Hızlı Şarj Bataryaya Zarar Verir Mi? Pili Bozar Mı? Pil Sağlığını Etkiler Mi?

Hızlı Şarj Bataryaya Zarar Verir Mi? Pili Bozar Mı? Pil Sağlığını Etkiler Mi?

Hızlı şarj, cihazınızın desteklenmesi ve gerekli gücü verecek olan şarj aletinin olması koşuluyla telefonunuzun pilini normale göre daha hızlı doldurmanın en uygun yoludur. Ancak bu zaman tasarrufu pilin ömrünü kısaltarak pile zarar verir mi? Pil sağlığını etkiler mi? Gelin bu soruların cevaplarına detaylıca bakalım.

Hızlı Şarj Bataryaya Zarar Verir mi?

Hızlı şarj, bataryanızın hızlı dolmasını sağlaması için tasarlanmıştır ve tehlikeli değildir. Akıllı telefonlar cihazın sadece kaldırabileceği kadar güç talep ettiği için, hızlı şarj cihazları ”aşırı” bir yükleme gerçekleştiremez. Bu cihazınızın maksimum şarj hızına olanak sağlayan USB şarj cihazını güvenle kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Bir akıllı telefon pili, hızlı şarjı yalnızca sınırlı bir süre için kullanabilir. Bunun nedeni, lityum iyon pillerin üç aşamada şarj olmasıdır. Batarya boş iken hızlı bir şekilde şarj kabul eden akıllı cihazınız, bataryanın dolmasına yakın yavaş şarj almaya başlayacaktır. Bu bataryanın dolmasına yaklaştığı için bataryanızı korumak için yapılan bir işlemdir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Hızlı Şarj Nedir? Nasıl Çalışır? En Hızlı Şarj Olan Telefon Nedir?

Hızlı şarj ayrıca sabit bir akım olduğu durumlarda çalışır. Bu nedenle birçok akıllı telefon üretici firma örneğin ”30 dakikada %50’ye kadar şarj etme” gibi bir reklam yapar. Son boş batarya alanına yaklaşıldığında standart hızda şarj etmeye devam eder.

Hızlı Şarj Daha Fazla Isı Üretir

Lityum iyon hücrede ne kadar hızlı güç depolanırsa, o kadar fazla ısı üretilir. Bu, hızlı şarjın normal şarj cihazlarına göre daha fazla güç yüklemesi yaptığında kaynaklanır. Aşırı ısı, lityum iyon pillerin bozacağından bu bir sorun olabilir. Hızlı şarj, standart bir sarj kullanımına kıyasla daha kısa ömürlü olacaktır.

Hızlı şarj üzerine yapılan araştırmalardan çoğu deneyde akıllı telefonlarda hızlı şarj sistemi olan cihazların bataryalarının ömrü çabuk bitmiştir.

Aşırı sıcak, lityum pile zarar verdiği için telefonunuzu sadece şarjda değil aynı zamanda sıcak ortamlarda da ısınmasına neden olabilir. Bu nedenle tam güneş altında bırakmak cihazın bataryasının ısınmasına ve ömrünün azalmasına neden olabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Telefon Şarjı Neden Çabuk Biter?

Pilinizden en iyi şekilde yararlanmak için, hızlı şarjı destekleyen cihazlarda pilin tamamen bitmesini bekleyerek %10 şarjın altına düştükten sonra şarj edilmedir. Şarj tamamen doldurulmadan şarj ünitesinden ve şarj kablosundan çıkarılmamalıdır.

Her Şeyin Bir Çözümü Var

Akıllı pillerin hızlı şarj ediliyor olması kullanıcı için dezavantaj değil avantajdır. Bu kullanıcıya zaman kazandırmaktadır. Zaman her şeyden önemli olduğunu unutmayalım. Eğer kullandığınız bir batarya eskisi kadar fazla süre dayanmıyorsa pilini değiştirmek hem cihazın sağlığı hem de sizin kullanım kolaylığınız için önemlidir.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir