Hackerlar Neden Siteleri Hackler?

Hackerlar Neden Siteleri Hackler?

Her gün binlerce web sitesi saldırıya uğruyor. Bu olduğunda, web sitesi kimlik avı sayfalarından SEO spamına kadar her şey için kullanılabilir. Küçük bir web siteniz varsa, bilgisayar korsanlarının bununla ilgilenmeyeceğine inanmak kolaydır. Ne yazık ki, bu genellikle böyle değildir.

Bir web sitesini hackleme motivasyonları, bunu yapmak için kullanılan teknikler kadar çeşitlidir. Ve hemen hemen her web sitesi bir hedef olabilir. Birisinin neden web sitenizi hacklemek isteyebileceğini merak ediyorsanız, işte 10 olası nedenleri sizler için derledik.

1. Ödeme Ayrıntıları

Web sitenizi herhangi bir şey satmak için kullanırsanız, bu bilgisayar korsanları için açık bir hedeftir. Ödeme ayrıntıları çalınabilir ve doğrudan bilgisayar korsanı tarafından kullanılabilir veya başka birine satılabilir.

Ödeme ayrıntılarının bir web sitesine girilirken çalınmasına izin veren çeşitli bilgisayar korsanlığı teknikleri vardır. Bu, ödeme bilgilerini kişisel olarak saklamasanız bile sitenizin bu amaç için hedeflenebileceği anlamına gelir.

2. Her Türlü Bilgi

Web siteleri genellikle ziyaretçilerden kişisel bilgiler toplar. Örneğin, bir e-posta listeniz varsa, bu şekilde bilgi biriktirebilirsiniz veya web sitenizi bir iş yürütmek için kullanıyorsanız, personeliniz veya yaklaşan ürün lansmanlarıyla ilgili ayrıntıları saklayabilirsiniz.

Bunlardan herhangi biri bir bilgisayar korsanı için değerli olabilir. Karaborsada (veya dark web’de) satılamazlarsa, belki size satılabilirler, yani güvenli bir şekilde geri dönüşleri karşılığında sizden para isteyebilirler.

Web sitelerindeki bir ihlalin başkalarını olumsuz etkilemesi durumunda web sitesi sahiplerinin genellikle sorumlu olduğunu belirtmekte fayda var.

3. Kimlik Avı Sayfaları

Kimlik avı sayfası , gizli bilgileri çalmak için tasarlanmış bir web sayfasıdır. Kimlik avı sayfaları, meşru web sayfaları gibi görünecek şekilde tasarlanmıştır. Örneğin, bir bankacılık web sitesine benzeyen bir web sitesi bulabilirsiniz. Buradaki fikir, bir kullanıcı bankasına giriş yapmaya çalıştığında, giriş bilgilerinin çalınmasıdır.

Google açıkça kimlik avı sayfalarından hoşlanmaz ve genellikle kullanıcıları bir sayfayı ziyaret etmeden önce uyarmaya çalışır. Ancak Google, web sitenize zaten güveniyorsa, saldırıya uğrayabilir ve bunu önlemek için kullanılabilir. Kimlik avı sayfaları da yasa dışıdır ve onları barındırmak için saldırıya uğramış bir web sitesi kullanmak, hırsızın anonim kalmasına olanak tanır.

4. SEO İstenmeyen Posta

Bir web siteniz varsa, muhtemelen SEO’nun önemini zaten anlamışsınızdır. Birçok SEO tekniği, geri bağlantıların oluşturulmasını içerir. Site A’dan Site B’ye bir geri bağlantı oluşturulduğunda, esasen Site A’nın Site B’yi önerdiğini söylüyor.

Birçok web sitesi sadece bu amaç için her gün saldırıya uğramaktadır. Bir bilgisayar korsanı sitenizin kontrolünü ele geçirebilir ve manuel olarak geri bağlantılar oluşturabilir veya işi onun yerine yapacak bir program yükleyebilir.

Web siteniz iyi bir üne sahipse, bu konudaki değerini öğrenmek sizi şaşırtabilir. Ve siteniz bu amaçla her kullanıldığında kendi arama motoru itibarı zarar görebilir.

5. İstenmeyen E-posta

İstenmeyen e-postalar can sıkıcıdır, ancak potansiyel olarak karlıdırlar. Ve bu, web sitelerinin genellikle onları göndermekten başka bir neden olmaksızın saldırıya uğradığı anlamına gelir.

Bir web sitesi bu amaçla saldırıya uğradıysa, spam klasöründen kaçınmak için alan adı kullanılabilir. Ayrıca, bilgisayar korsanlarının kendi e-posta sağlayıcıları tarafından kapatılmadan büyük yığınlar halinde göndermelerine olanak tanır.

Bu saldırıyla ilgili en kötü şey, spam alıcılarının muhtemelen gönderenin siz olduğuna inanmasıdır.

6. Kötü Amaçlı Yazılım

Kötü amaçlı yazılım tasarlamak kolaydır. Çoğu siber suçlu, kötü amaçlı yazılım bile üretmez; satın alırlar. Kötü amaçlı yazılımlardan para kazanmanın zor yanı, kötü amaçlı yazılımları başkalarının bilgisayarlarına yüklemenin bir yolunu bulmaktır.

Saldırıya uğramış bir web sitesi bu amaç için ideal olabilir. Google web sitenize güveniyorsa, insanlara uyarı vermeden kötü amaçlı yazılım vermek için kullanılabilir. İnsanlar web sitenize güveniyorsa, belki de garip bir dosya indirmeye bile razı olurlar.

7. Ücretsiz Reklam

Web siteniz yeterli trafik alıyorsa, reklam amacıyla saldırıya uğrayabilir. Seçeneklerden biri, web sitesini bilgisayar korsanının bağlı olduğu bir ürün için reklam göstermeye başlayacak şekilde değiştirmektir.

Başka bir seçenek de trafiği tamamen yeniden yönlendirmektir. Bir yönlendirme eklenebilir, böylece biri web sitenize ulaştığında, bunun yerine hemen bilgisayar korsanlarının web sitesine gönderilir.

8. Uygulama

Hacking bir beceridir ve diğer beceriler gibi pratik gerektirir. Güvenli bir ortamda bilgisayar korsanlığı öğrenmek mümkündür . Ve sadece bu amaç için birçok çevrimiçi hizmet oluşturuldu. Ancak çoğu bilgisayar korsanı, gerçek web sitelerinde pratik yaparak işe başlar.

Küçük bir web sitesi işletiyorsanız, bu nedenle bir bilgisayar korsanının daha karlı bir şeye geçmeden önce bunu pratik yapmak için kullanması mümkündür.

9. Eğlence

Bazen bilgisayar korsanları hacklemeyi sever. Çok sayıda yüksek profilli siber saldırı, failin bunu başarabileceklerini bilmek istemesinden başka bir neden olmaksızın gerçekleştirildi. Başka bir deyişle, bir bilgisayar korsanı, web sitenizi yalnızca yapıp yapamayacağını görmek için hedefleyebilir.

Övünme hakları başka bir popüler motivasyondur. Bir bilgisayar korsanı, arkadaşlarına web sitenizin kontrolünün kendilerinde olduğunu göstermek isteyebilir.

Web Sitenizi Korumaya Bugün Başlayın

Herhangi bir web sitesine sahipseniz, bilgisayar korsanlarının onu hedeflemesi için sebep sıkıntısı yoktur. İyi haber şu ki, bilgisayar korsanlarının çoğunu dışarıda tutmak zor değildir.

Web sitenizi küçük çaplı saldırılara karşı korumak için güvenli barındırmayı seçin, yazılımınızı güncel tutun ve zayıf parolalar kullanmaktan kaçının. Kimlik avı e-postalarına dikkat etmek daha da önemlidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir