Google Play, Uygulamaların Yükleme Hızını Arttıran Yeni Bir Özellik Getiriyor

Google Play, Uygulamaların Yükleme Hızını Arttıran Yeni Bir Özellik Getiriyor

Google, cihazınıza uygulama yüklemelerini hızlandırmayı planladığı yeni bir Play Store özelliğini kullanıma sunuyor. Google, bu özelliğin testlerine ilk olarak bir ay önce başladı.

Google, bu yeni özelliğe “uygulama yükleme optimizasyonu” adını veriyor. Tüm Android cihazlar için  otomatik olarak kullanıma sunuluyor ve özellik varsayılan olarak etkindir.

Uygulama Yükleme Optimizasyonu, Uygulama Yükleme ve Başlatma Sürelerini Hızlandıracak

Uygulama yükleme optimizasyonu, uygulamaların daha hızlı açılmasını, çalıştırılmasını ve uygulamaların daha hızlı yüklenmesini sağlar. Bu işlemi, cihazınıza bir uygulamayı yükledikten sonra uygulamanın en çok hangi bölümünü kullandığınıza ilişkin verileri kitle kaynaklı hale getirerek yapar. Google, bu özelliğin cihazınızın işlemcisi, pili ve depolamasındaki yükü azaltmaya da yardımcı olacağını söylüyor.

Google özelliği şu şekilde açıklıyor:

Uygulama yükleme optimizasyonunu etkinleştirdiğinizde, Google, yüklemeden sonra uygulamayı ilk açtığınızda uygulamanın hangi bölümlerini kullandığınızı söyleyebilir. Yeterince kullanıcı bunu yaptığında, Google uygulamayı herkes için daha hızlı yüklemek, açmak ve çalıştırmak için optimize edebilir.

Google, uygulama yükleme optimizasyonu için gerekli verileri toplarken, ad, e-posta adresi vb. gibi kişisel verilerinizi toplamaz. Aynı şekilde, cihazınızda yüklü olan diğer uygulamalar dışında herhangi bir veri toplamaz. Ayrıca, uygulamaya indirilen veya yüklenen tüm veriler de toplanmaz.

Uygulama yükleme optimizasyonu, tüm Android cihazlarda varsayılan olarak aktif durumda gelir. Bu özelliği devre dışı bırakıp kullanmamak isterseniz, bunu Google Play Store ayarlarından yapabilirsiniz. Google, uygulama yükleme optimizasyonu özelliğini devre dışı bırakmış olsanız da, bu özellikten yararlanmaya devam edebileceğinizi belirtiyor.

Uygulama yükleme optimizasyonu özelliği Android cihazınıza sunulduğunda, Google Play Store’u ilk açtığınızda otomatik olarak bununla ilgili bir açılır pencere alırsınız.

Android Cihazınızda Özelliğin Etkin Olup Olmadığı Nasıl Doğrulanır?

Uygulama yükleme optimizasyonunun Android cihazınızda aktif olup olmadığını Play Store ayarlarından doğrulayabilirsiniz.

  1. Play Store uygulamasını açın.
  2. Sağ üst köşedeki profil resminize dokunun ve Ayarlar’ı seçin.
  3. Ayarlar sayfasından, Uygulama yükleme optimizasyonu özelliğinin açık olduğundan emin olun. Bu özelliği devre dışı bırakmak istiyorsanız, bu bölümden kapatabilirsiniz.

Google’ın Play Yardım bölümünde yükleme optimizasyonu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz . Bu özellik, Google taraflı bir sunucu güncellemesi olarak kullanıma sunulduğu için Android cihazınızda otomatik olarak görünecektir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir