yapmayı umuyorsanız, satıcıya ödeme yapmadan önce çok dikkatli olmanız gerekir. Apple ürünleri yıllarca kullanılabilse de, gerçek şu ki birçok iPhone sahibi cihazlarına dikkatli veya özenli davranmıyor.

Fırsat verildiğinde bizzat görüp test ettiğiniz ikinci el cihazları satın almayı tercih etmelisiniz. Bu, yalnızca bir yem ve geçiş olasılığını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda olası nakliye hasarlarını azaltmaya da yardımcı olabilir.

İkinci el iPhone’lar yerine, yenilenmiş iPhone’ları doğrudan Apple’dan indirimli fiyatlarla satın almayı da tercih edebilirsiniz. Yeni cihazınız yalnızca Apple garantisine sahip olmakla kalmayacak, aynı zamanda size ulaşmadan önce kapsamlı bir şekilde test edildiğini de bilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir