HP Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayarda BIOS Nasıl Güncellenir?

HP Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayarda BIOS Nasıl Güncellenir?

Bir HP dizüstü bilgisayarda veya herhangi bir Windows dizüstü bilgisayarda BIOS sürümünü güncellemek kolay değildir.

Ancak bu kılavuzda, HP BIOS güncellemesini nasıl yapabileceğinizi size en kolay yoluyla anlatacağız. Bu nedenle, aşağıdaki yöntemleri kullanarak HP BIOS’unuzun güncelleyebilirsiniz.

BIOS Güncellemesi nedir?

BIOS veya Temel Giriş Çıkış Sistemi, temel olarak, bilgisayarınızın ana kartındaki bir yonga üzerinde çalışan bir dizi talimattır. Bir işletim sistemi ve BIOS, bir bilgisayar ilk kez başlatıldığında ikisi arasındaki iletişimi kolaylaştırmak için birlikte çalışır.

BIOS güncellemeleriyle sisteminizin performansını iyileştirebilir veya bazı özellikleri düzeltebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda yanlış bir güncelleme yüklemek, sisteminizin kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir.

Bu nedenle, bir HP dizüstü bilgisayarınız varsa ve BIOS’u güncellemek istiyorsanız, aşağıda bahsettiğimiz yöntemleri uyguladığınızdan emin olun.

HP BIOS’u Güncellemenin Farklı Yolları Nelerdir? 

Temel olarak, HP dizüstü bilgisayar BIOS’unuzu kolayca güncelleyebileceğiniz iki gerçek yöntem vardır. Ancak, bazı teknik bilgilere ihtiyaç duyduğundan, muhtemelen pek çok kullanıcı bu yöntemlere aşina değildir.

Ancak, bu iki yöntemi açıklama şeklimiz, HP BIOS güncellemenizi en son sürümle yapmak için teknoloji konusunda bilgili olmanızı gerek yoktur. Ancak yöntemlere başlamadan önce, sisteminizin BIOS ayrıntılarını bulmanız gerekir. Öyleyse, HP BIOS güncellemesini cihazınıza nasıl yükleyeceğinizi kontrol edelim:

 1. Başlangıçta,  Windows RUN kutusunu açmak için  Win+R tuşlarına basın ve msinfo32 dosyasını arayın.
 2. Ardından Sistem Bilgileri sekmesine tıklayalım.
 3. Açılan ekranın sol tarafındaki Sistem Özeti‘ne tıklayın.
 4. Bundan sonra,  BIOS Sürümünü/Tarihini bulun  ve BIO Sürümünü kontrol edin. Ardından, kağıda not edin.
 5. Ardından, Sistem Modu dahil olmak üzere  X64-bit  Windows veya  x86-bit  Windows’a sahip olup olmadığınızı kontrol edin ve not alın.

Önyüklenebilir USB Üzerinden HP BIOS Güncellemesi

HP BIOS güncellemesinin usb üzerinden nasıl yapıldığını bilmiyorsanız şu adımları kullanabilirsiniz:

 1. USB takalım ve bilgisayarı kapatalım. Ardından bilgisayar açılrken F10 tuşuna bas çek yaparak BIOS ayarları girene kadar F10 tuluna basıp çekelim. Bazı sistemlerde, BIOS ayarları menüsüne erişmek için F2 ve F6 kullanılır. Sistem modelinizi bulamıyorsanız, hepsini denemeniz gerekebilir. BIOS sürümünü, BIOS revizyonunun yanındaki Ana menüden görüntüleyebilirsiniz .Önyüklenebilir USB Üzerinden HP BIOS Güncellemesi
 2.  Herhangi bir farklı aygıtta HP Yazılım ve Sürücü İndirmeleri web sitesini ziyaret edin .
 3. HP model numaramı gir seçeneğinin altına yazarak sisteminizin model adını girebilirsiniz.
 4. Tam olarak uyan bir model bulduğunuzda, tıklayın. Modelin destek sayfasına yönlendirileceksiniz.
 5. İngilizce işletim sistemleri listesinden işletim sisteminizi seçin.
 6. Aşağıdaki sonuçlar listesinde yanındaki (+) işaretine tıklayarak BIOS kategorisini genişletebilirsiniz. Aksi takdirde, modelinizin orijinal BIOS’u mevcut tek sürümdür.
 7. Mevcut BIOS sürümü sahip olduğunuzdan daha yeniyse İndir düğmesine tıklayın. Halihazırda en son BIOS sürümüne sahip olmanız mümkündür, bu yüzden kontrol etmeyi unutmayın.
 8. Diğer tüm uygulamaları kapatmanız önerilir. Ayrıca bu etkinlik için virüsten koruma yazılımınızı geçici olarak devre dışı bırakmanızı öneririz. BIOS kurulumu indirildikten sonra tekrar çalıştırın.
 9. Şimdi, sadece bir sonrakine basın Ardından, Eula sözleşmesini kabul ettiğinizden emin olun.
 10. Ardından, sonraki öğesine dokunun. Bu, dosyaları çıkaracaktır. Şimdi,  c:\SWSetup\ SP73917 gibi görünen çıkarma yolunu kopyalamanız ve Next’e basmanız yeterlidir.
 11. Çıkarma işlemi tamamlandıktan sonra  Windows tuşu + E’ye basın. Adres çubuğuna yapıştırarak ve Enter tuşuna basarak önceden kopyalanan yola gidin.
 12. hpqflash klasörüne  tıklayın.
 13. Ardından, SP73917_E’ye benzer dosyayı çalıştırın. Dosya adınız değiştirilebilir, ancak E karakteri kalır.
 14. Şimdi bağlı bir USB’niz olmadığından emin olun.
 15. Ardından Anahtarda önyüklenebilir bir USB Disk Oluştur’u tıklayın. Biçimlendirilecek USB’yi takın yazdığında USB’deki verileri yedekleyin ve Tamam’a tıklayın.
 16. Ardından,  USB’yi Biçimlendirmek için Evet’e basın.
 17. Şimdi,  Dosya Sisteminin açılır içerik menüsünden HP USB Disk Depolama Biçimi Aracında  FAT32’yi seçin .
 18. Ardından Başlat düğmesine basın ve onay isterseniz işleminizi onaylayın ve tüm uygulamaları kapatın.
 19. Ardından, USB’yi sisteme HP dizüstü bilgisayarınıza takın.
 20. Şimdi,  Başlangıç ​​Menüsüne erişmek için ESC düğmesine basın ve Önyükleme Aygıtı Seçeneklerine dokunun.
 21. Ardından listeden USB Sürücüyü seçin.
 22. Şimdi, HP BIOS güncellemesini yüklemek için ekrandaki talimatları uygulayın. Ayrıca, BIOS’u güncellerken lütfen HP dizüstü bilgisayarınızı şarja takın.

Windows Üzerinden HP BIOS Güncellemesi

HP BIOS’u güncellerken kullanabileceğiniz ilk yöntem Windows üzerindendir. Ancak, HP dizüstü bilgisayarlarda BIOS sürümünüzü güncellemek için kullanabileceğiniz en kolay yöntemdir. Ancak, pek çok kullanıcı bunu nasıl yapacağını bilmiyor. BIOS’u güncellemek için aşağıdaki adımları gerçekleştirebilirsiniz:

 1. HP Yazılım ve Sürücü İndirmeleri sayfasını ziyaret edin.
 2. Buraya HP model numaranızı girebilir, bu kılavuzun başında bahsettiğimiz adımları kullanarak not ettiğiniz model adını yazabilir ve enter tuşuna basabilirsiniz.
 3. Arama sonuçlarında sizinkiyle eşleşen modeli bulun ve tıklayın. Modelin destek sayfasına yönlendirileceksiniz.
 4. İngilizce İşletim sistemleri altında not ettiğiniz işletim sistemini seçin.
 5. Sonuç listesinde  BIOS kategorisini  genişletmek için  yanındaki (+) işaretine tıklayın. Aksi takdirde, modelinizin orijinal BIOS’u mevcut tek sürümdür.
 6.  Mevcut BIOS sürümü sahip olduğunuzdan daha yeniyse İndir düğmesine tıklayın. Halihazırda en son BIOS sürümüne sahip olmanız mümkündür, bu yüzden sürümünüzü kontrol edin.
 7. Diğer tüm uygulamaları kaydetmeli ve kapatmalısınız. Bu etkinlik için ayrıca antivirüsünüzü geçici olarak devre dışı bırakmalısınız. BIOS kurulumu indirildikten sonra aktif edebilirsiniz.
 8. İleri’ye tıklayarak devam edin.  Ardından  Eula sözleşmesini kabul edin.
 9. Şimdi, bir  sonrakine dokunun. Bu, kurulumun çıkarılmasını başlatacaktır. Buna c:\SWSetup\SP73917 benzeyen  çıkarma yolunu kopyalayın. Ardından, İleri’ye basın.
 10. Çıkarma işlemi tamamlandıktan sonra  Windows tuşu + E’ye basın . Adres çubuğuna yapıştırarak ve Enter tuşuna basarak önceden kopyalanan yola gidin.
 11. hpqflash klasörüne tıklayın.
 12. Ardından, SP73917_E’ye benzer dosyayı çalıştırın. Dosya adınız değiştirilebilir, ancak E karakteri kalır.
 13. Ardından  Bu sistemde BIOS güncellemesini başlat seçeneğine tıklayın.
 14. Şimdi  Tamam’a basın, ekrandaki talimatları izleyin ve kurulumun tamamlanmasını bekleyin.
 15. Ancak, HP BIOS güncelleme işlemi sırasında dizüstü bilgisayarınızı hiçbir durumda kapatmadığınızdan emin olmalısınız,  çünkü bu, bilgisayarınızı bozabilir. Ayrıca, mümkünse, HP BIOS güncelleme işlemi sırasında HP dizüstü bilgisayarınızın AC adaptörünü takmanızı öneririz. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir