HDR Nedir? Ne İşe Yarar?

HDR Nedir? Ne İşe Yarar?

HDR, fotoğrafçılıkta, videolarda ve daha fazlasında daha yaygın hale geldi. TV’ler ve video ekranları yıllar içinde gelişti ve bize daha önce hiç olmadığı kadar yeni deneyimler getirdi. Yeni standartlar videoları hiç olmadığı kadar gerçekçi hale getirdi ve HDR de bu standartlardan biri olmak üzere geliştiriliyor.

HDR’nin ne olduğu ve video teknolojisini nasıl geliştirdiği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bu makaleyi okumaya devam edebilirsiniz.

HDR Ne Anlama Geliyor?

HDR veya yüksek dinamik aralık, bir TV ve video görüntüleme özelliğidir. HDR’yi destekleyen cihazlar genellikle daha parlak vurgular ve daha geniş bir renk ayrıntısı yelpazesi sunar. Bu, TV’deki veya görüntüleme cihazındaki görüntüleri daha keskin ve daha gerçekçi hale getirir.

HDR Ne Yapar?

HDR video teknolojisi, TV ve video görüntülemede yeni bir çağın standartlarını sağlar. Teknoloji, gözlerimizle gördüğümüzü renklerle yeniden üreterek videoların olabildiğince gerçekçi görünmesini sağlıyor. Bu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere farklı faktörler aracılığıyla elde edilir:

 • Tepe parlaklık
 • Siyah seviyeleri
 • Renk paleti
 • Aktarım işlevleri
 • Bit derinliği
 • Meta veriler

HDR video, post prodüksiyon, dağıtım ve gösterime kadar kameradan görüntü gerçekçiliğini yeniden yaratmayı mümkün kılar. Bilgi, post prodüksiyonda içeriği derecelendirmek ve mümkün olan en geniş kontrast aralığını elde etmek için kullanılır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Windows 10 HDR Modu Nasıl Etkinleştirilir?

Görüntüleri derecelendirirken, videoya daha yumuşak gölgeleme ile daha derin ve daha doygun renkler uygulanabilir.

Teknoloji, videoların görsel deneyimini sunmak için aşağıdaki eylemleri kullanır:

 • Daha tanımlanmış kontrastlar ve daha zengin renkler oluşturur.
 • Dinamik aralığı artırır (en yüksek parlaklık ve siyah seviyeleri).
 • Renk alanını genişletir (geniş renk gamı).
 • Görüntü doğruluğunu artırır (10 bit renk derinliği ve 1024 renk tonu).
 • Optoelektronik transfer fonksiyonunda güncellemeler.
 • Statik ve dinamik meta veriler sunar.

Kontrast ve Renk

Kontrast, açık ve koyu ve renk arasındaki ilişki ile ilgilenir. HDR ile kontrast kullanımı, videolardaki sahnelerin nasıl göründüğünü tanımlamaya yardımcı olur. Gün batımı buna bir örnektir. Böyle bir sahnede HDR, karanlıktan aydınlığa geçişi SDR’nin (standart dinamik aralık) yapamayacağı şekilde korur.

Yüksek çözünürlüklü müziğin sanatçıyı kulağınıza getirmesine benzer şekilde, HDR gerçekçi görseller sağlamanın ötesine geçerek onları gerçekten şekillendirir.

Daha iyi kontrast oranına ve daha doğru renge sahip bir TV veya yalnızca daha yüksek çözünürlüğe sahip bir TV arasında seçim yapıldığında, çoğu insan daha yüksek kontrast oranına sahip cihazı seçer. Bunun nedeni, daha yüksek çözünürlüğe sahip bir TV’den daha gerçek görünen daha doğal görsellerdir.

HDR daha derin ve daha canlı kırmızılar, yeşiller ve maviler üretirken, videolar için daha fazla renk tonu gösterir. Bu, videolardaki derin gölgelerin yalnızca siyah boşluklar olmayacağı anlamına gelir. Bunun yerine kullanıcılar, video çok karanlık olduğunda bile ayrıntıları karanlıkta görür. Işıktaki nesnelerin farklı tonları da nesneler için azaltılmış doygunluk seviyeleri ile çok daha nettir.

Işık ve Parlaklık

Işık, HDR’nin TV’deki videoların kalitesini nasıl iyileştirdiği konusunda kritik bir rol oynar. HDR, bir videonun ne kadar ışık yaydığını kontrol eder. Ekrana yayılan ışık miktarı, ekrandaki aydınlık ve karanlık arasındaki fark olan dinamik aralığı etkiler.

Işık algımız algıladığımız renk aralığını etkiler. Işık aralığı ne kadar geniş olursa, algıladığımız renk çeşitliliği o kadar geniş olur. İnsan gözünün tanımlayabileceği renk tayfı içindeki renk aralığı, renk gamı ​​olarak bilinir. HDR, Rec.2020 olarak bilinen bir renk gamı ​​kullanır. Bu gam, standart ekran çözünürlüğünden 100 kat daha fazla renk gösterir.

HDR olmadan, ekran parlaklığı genellikle en yüksek parlaklığın “nit” cinsinden ifade edilir. Bu, 10.000 nite kadar çıkmak üzere tasarlanmış HDR ile değişir. Bu, HDR olmayan ekranların elde ettiğinden 30 ila 40 kat daha fazladır.

Meta Veri

HDR meta verileri, bir görüntüleme cihazının rengini ve parlaklığını ayarlamak için kullanılan içeriği ve özellikleri içerir.

Ton eşleme, meta verilerin HDR ile nasıl kullanıldığı konusunda kritik bir rol oynar. Ton eşleme işlemi, içeriğin renk hacminin bir ekranın özelliklerine göre ayarlanabilmesini sağlar.

Bununla birlikte, aynı zamanda, görüntüler, orijinal içerik oluşturucunun içeriği görüntüleme niyetlerinin çoğunu korur. Bunu başarmak için HDR ile dinamik meta veriler ve statik meta veriler kullanılır.

Dinamik meta veriler videoların belirli bölümleri hakkında bilgi verirken, statik meta veriler videonun tamamı hakkında bilgi verir. Sahne bazında ton eşleme gerçekleştirir ve videolar daha az yetenekli HDR görüntüleme cihazlarında görüntülendiğinde daha iyi bir deneyim sağlar.

HDR ile statik meta verilerin kullanılması, dinamik aralığın ve renk gamının gereğinden fazla sıkıştırılmasına neden olabilir. Bunun nedeni, eğer ton eşleme statik meta verilere dayalı olarak yapılırsa, tüm videodaki en parlak kareye dayalı olacaktır.

HDR ve HDR Olmayan Arasındaki Fark Nedir?

HDR özelliklerini önceden var olan TV ekranlarıyla veya 4K TV gibi görüntüleme teknolojisiyle karşılaştırmak, HDR’nin video teknolojisini ne kadar iyileştirebileceğini daha iyi anlamaya yardımcı olur.

4K TV ekranları, piyasadaki herhangi bir HD TV’den dört kat daha fazla piksel üretebildikleri için sevilir. Yine de, bir HDR TV’nin kalitesiyle karşılaştırıldığında, çoğu kişi HDR TV’lerle mümkün olan renk türlerini ve dinamik resimleri göremediklerini görüyor.

4K piksel sayısını tanımlarken, HDR görülenin kalitesini tanımlar. HDR’siz 4K o kadar iyi görünmüyor. İronik olarak, birçok kişi videolarda 4K’nın sağladığı ekstra çözünürlüğü bile göremiyor.

HDR ekranlarda belirli tonlar (çok doygun renkler gibi) görünürken, bunları normal TV’lerde, projektörlerde veya bilgisayarlarda göremezsiniz.

HDR’nin Sınırlamaları

Tüm HDR teknolojisi eşit yaratılmamıştır. Daha ucuz LCD HDR ekranlar, parlak nesneleri keskin bir şekilde daha koyu arka planlara karşı görüntüleme beklentilerini her zaman karşılamaz. Bu, parlak nesnelerin etrafında halelerin oluşmasına veya ekrandan aşağı ışık çizgilerinin geçmesine neden olur.

HDR üretmek çok zor olabilir. Süreç, farklı HDR standartları, renk alanı kavramları ve daha fazlasını öğrenmek için yeni ekipman ve zaman gerektirebilir.

Bu nedenle, bilgisayar cihazlarının kullanıcılarına HDR videoları nispeten az sayıda kişi teslim etti. Bu, birçok bilgisayar sahibinin HDR deneyimini HDR TV sahiplerinden daha düşük hale getirir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir