HarmonyOS Kullanıcı Sayısı 50 Milyonu Geçti

HarmonyOS Kullanıcı Sayısı 50 Milyonu Geçti

Huawei’nin iki ay önce tanıtmış olduğu işletim sistemi HarmonyOS, 50 milyondan fazla cihaza yüklendi.

Huawei Global Times’a verdiği bilgide, kullanıcılarının her saniye işletim sistemini yükselterek HarmonyOS’a geçiş yaptığını ve HarmonyOS’un 50 milyondan fazla kullanıcıya ulaştığını açıkladı.

thumbnail
Önerilen Yazı
HarmonyOS 2’nin Kararlı Sürümü 65 Cihaz İçin Yayınlandı

Huawei, akıllı telefonlar için işletim sistemi olan HarmonyOS 2’yi resmi olarak 2 Haziran’da piyasaya sürdü. Çince’de Hongmeng olarak okunan sistem, çeşitli cihazlar ve ayarlar için tasarlanmış bir işletim sistemidir.

İşletim sistemi ayrıca, Çinli şirketin ABD hükümetinin ihracat yasağı kapsamında Google’ın hizmetlerini kullanması yasaklandığından, Çin teknoloji devinin Google’ın Android işletim sisteminin yerini aldığı yaygın bir şekilde görülüyor.

HarmonyOS, son iki yıldır Huawei saatlerinde, dizüstü bilgisayarlarda ve ev aletlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Huawei’nin Hedefi Yıl Sonuna Kadar 300 Milyon Cihaz

2021 yılının Temmuz ayında Huawei, HarmonyOS’un yüklenme sayısının 30 milyona ulaştığını söyledi. Daha önce 2021’in sonuna kadar HarmonyOS ile donatılmış cihaz sayısının 300 milyona ulaşacağını ve bunun 200 milyonunun Huawei cihazı olacağını tahmin ediyordu.

HarmonyOS’a yükseltilebilecek 20’den fazla Huawei cep telefonu modeli var. Firma, 2021’de 40’tan fazla ana Çin markasının HarmonyOS’a katılacağı tahmin ediliyor.

Çin’in geniş tüketici tabanı, iyi niyetli bir test ortamı ve 5G ağlarının hızlı dağıtımının yardımıyla, Çinli teknoloji devi için HarmonyOS’u Apple’ın iOS ve Google’ın Android işletim sisteminden sonra dünyanın en büyük üçüncü mobil ekosistemi haline getirmek için bir fırsat olabilir.

29 Temmuz’da Huawei, kendi geliştirdiği HarmonyOS işletim sistemiyle berabaer çevrimiçi etkinlik sırasında uzun zamandır beklenen P50 telefon serisini piyasaya sürdü. Çinli firmanın Android veya Google hizmetleri olmadan sunulan ilk mobil serisi oldu.

İşletim sistemi aynı zamanda şirketin cep telefonu pazar payındaki düşüşünü sınırlamanın bir yolu olarak görülüyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Huawei Telefonlarda HarmonyOS 2.0 Nasıl Yüklenir?

İkinci çeyreği kapsayan en son finansal açıklamalar, Huawei’nin iş gelirlerinde art arda üçüncü düşüşünü kaydettiğini gösterdi. Şirket’in, ABD yaptırımları nedeniyle gelirleri düşüş gösteriyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir