Huawei’nin Yeni İşletim Sistemi HarmonyOS Nedir?

Huawei’nin Yeni İşletim Sistemi HarmonyOS Nedir?

Huawei’nin yeni işletim sistemi HarmonyOS, zorlu bir pazara girmeye çalışıyor. İşte HarmonyOS hakkında bilmeni gereken her şeyi bu konumuzda bulabilirsiniz.

Ağustos 2019’da Çinli teknoloji devi Huawei, birleşik işletim sistemini resmi olarak duyurdu: HarmonyOS. ABD kısıtlamaları nedeniyle şirket, Huawei cihazları için kendi işletim sistemi üzerinde çalışmaya karar verdi. Akıllı ev ekipmanları gibi IoT cihazlarıyla başladı, ardından TV’lere taşındı. Yeni işletim sistemi artık telefonlara, tabletlere ve akıllı saatlere de geliyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Android 12 Güncellemesindeki Tüm Yeni Özellikler

Birleşik bir işletim sistemi oluşturmak, büyük miktarda zaman ve para gerektiren oldukça karmaşık bir iştir. Doğal olarak, HarmonyOS’un ne olduğu, nasıl çalıştığı ve akıllı telefon işletim sistemi pazarında hayatta kalıp kalamayacağı hakkında çok sayıda soru var.

HarmonyOS Nedir?

Çince’de HongMeng OS olarak da bilinen HarmonyOS, Huawei’nin 2012’den beri üzerinde çalıştığı bir şirket içi işletim sistemidir. Kurucu Ren Zhengfei’nin başkanlığındaki şirketin yöneticilerinden oluşan küçük bir grup, hakkında beyin fırtınası yapmak için kapalı bir toplantı düzenledi. Toplantının konusu şirketin Android’e bağımlılığını azaltmakla ilgiliydi.

2019 yılında ABD hükümeti tarafından uygulanan yasak, yeni Huawei cihazlarının Google hizmetlerinin desteğini kaybetmesine neden oldu. Bu, şirketi beyin fırtınası yapılmış fikirleri gerçeğe dönüştürmeye ve yeni HarmonyOS’u dünyaya tanıtmaya zorladı.

HarmonyOS, tüm Huawei cihazlarında kullanılmak üzere tasarlanmış mikro çekirdek tabanlı bir işletim sistemidir. Monolitik çekirdek sistemleriyle karşılaştırıldığında, mikro çekirdekler daha modülerdir, bu da onları hafif ve esnek hale getirir. Yalnızca temel işlemleri çalıştırarak, diğer her şeyi işletim sistemine bırakabilirler ve bu da onları çeşitli Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarında kullanıma uyarlanabilir hale getirir.

Farklı cihazlar için farklı işletim sistemleri çalıştıran Google ve Apple’ın aksine Huawei, çapraz işlevli özelliklere sahip bir işletim sistemine sahip olma vizyonuyla yola çıkmıştır.

HarmonyOS’u Hangi Cihazlar Çalıştırır?

HarmonyOS, şirketin alt markası Honor Vision ile akıllı TV’lerde hayata başladı. Ayrıca çeşitli IoT cihazlarında da yer aldı. Başlangıçta şirket, yeni işletim sistemini birçok akıllı ev cihazında, dizüstü bilgisayarda ve giyilebilir cihazda piyasaya sürmeyi planlıyordu. Ancak bu, HarmonyOS 2.0’a sahip akıllı telefonları ve tabletleri içerecek şekilde revize edildi.

HarmonyOS 2.0 ile sunulan en son teklifler arasında bir dizi tablet ve giyilebilir cihaz yer alıyor: Huawei Mate 40 Serisi ve Huawei Mate X2, Huawei Watch 3 Serisi ve Huawei MatePad Pro. Yaklaşan akıllı telefonlar büyük olasılıkla önceden yüklenmiş yeni işletim sistemini içerecek, eski cihazlar ise sınırlı bir Android sürümüyle piyasaya sürülecek ve HarmonyOS için bir güncelleme alacak.

Huawei ayrıca HarmonyOS’u araba ana ünitelerinde, hoparlörlerde ve diğer birçok cihaz türünde kullanmayı hedefliyor. Şirket, platformlar arasında tek bir çekirdek kullanma yaklaşımını benimseyerek, geliştiricilerin zamanından tasarruf etmek için farklı cihazlardan oluşan birleşik bir ekosistem oluşturmayı hedefliyor.

Bu, bir geliştiricinin bir uygulamayı bir akıllı saat, tablet ve belki de bir hoparlör üzerinde çok az çaba sarf ederek dağıtmasına olanak tanır.

Android Uygulamaları HarmonyOS’ta Çalışır Mı?

Google Hizmetlerine erişim olmadan, HarmonyOS çalıştıran yeni Huawei cihazlarında Google uygulamalarını kullanamazsınız. Buna Google Play Store, Google Haritalar, Gmail ve YouTube dahildir. Ayrıca, kimlik doğrulama için Google Mobil Hizmetleri’ne dayanan üçüncü taraf uygulamaları yeni işletim sisteminde çalışmayacaktır.

Huawei Mobil Servisleri (HMS), HarmonyOS’un temel bir özelliğidir ve ilerleyen Huawei cihazlarındaki tüm Google servislerinin yerini almaktadır. Google Play Store yerine AppGallery adlı bir uygulama mağazası ile birlikte gelir. Diğer uygulamalar arasında geleneksel Android stok uygulamalarına alternatif olan Huawei ID, Huawei Assistant, Huawei Music ve Huawei Cloud bulunur.

Huawei Mobil Servisleri ayrıca üçüncü taraf geliştiricilere uygulamalarını oluşturmaları ve platformda yayınlamaları için araçlar ve hizmetler sağlar.

Uygulama geliştirme cephesinde, çoğu uygulama Android ve iOS için oluşturulduğundan, yeni bir işletim sisteminin bunları çalıştırabilmesini sağlamak oldukça zordur. Microsoft (Windows Phone işletim sistemi ile) ve Samsung (Tizen işletim sistemi ile) gibi diğer şirketler, bir Android alternatifi oluşturmaya çalışırken bu sorunun üstesinden gelemedi.

Ancak Huawei’nin Ark Compiler adlı bir araç şeklinde bir çözümü var. Geliştiriciler Ark Derleyicisini kullanarak HarmonyOS için Android uygulamalarını yeniden oluşturabilir ve ortaya çıkan uygulama tüm Huawei cihazlarıyla uyumlu olacaktır.

HarmonyOS’u Android ve iOS’tan Farklı Kılan Nedir?

Huawei, HarmonyOS’un Android ve iOS’tan tamamen farklı olmasını amaçladı. Şirket, yeni platform ile rakiplerinden daha sorunsuz bir deneyim sunmayı hedefliyor.

Android ve iOS, sistemi çalıştırmak için gereken her şeyin çekirdeğin içinde bulunduğu monolitik çekirdeklere dayanmaktadır. HarmonyOS, daha önce de belirtildiği gibi, gerekli olmayan işlemlerin sistemin diğer bölümlerine bırakıldığı mikro çekirdek tabanlı bir işletim sistemidir. Bunları çekirdeğin dışındaki işlemler olarak çalıştırmak, işletim sistemini daha uyumlu hale getirir.

Ayrıca Huawei, dağıtılmış teknolojilerini Android’den daha verimli olarak sunuyor. Geliştirilmiş çoklu platform özelliğiyle Harmony OS, aynı uygulamayı farklı cihazlarda çalıştırmanıza olanak tanır. Yeni işletim sisteminin ayrıca kök erişimi yoktur, bu da onu Android’den daha güvenli hale getirir.

Gizlilik ve güvenlik söz konusu olduğunda, Android genellikle ateş altında kalırken, iOS kullanıcıları sadakatinin keyfini çıkarıyor. HarmonyOS’un mikro çekirdek tasarımı, çerçeve tasarımının düşük gecikme süresine katkıda bulunmanın yanı sıra size gelişmiş güvenlik sunar.

HarmonyOS Bir Duopoly Piyasasında Hayatta Kalabilir Mi?

Akıllı telefon işletim sistemi alanına büyük ölçüde Google’ın Android ve Apple’ın iOS’u hakimdir. Mozilla’nın Firefox OS’si, Amazon’un Fire OS’si ve Microsoft’un Windows Phone’unun akıllı telefon pazarında başarılı bir etki yaratma konusundaki başarısız girişimleriyle karşılaştırıldığında, Huawei’nin yalnızca akıllı telefonların ötesine bakma kararı kuşkusuz bilinçli bir harekettir.

Çinli teknoloji devi HarmonyOS ile akıllı telefon pazarındaki mevcut liderlerle rekabet etmeyi değil, Nesnelerin İnterneti sektöründe çeşitli cihazlarla öncü entegrasyon elde etmeyi hedefliyor. IoT cihazları için her yerde bulunan bir işletim sistemi olmadığından, Huawei’nin buradaki konumunu sağlamlaştırmak için büyük bir potansiyeli var.

thumbnail
Önerilen Yazı
Samsung Galaxy Akıllı Telefonlardaki Kolay Mod Nedir?

Ancak, ABD kısıtlamaları ve akıllı telefon kullanıcılarının Android ve iOS’a olan yoğun eğilimi nedeniyle HarmonyOS, akıllı telefon pazarında rekabet etmek için zorlu bir mücadele veriyor. Huawei’nin hızla gelişen yeni hizmet stratejisinin, pazarda yeniden tutunmasına yardımcı olup olmadığını görmek ilginç olacak.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir