Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?

Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?

Hosting Nedir?

Hosting, bir web sitesinin dosyalarını depolaması için bir web sunucusunda yer ayırdığında, bir web sitesini barındırıyor demektir. Web barındırma, bir web sitesini oluşturan dosyaları (kod, resimler, vb.) Çevrimiçi görüntülemeye uygun hale getirir. Ziyaret ettiğiniz her web sitesi bir sunucuda barındırılır.

Bir sunucuda bir web sitesine ayrılan alan miktarı, barındırma türüne bağlıdır. Ana barındırma türleri paylaşımlı, özel, VPS ve bayidir. Sunucu için kullanılan teknoloji türüne, sağlanan yönetim düzeyine ve sunulan ek hizmetlere göre farklılık gösterirler.

Özetle, web barındırma, World Wide Web’de bir web sitesini barındırmak için alan kiralama veya satın alma işlemidir. HTML, CSS ve resimler gibi web sitesi içeriğinin çevrimiçi olarak görüntülenebilmesi için bir sunucuda barındırılması gerekir.

Sunucu Nedir?

Sunucu, diğer web kullanıcılarını dünyanın herhangi bir yerinden sitenize bağlayan bir bilgisayardır. Adından da anlaşılacağı gibi, web barındırma hizmeti sağlayıcıları, web sitelerini barındırmak için sunuculara, bağlantıya ve ilgili hizmetlere sahiptir. Çeşitli barındırma planları sunarak, küçük bloglardan ve büyük kuruluşlardan barındırma ihtiyaçlarının yelpazesini kapsarlar.

Çevrimiçi bir varlık oluşturmayı planlıyorsanız, güvenilir web barındırma çok önemlidir. Bugün binlerce çeşit web barındırma hizmeti sunan yüzlerce web barındırıcısı var. Planlar, sınırlı seçeneklerle ücretsiz olandan, iş için uzmanlaşmış pahalı web barındırma hizmetlerine kadar çeşitlilik gösterir. Seçtiğiniz plan, öncelikle web sitenizi nasıl kullanmayı planladığınıza ve barındırma için ne kadar bütçe ayırdığınıza bağlı olacaktır.

Doğru barındırma planını seçmek, web sitenizin ziyaretçileriniz için hızlı ve güvenilir bir şekilde yüklenmesini sağlamak için doğru kaynak tahsisine erişime sahip olmak anlamına gelir. Bugünlerde kaç işletmenin öncelikle çevrimiçi faaliyet gösterdiğini düşünün; satışları ve iş fırsatları web sitelerinden gelir. Birisi bir web sitesine girerse ve bir sorun varsa, yüklenmesi çok uzun sürüyor veya hiç görünmüyorsa potansiyel müşteriler beklemezler. Doğru çalışan ve aradıklarını sorunsuz bir şekilde sunabilen bir site bulmak için o siteden geri dönerler.

Bir web sitesi işletmekte yeniyseniz, hosting kafa karıştırıcı bir konu olabilir. Birçok acemi web sitesi sahibi, tüm barındırma seçeneklerinin temelde aynı olduğu yanlış inancıyla, alan adı satın alımlarıyla birlikte en ucuz seçeneği veya herhangi bir şeyi kullanmaktadır. Bu maliyetli bir hata olabilir.

Hosting Nasıl Çalışır?

Hosting, bir web sitesini oluşturan dosyalar yerel bir bilgisayardan bir web sunucusuna yüklendiğinde gerçekleşir. Sunucunun kaynakları (RAM, sabit disk alanı ve bant genişliği) onu kullanan web sitelerine tahsis edilir.

Sunucu kaynaklarının bölünmesi, seçilen barındırma planının türüne göre değişir. Uygun barındırma planını seçmek için önce mevcut planlar arasında ayrım yapmanız gerekir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir