Grafik Tasarımcı Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Grafik Tasarımcı Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Girişimci ruha sahip deneyimli bir grafik tasarımcı mısınız? Eğer öyleyse, belki bir grafik tasarım işine nasıl başlayacağınızı merak ediyorsunuzdur. Yetenekli tasarımcılar birçok iş fırsatına sahip olsa da, bazılarının iş yapma becerisi ve kendi şartlarına göre işletme açma isteği vardır.

thumbnail
Önerilen Yazı
3D Baskı Nedir? Nasıl Çalışır?

Grafik tasarım, çeşitli uzmanlıkları, yetenekleri ve odak alanlarını içeren çeşitli bir alandır. Bu nedenle, doğal olarak serbest çalışma, serbest meslek ve bağımsız sözleşmeye uygun bir kariyerdir. Başarılı bir iş kurmak için bu planları nasıl resmileştireceğinizi merak ediyorsanız, bu kılavuz mükemmel bir kaynaktır.

Grafik Tasarımcı Ne İş Yapar?

Grafik tasarımcılar, birçok farklı medya türü için kullanılabilecek basılı ve dijital yaratıcı tasarımlarla ilgili hizmetler sunar. Grafik tasarımcılar, işaretler, logolar, reklamlar, teşhirler ve daha fazlası için kullanılacak görsel, fiziksel ve dijital ürünler oluşturmaktan sorumludur.

Grafik tasarım işletmeleri, web siteleri ve çevrimiçi alanlar için dijital öğeler oluşturmak için teknolojiden de yararlanır. Bu, web düzenleri, yazı tipleri, dijital çizimler ve daha fazlasını tasarlamayı içerebilir. Birçok senaryoda, grafik tasarım profesyonelleri ya sanatta bir geçmişe sahiptir ya da belirli bir proje için doğru ürünleri üretmek için sanat yönetmenleri ve web geliştiricileriyle birlikte çalışırlar.

Grafik Tasarım Hizmetleri Türleri

Alan çok geniş olduğu için, grafik tasarımcılar başlamak için belirli bir hizmet veya beceride uzmanlaşmayı seçebilirler. Bir işe başlarken, bu hemen sağlam bir niş oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sonuç olarak, belirli beceriler arayan daha iyi veya daha yüksek ücretli müşteriler bulmanıza yardımcı olabilir.

Genel olarak aşağıdaki liste, sektörde mevcut olan en tanınmış grafik tasarım hizmetlerinden bazılarını kapsar:

 • Markalaşma: Markalar ve marka geliştirme için grafik tasarım (ör. logo tasarımı, renk şemaları vb.)
 • Baskı tasarımı: Yer İşletmeler için ve baskı tasarımı (dergiler, gazeteler ve diğer fiziksel veya basılı yayınlar için geçerlidir)
 • Reklamlar: Pazarlama ve reklamcılıkla ilgili grafik tasarım hizmetleri
 • Paketleme: Fiziksel paketleme ve ürün etiketleri için grafikler
 • Hareketli Grafikler: Videolar, animasyonlar vb. için.
 • Web Sitesi Grafikleri: Web ve mobil geliştirme için görseller ve tasarımlar

Bir grafik tasarım işi başlatmanın bir yararı, diğer tür işletmeler var olmaya devam ettiği sürece bu hizmetlerin yüksek talep görmesidir. Doğru beceriler ve pazarlama planı ile grafik tasarım işletmeleri için iş ve iş görünümü inanılmaz derecede olumludur.

Grafik Tasarım İşine Atılmak İçin Yapılması Gereken Adımlar

İster büyük bir pazarlama ajansından, ister orta ölçekli bir tasarım firmasından veya sabit bir serbest çalışan müşteri listesine sahip bir ev ofisinden geliyor olun, önünüzde uzanan heyecan verici işler için birçok fırsatı kucaklamak önemlidir.

1. İş Hedeflerinizi Belirleyin

“Plan yapmamak, başarısızlığı planlamaktır” şeklindeki popüler ifade klişe olabilir, ancak bu özellikle yeni bir işe başlamak söz konusu olduğunda doğrudur. Gerçek şu ki, nasıl ilerleyeceğinize dair bir fikriniz yoksa iş planlarınız bulanık olacaktır.

Yeni başladığınızda mükemmel yanıtlara sahip olamayabilirsiniz, ancak aşağıdakiler gibi beyin fırtınası yapmaya başlamak için asla erken değildir.

 • Ne tür hizmetler sunmak ya da tanınmak istiyorsunuz?
 • Tek bir mağaza olarak mı yoksa birden fazla çalışanı olan bir şirket olarak mı kuracaksınız?
 • Bütçeyi korumak için belirli bir zamanda kaç müşteriye ve müşteriye ihtiyacınız olacak?
 • Proje veya görev başına harcanan ideal süre nedir?
 • Uzun vadeli başarı için ne tür bir iş modeli izlemek istiyorsunuz?

Bu hedefleri ilk ana hatlarıyla belirtirken ne kadar spesifik olursanız, o kadar iyidir. Ek olarak, belirli adımları ne zaman ve nasıl tamamlayacağınıza ilişkin zaman çizelgeleri belirlemek de yararlıdır. Bir hesap verebilirlik danışmanı bulun veya en az birkaç aydır işinizde olduktan sonra hedeflerinizi kontrol etmek ve yeniden değerlendirmek için bir sistem geliştirdiğinizden emin olun.

2. Becerilerinizi ve Kaynaklarınızı Değerlendirin

Her zaman olumsuz bir özellik olmasa da, köklü kariyer geçmişlerinden gelen grafik tasarımcıların çoğu zaman ellerinde birçok kaynak, araç ve diğer avantajlar vardır. Profesyonel istihdamdan uzaklaştığınızda, artık ihtiyacınız olan bazı araçlara sahip olmadığınızı görebilirsiniz. Buna dizüstü bilgisayar, tasarım yazılımı ve hizmet abonelikleri gibi temel bilgiler dahildir.

Kendi evinizde ve ofisinizde nelere erişebildiğinizin ve bir iş yatırımı olarak ne satın almanız gerekebileceğinin envanterini çıkarın. Bu kaynaklar şunları içerebilir:

 • Bellek miktarı ve işleme hakkı olan yetenekli bir dizüstü bilgisayar
 • Dosyaları depolamak ve yedeklemek için harici bir sabit sürücü
 • Adobe Illustrator, Photoshop veya InDesign gibi tasarım yazılımları (kesinlikle özel bir liste olmasa da en popüler seçeneklerden bazıları)
 • Fiziksel ürünleri, planları veya yazdırılan dosyaları işlemek için çalışan bir yazıcı
 • Pazarlama malzemeleri ve diğer ofis malzemeleri

Ek olarak, hangi becerilere (kişisel ve profesyonel) sahip olduğunuzu da değerlendirmelisiniz. Yeni tasarım işinizi nasıl pazarlayacağınıza dair sağlam bir çalışma bilgisine sahipseniz, bu başlangıçta paradan ve zamandan tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Ancak, işinizin gerçekten başarılı olmasına yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğunuz maddi olmayan kaynaklara ve becerilere yatırım yapmaktan korkmayın.

3. Rekabet için Rakip Araştırması Yapın

Grafik tasarım oldukça rekabetçi bir sektörüdür. Bu alanda birçok yetenekli tasarımcı var ve ayrıca büyük müşterilerle tutarlı bir şekilde çalışan yerleşik ve yetenekli şirketler de var.

Dışarıda kaç tane grafik tasarım hizmeti sağlayıcısı olduğunu fark etmeye veya keşfetmeye başladığınızda cesaretinizin kırılmaması önemlidir. Yeni bir işletme sahibi olarak, sektörde kendi nişinizi oluşturmaya ve becerilerinize ve uzmanlığınıza mükemmel şekilde uyan müşterilere ve müşterilere hizmet vermeye başlayacaksınız. Bu nedenle, tasarım işine başladığınızda hedeflerinizin ne olduğunu ve hangi kaynakların parmaklarınızın ucunda olduğunu bilmek de çok önemlidir.

Grafik tasarım işinde rekabetçi araştırma yapmaya başladığınızda aşağıdaki soruların cevaplarını bulun:

 • Rakipler saatlik veya proje başına ücret alıyor mu?
 • Bölgenizdeki grafik tasarım projeleri için ortalama müşteri oranı nedir?
 • En başarılı grafik tasarım işletmelerinin ortak noktası nedir?
 • Bu şirketler müşterilerin hangi ihtiyaçları veya sorunlu noktaları çözmelerine yardımcı oluyor?
 • Sizi diğer işletmelerden ayıran özellikler nelerdir?

4. Grafik Tasarım Müşterilerinin Bir Listesini Birleştirin

Serbest çalışan bir arka plandan geliyorsanız, muhtemelen sürekli tekrar eden müşteriler veya tavsiyelerden oluşan bir listeniz vardır. Tam zamanlı bir grafik tasarım iş yapısına geçiş yaptığınızda, bu müşterilerle ne gibi değişiklikler bekleyebilecekleri konusunda iletişim kurduğunuzdan emin olun.

Bağlantıların veya potansiyel müşterilerin bir listesini oluşturmak ve bunları yeni çabanızda doldurmak da faydalıdır. Müşterilerle bağlantı kurmak için LinkedIn gibi profesyonel ağları ve platformları kullanabilir veya yeni işletme web siteniz hakkında bilgi yayabilirsiniz.

İşinizden önce başka bir şirkette çalıştıysanız, bu müşterileri yeni işinize getirmenin asla tavsiye veya etik bir fikir olmadığını unutmayın. Hatta önceki sözleşmenizde, yasal açıdan önceki bir müşteriyle iletişim kurmayı yasaklayan rekabet etmeme maddesi bile olabilir.

5. Grafik Tasarım İşiniz İçin Bir Bütçe Oluşturun

Yeni grafik tasarım işinize başlamak için ticari krediler almanız veya kişisel bir yatırım yapmanız gerekebilir. Yatırım yapmak için bireysel nakit varlığınız yoksa, finansman almak için önce dış seçenekleri keşfetmeniz gerekir.

İşinizi doğru yolda başlatmak için ihtiyacınız olan her bir öğeye belirli bir dolar tutarı veya bütçe atayın. Bir grafik tasarım iş kurma maliyetleri içerebilir:

 • Yeni donanım veya bilgisayar programları
 • Ofis alanı kiralama ücretleri
 • Asistanlara veya çalışanlara ödeme yapmak için para
 • Pazarlama (örneğin, bir pazarlama planı geliştirme, logo tasarımı ve bir şirket web sitesi oluşturma) veya yönetim ile ilgili maliyetler
 • Ek eğitim, öğretim ve kurs

Daha uzun vadeli bir bütçe planlarken, projelerden ve müşterilerden gelen geliri göz önünde bulundurun. Daha istikrarlı bir finansal geleceği güvence altına almaya başlarken masrafları ne kadar ortadan kaldırabilirsiniz? Bu sorular kritik öneme sahiptir ve herhangi bir potansiyel yatırımcı veya kredi görevlisi muhtemelen cevapları bilmek isteyecektir.

6. Yasal Belgelerinizi Düzenleyin

İş planınız ne kadar önemliyse, yeni kurulan grafik tasarım işinizin yasal yapısı da bir o kadar önemlidir.

İşletmenizin yasal yapısı, işletmenizin bulunan bölgeye göre vergileri nasıl ödediğinizden, çalışanlarla nasıl çalıştığınıza ve ayrıca hangi işletme giderlerinin vergiden düşülebileceğine kadar her şeyi etkiler. Bu adımı nasıl planlayacağınızdan emin değilseniz, küçük işletme sahiplerinin lansmandan önce doğru kararı vermelerine yardımcı olma konusunda uzmanlaşmış bir muhasebeciyle bağlantı kurmanız gerekir.

Ayrıca, yasal ve sorumlu bir şekilde iş yapmak için bulunduğunuz yerle gerekli yasal evrakları dosyalamaya hazır olmalısınız.

7. Fiyatları ve Uygun Fiyatlandırma Yapısını Belirleyin

Yeni müşterilerin sorabileceği ilk sorulardan biri, belirli hizmetler için ne kadar ücret aldığınızdır. Resmi bir işletme olarak, önceden tanımlanmış bir fiyatlandırma yapısına dayalı olarak her zaman standart bir yanıt sağlamaya hazır olun. Müşteriler, adil davranılmayı ve ne kadar borçlu oldukları konusunda şeffaf olmayı bekleyeceklerdir.

Fatura şablonları ve profesyonel muhasebe yazılımı gibi yardımcı araçlar , gelir ve giderlerinizi doğru bir şekilde raporlamanın zamanı geldiğinde işinizi çok daha kolaylaştırabilir. İşlerin mali yönü sizin için güçlü bir yön değilse, bir iş danışmanıyla bağlantı kurun veya endüstri standartları için rekabetçi araştırmalar yapın.

8. Pratik Bir Çalışma Alanı veya Ofis Oluşturun

Serbest grafik tasarımcı olarak evden çalışmaya alışkınsanız, zaten iş gününüz için iyi çalışan bir alanınız olabilir. Gerçek bir işletme olduğunuzda, güçlü üretkenlik ve iş akışı sağlamak için daha fazla ayrıntı düşünmeniz gerekir. Örneğin:

 • Yeni çalışanlar için ek alana mı ihtiyacınız var? Ne kadar?
 • Projeleri tamamlamak için ekipman veya diğer teçhizatı depolayacak mısınız?
 • Çalışma alanı dikkat dağıtıcı unsurlardan ve gürültüden arındırılmış mı?
 • Müşterilerle bire bir görüşmek için özel bir alana mı ihtiyacınız var?

Grafik tasarım işinize ilk başladığınızda bu sorulardan bazıları geçerli olmayabilir, ancak alanınızı gelecekte nasıl kullanacağınızı planlarken işinizin büyümesini hesaba kattığınızdan emin olun.

Grafik Tasarım İşine Başlarken Kaçınılması Gereken Hatalar

Çoğu profesyonel, en iyi niyetle bir grafik tasarım işine başlasa da, hatalar olur. Başarılı olma baskısı büyük olduğunda, küçük ayrıntılara kapılmak kolaydır.

Buna rağmen, işletmenizi ve hizmetlerinizi pazarlamaya başladığınızda her zaman kaçınmanız gereken birkaç önemli hata vardır. Bu hatalardan uzak durmak, şirketinizin itibarını, bütçenizi ve hatta iç huzurunuzu korumanıza yardımcı olabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Oyun Geliştiricisi Nasıl Olunur?

Grafik Tasarım İşinize Sıfırdan Başlayın

Umuyoruz ki yukarıda özetlenen adımlar, yeni grafik tasarım şirketinizi kurarken ve pazarlarken size bir güven artışı sağlamıştır.

Bu ipuçlarını incelemek için biraz zaman ayırın ve başarılı bir tasarım işi büyütmek için yüz yüze bilgelik ve tavsiye sağlayabilecek sektörünüzde deneyimli kişilerle bağlantı kurduğunuzdan emin olun.

Girişimcilik yolculuğunuza başladığınızda, yoldaki büyük ve küçük adımları kutlayın. Yetenekli bir grafik tasarımcı olarak, pazara ve bireysel müşterilerinize sunabileceğiniz çok sayıda yetenek ve uzmanlığa sahip olabilirsiniz. Bu özellikleri benimsemek, gelecek yıllarda müşterilerin beklentilerini sürekli olarak aşan istikrarlı, gelişen bir iş yaratmanıza yardımcı olabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir