Google Play Store Nedir?

Google Play Store Nedir?

Google genel olarak arama ile bilinir, fakat Google’ın sunabileceği çok şey vardır. İçeriklerle dolu dijital bir pazar olan Google Play Store’un nasıl başladığını ve tam olarak ne olduğunu inceleyelim.

Google Play Store’un Başlangıcı: Android Market

Google Play Store, ilk olarak 2008 yılında “Android Market” olarak yayına başladı. İlk Android cihazlarla birlikte piyasaya sürüldü ve amacı uygulama ve oyunları bünyesinde bulundurmak ve dağıtmaktı.

Android Market ilk sunulduğunda son derece basitti. Android Market 2009 yılına kadar ücretli oyunları ve uygulamaları desteklemiyordu. Ancak, Android platformu büyüdükçe Android Market’te büyüdü. 2012 yılına kadar 450.000’den fazla Android uygulaması ve oyunu barındırıyordu.

Bu zamana kadar, Google’ın ekosistemi, Android Market’in mütevazı başlangıcına kıyasla büyük ölçüde genişledi. Aslında Android Market, Google’ın çevrimiçi pazarlarından sadece bir tanesiydi.

Üç Mağaza Birleştirildi

Google 2012’de Google Play Store’u oluşturmaya karar verdi. 2012’de Google Play Store’un oluşturulması, Google’ın o sırada yürüttüğü üç ayrı çevrimiçi pazarın birleştirilmesiyle planlandı. Google Android Market, Google e-Kitap Mağazası ve Google Müzik Mağazasını birleştirildi.

Google e-Kitap Mağazası, 2010’da üç milyondan fazla e-kitapla hizmete başlamıştı. Büyük geniş kütüphanesine rağmen, çoğunlukla kamu malı başlıklar ve taramalarla doluydu. Google Müzik ise 2011 yılında beta sürümüyle kullanıma sunuldu. Kullanıcılar yerel yükleme özelliğini sevse de satın alınabilecek müzik kitaplığı çok geniş değildi.

Android oyunların ve uygulamaların aksine, Google e-Kitap ve Müzik mağazaları sadece Android telefonlara ve tabletlere özel değildir. Google, App Store, Apple Books ve iTunes’u ayrı varlıklar olarak tutan Apple ile aynı yaklaşımı benimsiyordu. Bununla birlikte, Google’ın mağazaları, daha geniş kullanılabilirliğe sahip olmasına rağmen neredeyse popüler değildi.

Google’ın sunduğu hizmetlerin kapsamını daha doğru bir şekilde yansıtmak için ve hepsini bir araya  toplamak içim üç mağaza da “Google Play” markası adı altında birleştirildi. E-Kitap Mağazası “Google Play Kitaplar” oldu ve Google Müzik, “Google Play Müzik” adıyla hizmete başladı.

Google Play Store dijital bir pazardır.  Fakat eskiden fiziksel cihazlar da satıyordu. Kısa bir süre için Google, Play Store’daki bir “Cihazlar” sekmesi aracılığıyla Nexus cihazları, Chromecast’leri ve Chromebook’ların satışını yapmıştır.

O zamanlar Google’ın ürün satabileceği tek yer burasıydı. Google şirketinin donanım çabaları büyüdükçe, yeni bir mağazanın zamanının geldiğine karar verildi ve yeni girişimlere başlanıldı.

Günümüzde Google Play Store

Günümüzde Google Play Store, Android uygulama ve oyunlara, filmler ve TV şovlarına, e-Kitaplar ve sesli kitapları bünyesinde bulundurmaktadır. Google Play Müzik, YouTube Music’e geçiş yaptı.

Google Play Store, içerik indirmek ve satın almak için merkezi konum olarak Android telefonlara ve tabletlere yüklenir. Ayrıca Android TV ve Google TV akışlarında ve akıllı televizyonlarda da bulunabilir. Bir cihaz Android çalıştırıyorsa, kesinlikle Google Play Store’u içerecektir.

Ayrıca, Google Play Store’un Google Play Kitaplar ve Google TV, Play Filmler ve TV gibi diğer içerik alanları, iPhone ve iPad gibi diğer platformlarda da mevcuttur. Google Play Store’a bir web tarayıcısıyla her yerden erişilebilir.

Google’ın sunduğu dijital bir ürünle ilgileniyorsanız, Google Play Store kullanmak isteyeceğiniz bir dijital pazardır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir