İlginizi Çekebilir
GPU Nedir? GPU Ne İşe Yarar?
  1. Ana Sayfa
  2. Donanım

GPU Nedir? GPU Ne İşe Yarar?

+ - 0

Bilgisayar grafikleri, dizüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere herhangi bir modern bilgisayar sistemlerinin önemli bir parçasıdır. “GPU” Grafik İşleme Birimi anlamına gelir. GPU bilgisayarda görmüş olduğumuz ekran görüntülerinden sorumlu birimdir.

GPU Ne İşe Yarar?

Bilgisayarınızı yalnızca internette gezinme, ofis programlarını ve masaüstü uygulamaları gibi temel işlemler için kullanıyorsanız, GPU hakkında bilmeniz gereken çok fazla şey yoktur. GPU, monitörünüzde gördüklerinizden sorumlu olan bilgisayarın parçasıdır.

Bununla birlikte, oyuncular ve video kodlama vb. gibi GPU hızlandırmalı işler yapan herkes için GPU çok daha fazla önemlidir. Bu kişilerin GPU’larından çok daha fazlasını alması gerekiyor ve bunun içinde kaliteli bir GPU’ya ihtiyaçları vardır.

Farklı GPU Türleri

Modern bir bilgisayar için alabileceğiniz iki temel GPU türü vardır. Bunlar tümleşik ve ayrıktır.

Grafik kartları bir, iki veya bazen üç fanı olan masaüstü PC’ler için tipik olarak büyük bileşenlerdir. Bu kartlar, gerçek grafik işlemci yongasının yanında video oyunları gibi daha yüksek grafikleri işlemek için RAM içerir. Fanlar bileşenleri serin tutmak için çalışır.

Masaüstü grafik kartları, yükseltilmesi en kolay bileşenlerdendir. Kartı yuvasını taktıktan sonra güç kaynağına bir kablo bağlayın ve gerekliye ardından sürücüleri yükleyin. Daha sonrasında kullanmaya başlayabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarlarda ayrı GPU’lar da olabilir. Dizüstü bilgisayarlarda büyük bir kart yerine, gizli bir dizüstü bilgisayar GPU’su, anakart üzerine lehimlenen bir çiptir. Masaüstündekilerin aksine, dizüstü bilgisayarlarda yükseltilmesi o kadar kolay değildir.

Ardından, doğrudan işlemcinin içine yerleştirilmiş tümleşik grafiklerde vardır. Tüm CPU’larda buna sahip değildir. Örnek olarak AMD’nin masaüstü Ryzen CPU’ları, herhangi bir entegre grafikten yoksundur. Bununla birlikte, şirket APU adı verilen entegre grafiklere sahip masaüstü işlemciler üretmektedir.

Grafik içermeyen bir işlemci, yalnızca masaüstü bilgisayarlar için endişelidir. Dizüstü bilgisayarlar bir paket halinde satılır, bu nedenle ya ayrı bir GPU ya da işlemciye yerleşik bir entegre grafik kartı gerektirirler.

Entegre grafiklere sahip olan bazı modern işlemciler inanılmaz derecede güçlü olabilir. Bazıları işlemciler, grafik ayarları düşürülmesine rağmen oynanabilir kare hızlarında seçili eski AAA başlıklarını çalıştırabilir.

İstediği ekran kartını henüz alamayanlar için bu uygun maliyetli bir seçimdir. Bununla birlikte, güçlü bir donanım gereksinimine ihtiyaç duyan oyunlar oynamak isteyen herkesin ayrı bir GPU’ya ihtiyacı olacaktır.

GPU Tam Olarak Ne Yapar?

Bir GPU’nun ne yaptığını anlamanın en kolay yolu video oyunlarını incelemektir.. Bir oyunda, bir görüntüyü, bir manzarayı veya bir 3B nesnenin karmaşık şekilde ayrıntılı bir modelini görebiliriz. Gördüğümüz tüm görüntüler GPU ile sağlanmaktadır.

Video oyunları, ekrandaki görüntüleri göstermeye paralel olarak çok fazla sayıda matematiksel hesaplama gerektiren karmaşık girişimlerdir. GPU, bir görüntünün geometrisi, rengi, gölgesi ve dokuları dahil olmak üzere grafik bilgilerini işlemek için amaca yönelik olarak oluşturulmuştur.

3D grafikler oluşturmaya başlamak için temel birim çokgendir. Daha spesifik olarak, üçgenlerdir. Bir video oyununda gördüğünüz her şey genellikle muazzam bir üçgen koleksiyonu olarak başlar. Kullanılan şekiller başka da olabilir, ancak şekillerin büyük çoğunluğu üçgenlerdir.

Diğer çizgi ve noktalara ek olarak bu temel şekiller ilkel şekiller olarak bilinir. Ağaç, masa ya da bir asayı tutan sihirbaz gibi tanınabilir nesneler yapmak için oluşturulmuşlardır. Bir nesne için ne kadar fazla çokgen kullanırsa, görüntüler o kadar ayrıntılı olabilir.

Her nesnenin bir sahnede ayarlanacak kendi koordinat seti vardır. Bir bilgisayar bu karar çağrılarını doğrudan yapamaz ve yerleştirme için koordinatları gerektirir. Video oyunlarında bazen işlerin çok ters gitmesinin ve aniden havada bir nesne görmenizin nedeni bundan kaynaklanabilir.

Sahne ayarlandıktan sonra, GPU, kameranın sahneye baktığı yere bağlı olarak perspektif bulmaya başlar. Yine, bakış açılarını bulmak için çok fazla matematik var. Biraz daha iyileştirmeden sonra, görüntüler her şeyin hayata geçmesini sağlayan dokuları, gölgeleri, renkleri ve gölgeleri alır.

Teknik olarak grafikler için bir CPU’ya güvenebilirsiniz, ancak bu verimli olmaz ve sonuç hiçbir zaman görsel olarak etkileyici olmaz. CPU, çoğu oyun için kaynaklara sahip değildir. Zaten diğer programları, arka plan işlemlerini ve işletim sisteminizi çalıştırıyor. Ayrıca oyunu fizik hesaplamaları, yapay zeka işlemleri ve diğer görevlerle çalıştırmaya yardımcı oluyor.

Hangi GPU’ya İhtiyacınız Var?

Artık GPU’nun ne işe yaradığını biliyorsunuz. peki hangisine ihtiyacınız olduğunu nasıl anlarsınız? Masaüstü bilgisayarda oyun oynuyorsanız, kesinlikle bir grafik kartına ihtiyacınız vardır ve en iyisini seçebilmenize yardımcı olabilecek çok sayıda inceleme vardır.

Özellikle, monitörünüzün çözünürlüğüne uygun 1080p, 1440p veya 4K gibi bir grafik kartı aldığınızdan emin olun. Video oyunların özellikleri sürekli gelişiyor ve daha yeni donanım gerektiriyor. Bu, grafik kartlarının diğer bileşenlere göre daha hızlı eskimiş olma eğiliminde olduğu anlamına gelir. Masaüstü bilgisayar sahipleri, son iki, üç yıl içinde piyasaya sürülen bir ürün satın almalıdır.

Meraklı bir şekilde video düzenlemeye odaklandıysanız ve bu işle uğraşıyorsanız, güçlü bir CPU daha önemlidir, ancak ayrı bir grafik kartı gereklidir.

Diğer tüm kullanıcılar için entegre grafikler yeterli olacaktır. Temel web oyunları, video akışı ve hatta temel fotoğraf düzenleme için bir grafik kartına gerek yoktur. İşlemcinizin gerçekten entegre bir GPU’ya sahip olduğundan emin olun. Aksi takdirde, bu yeni masaüstü yapısını çalıştırdığınızda sinir bozucu bir olayla karşılaşabilirsiniz.

Yorum Yap