Google Hesap Güvenliği Nasıl Artırılır?

Google Hesap Güvenliği Nasıl Artırılır?

Birinin gmail hesabınızdaki mailleri okumasını, youtube videolarınızı silmesini yada google drive içerisine yedeklediğiniz tüm kişisel fotoğrafların başkası tarafından görüntülenmesi çok sinir bozucu ve üzücü olabilir. Bu nedenle bu konumuzda gmail hesabınızın güvenliğini nasıl artırabilirsiniz bunun ile ilgili yapabileceğiniz işlemlerden bahsedeceğiz.

Bilgisayar korsanlarının (hacker) sizi bulmasını ummak yerine sadece 10 dakika içerisinde gmail hesabımızı güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Güçlü Bir Şifre Kullanın

Herkesin bilebileceği, artışık, birbirine yakın, doğum günleri, özel günler gibi şifreler kullanmaktan kaçının. Sadece harf veya sadece kelimelerden oluşan şifreler oluşturmayın. Şifrelerinizin içinde hem harf hem kelimeler olmasına özen gösterin. Kelime ve harfler dışında özel karakterler kullanın. Şifrelerinizin en güvenli olmasını ve zor bulunmasını sağlayan ve şifre kırma yazılımlarında bile kırılması zor olan özel işaretler kullanın. Örneğin şifrenizin içinde ”-+*” gibi işaretler kullanabilirsiniz. Bu sayede bulunması zor olan bir şifre oluşturabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Google Güvenli Arama Nedir ve Çevrimiçi Olarak Çocukları Nasıl Korur?

İki Aşamalı Doğrulamayı Etkinleştirin

Genellikle iki faktörlü kimlik doğrulama olarak adlandırılan iki aşamalı doğrulama olmadan, bilgisayar korsanlarının sizin Youtube, Gmail ve Google Play gibi tüm Google uygulamalarına giriş yapmak için sadece şifreye ihtiyaç vardır. Ancak iki aşamalı doğrulama etkinleştirmeniz durumunda şifrenizin dışında bir adet yeni bir güvenlik önleminiz olucak. Bu önlem sayesinden korsan şifrenizi bulsa bile iki aşamalı doğrulama ekranından ileri gidemeyecektir. İki aşamalı doğrulama ekranına dilerseniz telefon numaranızı ayarlayarak oraya 8 haneli sms gelmesini veya başka bir gmail hesabına 8 haneli giriş kodu gelmesini isteyebilirsiz. Bu sayede her girişinizde Google hesap şifreniz dışında 8 haneli doğrulama kodu ile Google hesap güvenliğinizi arttırabilirsiniz.

Yedek İletişim Yöntemleri Ekleyin

Gmail hesabınızı ilk kuruduğunuz günden sonra telefon numaranız değişmiş, eskimiz olabilir. Bu süreçte gmail hesap bilgilerinizden eski telefon numaranızı silip yerine yeni bir telefon numarası eklememiş olabilirsiniz. Bu nedenle yedek iletişim yöntemlerinden biri olan telefon ile şifre sıfırlama, hesaba giriş gibi aşamalardan yararlanamayabilirsiniz. Bu nedenle gündelik hayattaki kişisel bilgilerinde değişlik yaptığınızda gmail hesabınızın ayarlar kısmından bunu güncellemeniz gerekmektedir.

Hesap Etkinliklerine Bakın

Google etkinlikler bölümünden gmail, youtube, gibi Google uygulamaları içerisinde nereye girdiğinize ve en son ne zaman hesaba giriş yaptığınızı kontrol ederek, sizin dışınızda yapılan bir etkinlik var ise hesabınıza başkasının erişim yaptığını anlayabilirsiniz. Böyle bir durum ile karşılaşmanız durumunda gmail hesap şifreinizi değiştirerek, şifre değişim ekranında tüm aktif cihazlardan çıkış yap diyerek güvenliğinizi kontrol altına alabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir