iCloud Nasıl Hacklenir? Koruma Yolları Nelerdir?

iCloud Nasıl Hacklenir? Koruma Yolları Nelerdir?

İCloud’unuzun saldırıya uğrayıp uğramadığını merak ediyor olabilirsiniz. Siber suçluların nasıl erişim elde edebileceği ve iCloud’u nasıl güvence altına alabileceği aşağıda açıklanmıştır.

Bir Apple kullanıcısıysanız, muhtemelen iCloud’u bir kapasitede kullanıyorsunuzdur. Popüler depolama hizmeti, en önemli dosyalarınızın tümünü yedeklemek için kullanılabilir. Çoğu Apple ürünü gibi, iCloud’un da son derece güvenli olduğu biliniyor. Ancak maalesef bu, bireysel hesapların saldırıya uğramayacağı anlamına gelmez.

iCloud’unuz Nasıl Hacklenebilir?

Bilgisayar korsanlarının parolanızı bulmaya çalışmasının birkaç farklı yolu vardır.

Kimlik Avı Saldırıları

Kimlik avı web siteleri , yanlış yönlendirme yoluyla parolaları çalmak üzere tasarlanmıştır. Bunu meşru web sitelerini kopyalayarak başarırlar. Örneğin, iCloud.com ile aynı görünen böyle bir siteyle karşılaşabilirsiniz. Ancak hesap ayrıntılarınızı girdiğinizde, bilgileri Apple değil bilgisayar korsanları alır.

Bu tanıdık geliyorsa, bunun nedeni aslında 2014’ün ünlü iCloud hack’iyle sonuçlanan bir kimlik avı saldırısı olmasıdır. Kimlik avı web siteleri genellikle hem Google arama sonuçlarında hem de spam e-postalarda bulunabilir.

Çözüm: Hassas hesap ayrıntıları gerektiren bir web sitesini ziyaret ederken, her zaman URL’yi doğrudan yazın veya bir tarayıcı yer işareti kullanın. SSL sertifikası gibi güvenli göstergeleri daha fazla kontrol edin, yani URL HTTP’yi değil HTTPS’yi okuyacaktır.

Kötü Amaçlı Uygulamalar

Kötü amaçlı uygulamalar iPhone veya iPad’inizden şifreleri çalmak için kullanılabilir. Apple, kötü amaçlı yazılımları çok ciddiye alıyor ve App Store’u denetleme konusunda iyi bir iş çıkarıyor. Ancak Google Play Store’da olduğu gibi, kötü amaçlı yazılım bulaşmış uygulamalar zaman zaman testleri ve onay sürecini geçmektedir.

Cihazınız jailbreak’liyse, bu daha da büyük bir risktir. Bir iPhone’u jailbreak yapmak, kullanıcının uygulamaları hemen hemen her yerden yüklemesine olanak tanır ve bu tam olarak potansiyel bilgisayar korsanlarının yapmanızı istediği şeydir.

Güvenliği İhlal Edilen Bilgisayarlar

İCloud hesabınızı Apple dışındaki cihazlarda kullanıyorsanız, bu bir dizi ek tehdide kapı açar. Kötü amaçlı yazılımlar Apple cihazlarında nadiren bulunsa da, Windows çalıştıran cihazlar için aynı şey söylenemez.

Örneğin, Keylogger’lar ve Uzaktan Erişim Truva Atları, oturum açtığınız anda iCloud parolanızı çalmak için kullanılabilir.

Çözüm: Yalnızca güvendiğiniz bilgisayarları kullanın ve güçlü bir antivirüsün yüklü olduğundan emin olun.

Şifrelenmemiş Herkese Açık Wi-Fi Etkin Noktaları

Halka açık Wi-Fi erişim noktasından biri tüm bilgilerinizi birine teslim edebilir ve bu tür ağlara bağlandığınızda, iCloud hesabınız savunmasız hale gelebilir.

Oturum çalınması, iCloud hesabınızda oturum açmanızı sağlamak için kullanılan çerezin çalınmasıyla meydana gelebilir. Bu daha sonra saldırganlar tarafından hesabınıza başka bir cihazdan giriş yapmak için kullanılabilir.

Bu saldırılardan herhangi biri üçüncü şahıslar tarafından hesabınızı ele geçirmek için kullanılabilir.

Çözüm: Şifrelenmemiş Wi-Fi bağlantı noktalarını kullanmayın ve güvenilir bir kaynaktan bir VPN kurmayı düşünün . Bu, verileri şifreleyecek ve kişisel güvenliğinizi güçlendirecektir.

Zayıf Parolalar ve Güvenlik Soruları

Hesabınızı dikkatli bir şekilde oluşturmadıysanız, bu durum yanlış kişilerin eline geçmesinin başka bir kolay yoludur. Bilgisayar korsanları, hem iCloud parolalarında hem de güvenlik sorularında tekrar tekrar denemeler yapabilen yazılım programları kullanır.

Önce, iCloud hesabı e-postanızı bulurlar. Aynı e-posta adresini birden çok web sitesinde kullandıysanız, bu kolayca yapılır. Tek yapmanız gereken, bu sitelerden birinin bir veri ihlaline karışmasıdır ve adresiniz kalıcı olarak oradadır.

Hiç kimsenin hesabınızla özel olarak ilgilenmediğini düşünebilirsiniz ve büyük ölçüde haklı olacabilirsiniz. Ancak kullanılan yazılım, bilgisayar korsanlarının aynı anda binlerce rastgele hesabı hedeflemesini kolaylaştırır.

Çözüm: Güçlü bir parola kullanın. Hangi güvenlik sorularını yanıtladığınız konusunda dikkatli olun ve mümkün olan her yerde, Apple Kimliğinizle ilişkili e-postayı birden çok web sitesinde kullanmaktan kaçının.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir