Hızlı Şarj Nedir? Nasıl Çalışır? En Hızlı Şarj Olan Telefon Nedir?

Hızlı Şarj Nedir? Nasıl Çalışır? En Hızlı Şarj Olan Telefon Nedir?

Pek çok kullanıcı her gün uzun süre telefonlarını kullanıyor ve bu da hızlı şarj etme ihtiyacını bir zorunluluk haline getiriyor.

Birçok yeni akıllı telefon hızlı şarj özelliğiyle geliyor. Önceki yıllardan farklı olarak artık cihazlarımızın pillerini şarj edebilmek için saatlerce beklememize gerek yok.

thumbnail
Önerilen Yazı
USB-A vs USB-C: Aralarındaki Fark Nedir?

Günümüzde üreticiler, hızlı şarj hızları bir saatten daha kısa sürede şarj olabilen telefonlarla övünüyorlar. 30 dakika veya daha kısa sürede %60 oranında şarj olduğunu iddia eden telefonlar bile mevcut.

Peki, en hızlı şarj olan telefon nedir? Hızlı şarj nasıl çalışır? Hadi bir bakalım.

Hızlı Şarj Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi hızlı şarj, cihazınızı normal bir cihazdan daha kısa sürede şarj etmenizi veya güç vermenizi sağlayan bir özelliktir. Hızlı şarj, cihazınıza nispeten kısa bir süre içinde daha fazla güç göndermeyi gerektirir. Hızlı şarjda cihazınızın piline giren watt (W) miktarı artırılır.

Ortalama bir akıllı telefon, USB bağlantı noktasından şarj olurken yaklaşık 2,5 W ila 6 W alır. Hızlı şarj cihazları bu miktarı yaklaşık 10 kat artırırken, bazı telefonlar 120W’a doğru ilerliyor. Tüm telefonların hızlı şarjı desteklemediğini ve tüm şarj cihazlarının hızlı şarj cihazı olmadığını unutmamalısınız.

Hızlı şarjın çalışması için bir şarj cihazına ve hızlı şarjı destekleyen bir telefona ihtiyacınız var. Yani hızlı şarjı desteklemeyen veya hızlı şarj özelliği olmayan bir telefonda hızlı şarj cihazı kullansanız dahi normal hızda şarj olur. Aynı şey, hızlı şarj olan bir telefonda normal bir şarj cihazı kullandığınızda da olur; telefonunuz normal hızda şarj olur.

Hızlı Şarj Nasıl Çalışır?

Watt, güç için SI birimidir. Güç, amper cinsinden akımın ve volt cinsinden voltajın ürünüdür. Akımı veya voltajı artırmak, şarj aletinden cihaza akan gücü de artırır. Hızlı şarjda, voltaj veya akım artarken diğeri sabit kalır.

Voltaj arttığında cihaz daha hızlı ısınır, bunun yerine akım arttığında daha kalın kablolara ihtiyaç duyulur. Farklı şirketlerin hızlı şarj teknikleri vardır. Bazıları şunları içerir:

  • Qualcomm (Quick Charge)
  • USB Power Delivery
  • OnePlus (Dash Charge)
  • Samsung Adaptive Fast Charging
  • Huawei (Super Charge)
  • MediaTek (Pump Express or PE)
  • OnePlus Warp Charging

Dünyanın En Hızlı Şarj Olan Telefonu Nedir?

Temmuz 2021 itibarıyla dünyanın en hızlı şarj eden telefonu Vivo iQOO 7’dir. 120W hızlı şarj hızı ile 4.000 mAh’sini (%0’dan %100’e) 30 dakikadan daha kısa sürede tamamen şarj eder. Ancak bu tartışılabilir çünkü en yakın ikincisi olan 4.500 mAh pil kapasitesine sahip Xiaomi Mi 10 Ultra, aynı 120W şarj hızına sahip ve daha yüksek pil kapasitesiyle bile 20 dakikadan biraz fazla bir sürede tamamen şarj oluyor.

Xiaomi Mi 10 Ultra ayrıca yaklaşık altı dakikada %70’e kadar şarj oluyor ve bu da onu Vivo iQOO 7’ye çok yakın bir hız yapıyor.

Realme, OPPO ve Poco gibi diğer telefon markaları, hızlı sarj konusunda üstteki markaları biraz geriden takip ediyor. En hızlı kablosuz şarjlı telefon, 67W kablosuz şarj hızıyla Xiaomi Mi11 Ultra. Kablosuz şarj yeni bir konsept olsa da kablolu şarjlı telefonlar arasında yerini almaya başladı.

Android Telefonlar iPhone’lardan Daha Hızlı Şarj Ediyor Mu?

Evet, Android telefonlar hızlı şarj özelliği olmasa bile iPhone’lardan daha hızlı şarj olur. 15 dakikalık şarjda, MotoX ve OnePlus gibi telefonlar %20’ye (%0’dan), iPhone ise yalnızca %9’a çıkmaktadır.

Hızlı Şarj Tehlikeli Mi?

Birçok kişi, hızlı şarjın telefon pillerine zarar verebileceğinden endişe ediyor. Aksine, hızlı şarj telefonunuzun piline zarar vermez. Hızlı şarjda iki aşama vardır. İlk aşamada, pil %50 ila %70’e kadar yüksek bir hızla şarj olur. Ardından ikinci aşamada pilin soğumasını sağlamak ve hasarı önlemek için yavaşlar.

Hızlı Şarjın Geleceği

Hızlı şarjın geleceği, kablosuz şarjlı telefonların yavaş yavaş kablolu şarj cihazlarını yakalamasıyla kablosuz şarj alanına eğildiği için çok ilginç olacak. Tüm telefonların hızlı şarj özelliğine sahip olması ve hızlı şarjlı telefonlara dönüşmesi an meselesidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir