Güvenli İnternet Alışverişi Nasıl Yapılır? Bilgilerinizi Korumak İçin İpuçları

Güvenli İnternet Alışverişi Nasıl Yapılır? Bilgilerinizi Korumak İçin İpuçları

Son dönemde siber suçlar oldukça artış göstermeye başladı. Bu yıl dünya genelinde yaklaşık 4 milyon kullanıcı internet alışverişi yaparken dolandırıldım şikayeti ile yetkili merceklere başvuruda bulunmuş. Bu rakam sadece resmi olarak gidip başvuruda bulunan kullanıcı sayılarından ibaret.

Bu konumuzda güvenli internet alışverişi yaparken nelere dikkat etmeliyiz, nelere dikkat etmeliyiz? gibi bilgiler elde edebilirsiniz.

Yanlızca HTTPS Kullanan Sitelerden Alışveriş Yapın

Öncelikle HTTPS nedir? sorusuna cevap verelim. HTTPS, bir sitenin veya uygulamanın içindeki tüm Sanal Metin Aktarım Protokolerini koruma altına alan ve bu bilgileri sadece sizin bilmenizi ve başka bir şahısın görmesine izin vermeyen sistemdir. Çift yönlü güvenlik sağlayarak kullanıcıyı ve aynı zamanda alışveriş yaptığınız sitenin bilgilerinin ve güvenliğini korur.

Alışveriş yapacağınız sitede HTTPS olup olmadığını anlamak için website adresinin yanında bilgilendirme olarak ”bağlantı güvenli” uyarısı olmalıdır.

HTTPS iyidir, ancak HTTPS tamamen güvende olduğunu anlamına gelmez.

Kiminle Alışveriş Yaptığınıza Dikkat Edin

Siber suçlular daha karmış hale gelse de, genellikle sahte bir siteyi oldukça kolay bir şekilde fark edebilirsiniz. Alışveriş yapacağınız siteye girdiğinizde genel görünümden o sitenin güvenliği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Zayıf Site Tasarımı: Bir siteye giriş yaptığımızda ilk fark edeceğimiz ve karşımıza çıkacak olan şey o sitenin tasarımıdır. Özellikle e-ticaret sitelerinin hem masaüstü, hem mobil için görünümü için güzel gözükmesi ve kullanıcıların rahat işlem yapabilmesi amaçıyla tasarımlara çok özen gösterilir ve yüksek miktarlarda yatırım yapılarak o işin kalitesini artırmaya çalışılır. Bu nedenle gözünüze basit, sade ve yapımı kolay gibi görünen sitelere güven duymayabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sosyal Alışveriş Nedir ve Sosyal Medyayı Nasıl Etkiliyor?

Dilbilgisi Hataları: Girdiğiniz websitenin içerisinde çok fazla yazım hatalarının olması o sitenin güven konusunda zayıf olduğunu gösterir. Çünkü e-ticaret sitelerinin asıl amacı ürünlerini mağazalar dışında kendi internet sitelerinde satmaktır. Eğer bu tarz bir çalışma düzenleyen bir dükkan veya işletme sahibi birinin yazım hatası yapması doğru olmayacaktır ve güven konusunda zayıflık hissettirecektir.

Tuhaf İşletme İsimleri, E-poostalar, Website isimleri: Bunları tespit etmek genellikle oldukça kolaydır. Ancak bazı korsanlar sinsi olabilir. Çok fazla kullanılan alışveriş websitelerinin isimlerinden özenerek başına veya sonuna ek getirerek satış için işletme isimleri alabilir, website oluşturabilirler. Buna örnek vermek gerekirsek, orjinali microsoft iken çakma bir websitesi için rnicrosoft ismini kullanabilirler. Bu örnekteki gibi m harfinin yerine birbirine benzeyen rn harflerini kullanıp, tuzağa düşürmeye çalışılabilir.

İletişim Bilgileri: Alışveriş yapmak istediğiniz sitenin e-ticaret ile uğraşıyorsa bir adet vergi levhası olmak zorundadır. Vergi levhası için ise bir adet açık adres bildirmek zorundadır. Eğer alışveriş yapmak istediğiniz site açık olarak vergi dairesini, açık adresini bilgilendirme olarak vermiyorsa, o site üzerinden alışveriş yapmayın. Alışveriş için ödeme yaptınız diyelim, kart bilgilerinize veya banka hesabınıza erişim sağlamasalar bile ödeme yaptığınız ürünü göndermeyebilirler. Bu nedenle sadece banka bilgilerini değil aynı zamanda ürün gönderimi ile ilgili sorun yaşayabileceğinizi dikkate almanız gerekir.

Mümkünse Kredi Kartı Kullanın

Kredi kartınız varsa internet alışverişleri için kredi kartının kullanmanız en doğru karar olabilir. Bunun Ana nedeni, kredi kartınızı kullanırken formjacking yani kredi kartınızın bilgilerini çevrimici kendi doldurduğunuz formlardan çalma yönetimini kullanırken banka hesabınız genellikle hemen etkilenmez ve erişim sağlanamaz. Banka kartlarında ödeme işlemi direk yapılmaktadır lakin kredi kartından borç ödemeleri aylık olarak yapılır. Bu bir aylık süreçte eğer kartınız ile ilgili olarak herhangi bir işlem yapılırsa ilgili banka veya banka kuruluşlarını başvuru yaparak geri adım attırabilirsiniz ve banka bilgilerinizi koruma altına aldırabilirsiniz.

Kredi Kartı Eksterlerini Sık Sık Kontrol Edin

Kredi kartınızı ekstrelerini olabildiğince boş kaldığınızda sık kontrol edin. Çoğu kredi kartı şirketinin bir uygulaması vardır veya bankanız belli dönemlerde kart eksterlerinini adresinize yazılı olarak gönderir.

Bu yöntemler ile kart işlemlerinizi takip edebilrirsiniz. Fark ettiğiniz esnada banka ile iletişime geçerek kartınızı kapattırabilir yenisini gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Bu süreçte bir hafta kadar kartsız kalabilirsiniz ama bankanızdaki tüm paranın gitmesi yerine bir hafta kartsız kalmak daha mantıklı olcaktır.

Güçlü Parolalar Kullanın

Bunu her yerde okuduğunuzdan eminiz. Son dönemde tüm bankalar sadece harf veya sayı olarak degil karışık olarak kullanma zorunluğu istiyor. Bu sizin bilgilerinize erişimi zorlaştırmakta yararlı olmaktadır.

Haklarınızı ve Sitenin İade Politikasını Bilin

Herhangi bir yaygın web siteden alışveriş yaparken, o şirketin web sitesinde iade politikasını bulabilirsiniz. Amazon bunun harika örneklerinden biridir. İşletmeler için iade ve geri ödeme politikaları ile ilgili olarak uzun uzun bilgilendirme notları yer almaktadır.

Siber Suçlular Tarafından Dolandırıldım, Şimdi Ne Olacak?

Bilgileriniz çalındıysa, kendinizi korumak ve başkalarının mağdur olmasını önlemeye yardımcı olmak içşin yapabileceğiniz birkaç önem var.

Banka bilgilerinizin başkaları tarafından eline geçmiş olduğunu hissettiğinizde veya kart hareketlerinde sizin yaptığınız bir işlem yok ise o kart ile ilgilenen banka ve kuruluş ile direk iletişime geçerek kartı geçiçi süreliğine sizin belirlediğiniz süre zarfında kapalı kalabilir. Bu sayede kart bilgilerine ulaşmış olan siber suçlu sizin kartınızı kullanamayacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
İnternetten Giysi Alışverişi Yapmanın Avantajları

Bugün günümüzde Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Müdürlüğünün siber suçlar ile ilgili olarak Daire başkanlığı var. Buraya tıklayarak Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının websitesine gidebilirsiniz.

Açık adres olarak Ankara’da yaşıyorsanız Gölbaşında bulunan Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığına gidebilirsiniz. Ayrıca bir çok şehirde bu Daire başkanlığının şubeleri bulunmaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir