Hızlı Şarj Nedir ve Nasıl Çalışır?

Hızlı Şarj Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bugün günümüzde çok fazla telefon üretiliyor. Nerdeyse her gün yeni bir telefon modeli çıkıyor. Bunla birlikte her gün yeni bir teknolojik buluş duyuruluyor. Hızlı şarj özelliği de bu buluşlardan biri. Peki bu hızlı şarj nasıl çalışıyor?

Hızlı Şarjın Değerlenmesi

Piyasada yeni çıkan tüm telefon markaları amiral gemisi telefonlarındaki hızlı şarj özelliğini çok fazla vurguluyor. Bu cihazların piyasaya dağıtıldığında satılması için ilanlara genel olarak ”bir saatin altında tam şarj” vurgusu yapıyorlar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Hızlı Şarj Bataryaya Zarar Verir Mi? Pili Bozar Mı? Pil Sağlığını Etkiler Mi?

Hızlı şarjın bu kadar hızlı değerlenmesi ve benimsenmesinin ana nedenlerinden başlıca olanı telefon kullanıcılarının telefonları günde 2 veya daha fazla şarj etmek zorunda kalmasından oluyor. Aynı zamanda da bu bir gereklilik olarak benimseniyor. Telefon boyutları büyüdükçe, teknolojileri artıkça, özellikleri yükseldikçe kullandığı enerjinin erken bitmesine neden oluyor. Hızlı şarj olmazsa, telefonunun şarjının dolması için uzun süre şarj için beklememiz gerekir.

En temel düzeyde açıklamak gerekirse, hızlı şarj bir telefonun piline gönderilen watt değerinin artmasıdır. Standart bir bağlantı noktası, bağlandığı cihaza 2,5 W gönderir ve daha hızlı şarj cihazları bu sayıyı arttırır.

Hızlı Şarj Sistemi

Daha ileri gitmeden önce, basit bir formülü not etmelisiniz. Watt veya güç, akım (A veya amper) ile voltaj (V veya volt) çarpılarak hesaplanır. Akım, taşınan elektrik akımı miktarıdır, voltaj ise bu akımı ileriye götüren kuvvettir. Bu nedenle, 3A / 5V şarj, 15W güç sağlayacaktır.

Fark edeceğiniz bir şey, birçok üreticinin, pilin% 50-80’ini yarım saat içinde şarj edebilmek gibi, hızlı bir kısmi şarj yapma becerilerini göstermesidir. Bunun nedeni, telefonların içindeki şarj edilebilir lityum iyon pilin güç alma biçimidir. Bir pilin dolma şeklini daha önce izlediyseniz, şarj etme hızının zaman içinde giderek yavaşladığını fark edeceksiniz.

2021 Ocak Ayında Huawei 135 W hızlı şarj cihazı çıkardı.

Şarj işlemi üç bölüme ayrılabilir. Daha fazla teknik ayrıntı için Battery University tarafından hazırlanan bu makaledeki “Şekil 1: Lityum-iyonun şarj aşamaları” tablosuna bir göz atın. Kısaca şunu gösteriyor:

Aşama 1 – Sabit Akım: Gerilim, zirveye doğru yükselirken, akım yüksek bir seviyede sabit kalır. Bu, çok fazla gücün cihaza hızlı bir şekilde iletildiği aşamadır.

Aşama 2 – Doygunluk: Bu, voltajın zirveye ulaştığı ve akımın düştüğü aşamadır.

Aşama 3 – Damlama/Tepeleme: Pil tamamen dolu. Bu aşamada, telefon pili tüketirken güç yavaşça içeri girecek veya periyodik olarak düşük bir “doldurma” miktarını şarj edecektir.

Her işlemin gücü ve uzunluğu, hızlı şarj standardına bağlıdır. Standart, belirli bir cihaza, şarj cihazına ve güç çıkışına karşılık gelen yerleşik bir şarj işlemidir. Farklı üreticiler, çıkışları ve şarj sürelerini değiştirebilen çeşitli şarj standartları geliştirir.

Şarj Etmenin Geleceği

Üreticiler şarj hızlarını artırmaya devam ettikçe şarj teknolojisi sürekli olarak daha iyi hale geliyor. Önümüzdeki yıllarda daha fazla şirket bu teknolojinin gelişmesi için kollarını sıvayacak ve yeni standartların üstünde bir şarj sistemi geliştirilecek gibi duruyor. Şuan bile hali hazırda kablosuz hızlı şarj denemeleri devam ediyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Telefon Şarjı Neden Çabuk Biter?

Kablosuz şarjlar şuan için kablolu şarja göre çok daha yavaş çalışır. Belirlenene göre ısı düşürüldükçe şarj hızı artıyor. Bu nedenle ısının azalmasıyla beraber şarj hızı arttırılacak gibi duruyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir