HDR10+ Oyun Nedir?

HDR10+ Oyun Nedir?

HDR10+ Oyun, HDR10+ standardının kapsamını genişleten en son teknolojidir. Samsung TV’lerde ve oyun monitörlerinde piyasaya çıkmaya başladı. Ancak oyun deneyiminizi nasıl geliştirir ve HDR10+ Oyun’un keyfini çıkarmak için neye ihtiyacınız var? gelin birlikte bakalım.

HDR10+’ı Oyunlara Getirme

HDR veya yüksek dinamik aralık, 4K ve 8K TV’lere gelen en heyecan verici özelliklerden biridir. Televizyonların ve monitörlerin daha gerçekçi ve doğru renkler göstermesini sağlar. Ancak HDR için birbiriyle rekabet eden birden fazla standart vardır. HDR10 temel HDR olsa da ve yüksek dinamik aralığı desteklediğini iddia eden her ekranda mevcut olsa da, HDR10+ ve Dolby Vision, ekranlara kare kare veya sahnede parlaklık seviyelerinin nasıl ayarlanacağını söyleyen dinamik meta verilerle birlikte gelen gelişmiş HDR biçimleridir.

Ancak bu gelişmiş HDR standartları bile oyun içeriğinin hakkını vermek için yeterli değildir. Burada oyunlar için Dolby Vizyon ve yeni HDR10 + Oyun uzantıları devreye girer. HDR10+ standardının arkasındaki şirket olan HDR10+ Technologies, HDR10+ Gaming ile HDR formatının avantajlarını oyunlara taşımayı hedefliyor.

Ancak HDR10+ Oyun, yalnızca genişletilmiş dinamik aralık ve artırılmış renk derinliği gibi HDR10+ avantajlarını sağlamaz. Ayrıca oyun deneyiminin birinci sınıf kalmasını sağlamak için değişken yenileme hızı (VRR), otomatik HDR kalibrasyonu ve düşük gecikmeli kaynak ton eşlemesi olmak üzere üç temel konuya odaklanıyor.

Her zaman sabit bir kare hızına sahip olan TV şovları veya filmler gibi normal video içeriğinin aksine, video oyunlarının değişken kare hızları olabilir. Bu nedenle, oyunların değişken kare hızına uyum sağlamak için ekranlar, değişken yenileme hızı veya VRR adı verilen bir özellik ile birlikte gelir. HDR10+ Gaming ise 120 Hz’e kadar destekleyerek akıcı bir oyun deneyimi sunuyor.

Yeni yüksek dinamik aralıklı oyun uzantısı, oyuncuların HDR oyunları için ekranlarının manuel kalibrasyonu şeklinde uğraştığı bir sıkıntıyı da gideriyor. HDR10+ Oyun uyumlu bir ekran, panel özelliklerini oyunun HDR10+ işleme bloğuna sorunsuz bir şekilde sağlayacaktır. Ve oyun, video çıkışını o belirli ekran için otomatik olarak optimize edecek. Oyunun kendisi video içeriğini optimize ettiğinden, yaratıcı amacı koruyabilir.

Son olarak, HDR10+ Oyun, ton eşleme işleminin gecikmeyi artırmamasını sağlar. HDR meta verilerine dayalı olarak, ton eşleme, dijital sinyalleri uygun ışık seviyelerine uyarlar. Dolayısıyla bu işlem zaman alırsa gecikmeyi artırarak oyun deneyiminizi olumsuz etkileyebilir.

Sonuç olarak, HDR10+ Oyun, ekstra gecikme veya VRR gibi önemli özelliklerden ödün vermeden uyumlu oyunların zengin ve gerçeğe yakın renkleri geliştiricilerin istediği gibi görüntülemesini sağlar.

HDR10+ Oyun ve Oyunlar için Dolby Vision

Dolby Vision for Games, Dolby Vision HDR formatının avantajlarını oyun oynamaya getirmek için Dolby tarafından oluşturulmuş bir uzantıdır. İlk olarak Mayıs 2021’de geldi ve birçok yönden HDR10+ Gaming’e oldukça benziyor ve Otomatik HDR kalibrasyonu ve VRR desteği içeriyor.

Dolby Vision for Games’in HDR10+ Gaming’den önemli farklılıklarından biri, normal HDR başlıklarını geliştirme yeteneğidir. Elbette, en iyi Dolby Vision for Games deneyimi yalnızca bunun için optimize edilmiş oyunlarda mevcuttur. Yine de HDR veya Auto-HDR’de piyasaya sürülen daha eski oyunlar bile Dolby Vision for Games teknolojisiyle gelişmiş görsel deneyim elde ediyor. Tam olarak ne kadar geliştirme aldıkları belli değil, ancak bir şey hiç yoktan iyidir.

2021’in sonlarından itibaren Dolby Vision for Games, yalnızca Xbox Series X ve Series S konsollarında kullanılabilir, ancak oyun başlıkları açısından HDR10+ Gaming’e kıyasla daha geniş bir desteğe sahiptir.

HDR10+ Oyun ve HDR10+ Karşılaştırması

HDR10+ Oyun, tam teşekküllü bir HDR standardı değil, HDR10+’nın bir uzantısıdır. Oyunlara HDR10+ avantajlarını getirmek için geliştirilmiştir. Bu nedenle, kare kare parlaklık ayarlamaları için dinamik meta veriler ve gerçekçi renkler gibi HDR10+’nın sunduğu her şeyi bir araya getiriyor. Ayrıca HDR10+ ile aynı oyun stüdyoları ve donanım üreticilerine ücretsiz olarak sunulacak.

HDR10+ Oyununun Keyfini Çıkarmak İçin Neye İhtiyacınız Var?

HDR10+ Gaming, başlangıçta belirli 2022 Samsung Neo QLED 4K ve 8K TV’lerde ve oyun monitörlerinde sunulacak. HDR10+ standardını benimseyen diğer televizyon üreticilerinin de, özellikle Panasonic olmak üzere, gelecek ürünlerine uzantıyı dahil etmeleri muhtemeldir. Japon teknoloji şirketi, HDR10+ Technologies’in kurucu üyesidir. Bu yüzden onu desteklemek için en iyi adaylardan biridir.

Samsung’un veya diğer üreticilerin HDR10+ Oyun uzantısını bir yazılım güncellemesiyle mevcut TV’lerine getirip getirmeyecekleri henüz şuan için belli değil gibi duruyor.

Ek olarak NVIDIA, HDR10+ Oyun için destek sözü verdi. Şirketin RTX 16, 20 ve 30 serisi GPU’ları, özelliği etkinleştirmek için 2022’de sürücü güncellemeleri alacak. Ancak konsol üreticilerinden hiçbiri, cihazlarına HDR10+ Oyun desteği ekleme konusunda bir şey söylemedi.

Esasen, şimdilik PC oyunları HDR10+ Oyun’un keyfini çıkarmanın tek yolu olacak ve HDR10+ Oyun’u destekleyen bir TV’ye , uyumlu NVIDIA GPU’lu bir PC’ye ve uyumlu bir oyuna ihtiyacınız olacak.

Uyumlu oyunlardan bahsetmişken, Sabre Interactive ve Game Mechanic Studios dahil olmak üzere birçok oyun geliştiricisi, oyunlarında yeni teknolojiyi benimsiyor. Redout 2 , Pinball FX ve  Happy Trails and the Kidnapped Princess  oynayabileceğiniz ilk HDR10+ Oyun oyunları arasında yer alacak.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir