İHA Nedir? Özellikleri Nelerdir?

İHA Nedir? Özellikleri Nelerdir?

İHA araçı açılım olarak İnsansız Hava Araçı’dır. İnsansız hava aracı (İHA), otonom olarak, uzaktan kumandayla veya her ikisi ile yönlendirilen ve düşman hedeflerine müdahale etmek veya onları yok etmek için tasarlanmış sensörler, hedef belirleyiciler, taarruz mühimmatı veya elektronik vericiler taşıyan askeri uçaktır.

Mürettebat, yaşam destek sistemleri ve insanlı hava taşıtlarının tasarım-güvenlik gereksinimleri tarafından engellenmeyen İHA’lar, eşdeğer insanlı sistemlere göre önemli ölçüde daha fazla menzil ve dayanıklılık sunarak dikkate değer ölçüde verimli olabilir.

İHA’lar, İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonraki on yıllarda birçok ülkenin askeri güçleri tarafından kullanılan hedef dronlardan ve uzaktan kumandalı araçlardan (RPV’ler) türemiştir. Modern İHA’lar, 1980’lerin başında, İsrail Savunma Kuvvetleri’nin büyük model uçaklara benzeyen küçük dronları, eğitilebilir televizyon ve kızılötesi kameralarla ve lazer güdümlü mühimmat için hedef tanımlayıcılarla donattığı ve tümü bir kontrol istasyonuna bağlı olduğu zaman, önemli bir silah sistemi olarak ortaya çıktı.

Küçük boyutları ve sessiz motorları ile tespit edilemez hale gelen bu araçlar, savaş alanı gözetleme ve hedef belirlemede etkili olduğunu kanıtladı.

Stratejik keşif için daha büyük İHA’lar kullanılır. Bunlardan en önemlisi ABDRQ-4 Global Hawk, 44 fit (13 metre) uzunluğunda ve 116 fit (35 metre) kanat açıklığına sahip jet motorlu bir dronedur. Global Hawk, saatte 400 mil (640 km) seyir hızına ve yaklaşık 36 saatlik bir dayanıklılığa sahiptir ve çeşitli fotoğraf, radar ve elektronik sensörler taşır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Drone’ların En Sık Kullanıldığı Alanlar Nereleridir?

Bazı durumlarda elle fırlatılan son derece küçük İHA’lar, kara muharebe birimlerinin vizyonunu ön hatlarının ötesine taşımak için kullanılır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir