Huawei HarmonyOS Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

Huawei HarmonyOS Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

Çinli teknoloji devi Huawei, geçtiğimiz günlerde Huawei cihazları için HarmonyOS 2.0’ı piyasaya sürdü. Yeni işletim sistemi Android’in sonunda ciddi bir rakibi olabilir. HarmonyOS, cihazlar arası iletişim sunan, performans ve güvenlik için birçok özellik vaat eden global bir işletim sistemidir.

Huawei’nin yeni işletim sistemi ve bunun gelecek için ne anlama gelebileceği hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu konumuzda bulabilirsiniz.

1. HarmonyOS Nedir?

Çin’de HongmengOS olarak da bilinen HarmonyOS, Huawei’nin 2012’den beri geliştirilmekte olduğu şirket içi işletim sistemidir.

Artık Huawei sadece bir cep telefonu üreticisi değil; dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biridir. Bu nedenle akıllı ev aletleri, televizyonlar, akıllı saatler, tabletler, telefonlar gibi tüm cihazlarını birleştirecek bir işletim sistemi çok faydalı olacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Huawei’nin Yeni İşletim Sistemi HarmonyOS Nedir?

2019’da ABD hükümeti, Çinli teknoloji şirketlerine yaptırımlar uyguladı ve bu, Huawei cihazlarının Google tarafından sunulanlar gibi temel ABD yazılım hizmetlerinin desteğini kaybetmesine neden oldu.

Buna misilleme olarak Huawei, yerel işletim sistemlerinin geliştirilmesini hızlandırdı ve cihazlarını birleştirecek ve bu diğer hizmetlere ihtiyaç duymadan çapraz işlevler sağlayacak bir işletim sistemi olan HarmonyOS 2.0’ı piyasaya sürdü.

2. HarmonyOS Ne Zaman Çıkacak?

HarmonyOS ilk olarak 2019’da belirli cihazlar için piyasaya sürüldü ve akıllı TV’ler, IoT cihazları, araç içi eğlence sistemleri ve diğerlerine odaklandı.

Huawei, 2020’de Huawei Geliştirici Konferansı sırasında HarmonyOS 2.0 tanıttı ve 2021’de HarmonyOS 2.0’ı piyasaya sürmeye başladı.

Daha sonra Haziran 2021’de yeni Huawei akıllı telefon ve akıllı saat cihazlarıyla birlikte işletim sistemi resmi olarak piyasaya sürüldü.

3. Hangi Telefonlarda HarmonyOS Var?

Şu anda Huawei, 4 GB’a kadar RAM’e sahip akıllı telefonlar için HarmonyOS 2.0 desteğini duyurdu. 2021’in sonunda HarmonyOS 2.0’ın 4 GB’ın üzerinde RAM’e sahip uyumlu cihazlar için çıkması bekleniyor ve bu da diğer akıllı telefon üreticilerinin Android yerine HarmonyOS 2.0’ı düşünmesinin önünü açabilir.

İşletim sistemini çalıştıracak tüm cihazlar hakkında tüm detayları beklerken Mate 40, P40, Mate 30 ve daha fazlası gibi Huawei akıllı telefonlar HarmonyOS 2.0 güncellemelerini otomatik olarak alacak.

4. HarmonyOS Nasıl Kullanılır?

Uyumlu bir Huawei akıllı telefonunuz varsa, My Huawei uygulaması aracılığıyla HarmonyOS 2.0’ı indirebilirsiniz. İşlem o kadar kolay olmasa da HarmonyOS 2.0 güncellemesini indirmek için ekrandaki talimatları takip edebilirsiniz.

Yazılımı resmi olarak desteklenmeyen cihazlarda veya diğer üreticilerin telefonlarında kullanamazsınız.

5. HarmonyOS İyi Midir?

HarmonyOS, Android’in bir benzeridir, yani açık kaynaklı Android koduna dayanmaktadır. Bu nedenle, çok iyi bir işletim sistemi olmalı ve büyük ölçüde tanıdık bir şekilde çalışmalıdır.

Ancak karar vermek için henüz çok erken. HarmonyOS’un ne kadar iyi olduğunu sadece zaman gösterecek çünkü hala ana akım bir işletim sistemi değil ve katkıda bulunan çok sayıda faktör var, bu yüzden sadece bekleyip bunun nasıl sonuçlandığını görebiliriz.

6. HarmonyOS Android Uygulamalarını Çalıştırabilir Mi?

Bu önemli bir tartışma noktasıdır ve genellikle yeni bir akıllı telefon işletim sistemi düşünüldüğünde akla gelen ilk şeydir.

Huawei’den teyit edilen raporlara göre HarmonyOS, kullanıcıların Android uygulamalarını kullanmaya devam etmelerine izin verirken, aynı zamanda HarmonyOS uygulamalarını indirip çalıştırmalarına da izin verecek. Ancak, Google’a ait olduğu için Play Store’a erişimi olmayacaktır. Harmony’nin kendisinde 134.000’den fazla uygulama var ve dört milyondan fazla geliştiriciye platformda uygulama dağıtmak için oturum açtı.

7. HarmonyOS Android’in Yerini Alabilir Mi?

Evet, dünyanın bazı bölgelerinde olabilir. Ancak yapılacak çok iş var çünkü Android en çok kullanılan akıllı telefon işletim sistemi ve savaşmadan da bitmeyecek.

Ek olarak, HarmonyOS şu anda yalnızca Huawei cihazlarında kullanıma sunuluyor, bu nedenle sonunda kaç akıllı telefon üreticisinin HarmonyOS’u tercih ettiği hala belirsiz. Çin’de ve muhtemelen Asya’nın diğer bazı bölgelerinde popüler hale gelmesi muhtemeldir, ancak Batı’da popüler olması daha az olasıdır.

8. HarmonyOS, Google Play Hizmetlerini Destekleyecek Mi?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, Android uygulamalarını HarmonyOS’ta indirmeye devam edebilirsiniz, ancak Google’ın Gmail, Google Haritalar ve YouTube gibi uygulamaları HarmonyOS’ta çalışmayacaktır. İşletim sistemi ayrıca Google’ın tüm uygulamalarını ve birçok üçüncü taraf hizmetini birbirine bağlayan Play Store’u veya Google Play Hizmetlerini kullanamaz.

HarmonyOS İçin Hala Cevaplanmamış Sorular Var

HarmonyOS’ta çok fazla potansiyel var ve Huawei’nin başarılı olup olmayacağını yalnızca zaman gösterecek. Şu anda HarmonyOS 2.0, akıllı, şık bir tasarımla heyecan verici özellikler vaat ediyor

Ancak şu anda, en azından gizlilik ve güvenlik, performans ve Çin dışında ne kadar yaygın hale geleceği hakkında, hala yanıtlanmamış birçok soru var.

Bu arada, farklı bir şey arayan bir Android kullanıcısıysanız, Android’i Google olmadan kullanmanın sizin için işe yarayıp yaramayacağını HarmonyOS ile deneyimleyebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir