Hızlı Şarj Bataryaya Zarar Verir mi?

Hızlı Şarj Bataryaya Zarar Verir mi?

Hızlı şarj, cihazınıza hızlı bir meyve suyu vermenizi ve çalışmaya devam etmenizi sağlar. Ancak uzun vadede telefonunuzun piline zarar veriyor musunuz?

Hızlı şarj, akıllı telefonlarda, elektrikli araçlarda, dizüstü bilgisayarlarda ve diğer cihazlarda standart bir özellik haline geliyor. Cihazınızı veya arabanızı geleneksel olarak beklemeniz gereken süreden daha kısa sürede doldurmanıza olanak sağladığı için kullanışlıdır.

Ancak hızlı şarj ne kadar etkileyici olsa da pil ömrüne herhangi bir olumsuz etkisi var mı?

thumbnail
Önerilen Yazı
Hızlı Şarj Nedir? Nasıl Çalışır? En Hızlı Şarj Olan Telefon Nedir?

Hızlı Şarj Nedir?

Hızlı şarj, cihazınızı normalden çok daha kısa sürede şarj etmenizi sağlayan bir özelliktir. Telefonunuzun veya diğer cihazınızın hızlı şarjı destekleyip desteklemediği, birlikte verilen şarj devresine bağlıdır.

Bu nedenle, cihazınız yalnızca şarj devresinin işlemek üzere tasarlandığı gücü çekebilir. Bu nedenle, cihazınızı hızlı şarj olan bir tuğlaya bağlamanız, mutlaka daha hızlı şarj olmasını sağlamayacaktır. Elbette akıllı telefonunuzun yavaş şarj olmasının başka nedenleri de olabilir ve bunları da göz önünde bulundurmalısınız.

Hızlı şarj, güçlendirmeye ihtiyaç duyduğunuz her an pilinizi doldurmanızı kolaylaştırır. Cihazlarımızda artan süreyi ve tek bir şarjın tüm gün dayanmasının nasıl zorlaştığını düşünürsek, hızlı şarj her zamankinden daha önemli hale geliyor.

Bu yazıda akıllı telefonları örnek olarak kullanacağız.

Hızlı Şarj Olarak Kabul Edilen Nedir?

Hızlı şarj, farklı elektronik ürünler için etkili bir pazarlama terimi haline geldi. Ancak, akıllı telefon pazarlama materyallerinde bu terime sıklıkla rastlarsınız.

Bu malzemeler bazen yanıltıcı olabilir ve sizi cihazınızın hızlı şarjı desteklediğini düşündürerek kandırabilir, ancak daha sonra bunun olmadığını fark edebilirsiniz. Peki, kaç watt hızlı şarj olarak kabul edilir?

En yaygın olarak, akıllı telefon üreticileri 10 watt’ın üzerindeki herhangi bir şeyi hızlı şarj oranı olarak etiketler. Bununla birlikte, neyin hızlı şarj hızı olarak kabul edildiğine dair bir endüstri standardı yoktur. Sayı ne kadar yüksek olursa, şarj etme hızı o kadar hızlı olur.

Hızlı Şarj Bataryaya Zarar Verir Mi?

Bu soru genellikle cihazınızın yüksek miktarda güçle bombardıman edilmesiyle ilişkili ısı nedeniyle ortaya çıkar. Ve zaten bildiğiniz gibi, ısı piliniz için kötüdür – özellikle bugün çoğu akıllı telefonun kullandığı lityum iyon pil. Bu nedenle hızlı şarj sistemleri, çıktıyı arttırırken ısıyı mümkün olduğunca azaltmaya çalışır.

Ancak hızlı şarj cihazınızın piline zarar verir mi?

Hayır. Bu, şarjın ne kadar hızlı çalıştığından kaynaklanmaktadır. Hızlı şarj olan pillerin iki şarj aşaması vardır. İlk aşama, mümkün olduğunca fazla güç aldıkları yerdir. İlk aşama genellikle pil kapasitesinin düşük veya boş olduğu zamandır.

Bu, akıllı telefon pazarlama materyallerinde neden hızlı şarj cihazlarının pili sıfırdan belirli bir kapasiteye şarj etmek için belirli bir süre aldığıyla övünen şirketleri göreceksiniz.

Ancak pil kapasitesi belirtilen seviyeye ulaştığında, pilin ömrüne zarar verebilecek stres ve ısıyı önlemek için şarj hızları düşürülür. Telefonunuzun belirli bir yüzdeye kadar daha hızlı şarj olduğunu, ancak pili doldurmasının daha uzun sürdüğünü muhtemelen fark etmişsinizdir; bu nedenle.

Cihazınızın sıcaklığı belirli bir seviyeyi aşarsa telefonunuzun hızlı şarjı otomatik olarak kapatabileceğini de unutmamakta fayda var.

Telefon Şirketleri Hızlı Şarj Etmenin Etkisini Nasıl Azaltır?

Akıllı telefon şirketleri ayrıca çift pilli tasarım kullanarak hızlı şarj aşamasının pil üzerindeki etkisini azaltmanın başka yollarını da tasarladı. Bu şekilde, iki pil, hızlı şarj aşaması sırasında yüksek giriş yükünü paylaşır ve böylece hasarı önler.

Başka bir önleyici tedbir, farklı pil yönetim yazılım sistemleridir. Akıllı telefonlar, şarjı denetlemek için özel bir yönetim sistemine sahiptir ve pilin yüksek giriş şarjından zarar görmesini önler. Apple’ın optimize edilmiş pil şarjı buna mükemmel bir örnektir.

Temel olarak, telefonunuzun pil yönetim yazılımının etkinliği, hızlı şarjın pilinize zarar verip vermediğini belirler.

Sonuç olarak, hızlı şarj pil ömrünüzü önemli ölçüde etkilemeyecektir. Ancak teknolojinin arkasındaki fizik, pilin geleneksel bir “yavaş” şarj tuğlası kullanmaktan daha uzun süre dayanmasını beklememeniz gerektiği anlamına gelir.

Ama bu sadece tek bir faktör. Bir pilin ömrü, farklı faktörlere bağlı olarak değişir. Örneğin Apple, telefonları için şunları söylüyor:

“Normal bir pil, normal koşullar altında çalışırken 500 tam şarj döngüsünde orijinal kapasitesinin %80’ine kadarını koruyacak şekilde tasarlanmıştır.”

Piliniz Üzerindeki Hızlı Şarj Etkileri Hakkında Endişelenmeli Misiniz?

Fazla değil. Yukarıda belirtildiği gibi, şarj yönetim sistemi, hasarı önlemek için aküye bakar. Pil ömrünün etkilenme olasılığı olduğu açıktır, ancak ciddi bir endişeyi garanti eden önemli ölçüde değildir. Bu nedenle, çok fazla endişelenmemelisiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Hızlı Şarj Bataryaya Zarar Verir mi?

Hızlı şarj konusundaki şüpheleriniz muhtemelen artık ortadan kalkmıştır. Öyleyse neden cihazınızı biraz daha hızlı şarj etmenin farklı yollarını düşünmüyorsunuz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir