Google Haritalar, Ukrayna için Canlı Trafik Verileri Sağlamayı Durdurdu

Google Haritalar, Ukrayna için Canlı Trafik Verileri Sağlamayı Durdurdu

Teknoloji devi Google, ülkeyi terk edemeyen Ukrayna vatandaşlarının güvenliğini artırmaya çalışıyor.

Google’ın ana şirketi Alphabet, yerel yetkililere danıştıktan sonra Google Haritalar’ın Ukrayna’daki canlı trafik aracını devre dışı bırakmaya karar verdi. Hareket, Rus kuvvetlerinin  ve Vladimir Putin’in “özel bir askeri operasyon” olarak adlandırdığı şeyi yürütmek için ülkeye girmesinden sonra geldi.

Google’ın Haritalar uygulamasının bazı özelliklerini sınırlamadaki amacı, Ukraynalı sivillerin güvenliğini sağlamak ve güvenliğini korumak.

Google Haritalar, Ukrayna’daki Bazı Özellikleri Geçici Olarak Devre Dışı Bırakıyor

24 Şubat 2022’de bir açık kaynak istihbarat uzmanı olan Dr. Jeffrey Lewis, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ilk gerçek işaretlerini tweetledi.

Google Haritalar ve uydu görüntülerinin bir kombinasyonunu kullanarak, Rusya Devlet Başkanı operasyonu resmi olarak ilan etmeden önce Rusya’daki Belgorod’dan Ukrayna’ya sınır ötesi hareket eden trafik birikimini tespit edebildi.

Google, 27 Şubat’ta Ukrayna’da uygulamanın canlı trafiğini ve meşguliyet araçlarını geçici olarak devre dışı bırakacağını duyurdu. Bu, herkesin mağazalar ve restoranlar gibi yoğun alanları veya insanların yürüyerek veya araçlarla toplandığı yerleri görmesini engelleyecektir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Google Hakkında Bilmediğiniz 10 Şaşırtıcı Gerçek

Rus birliklerinin kafasını karıştırmak amacıyla Ukrayna hükümeti, Google Haritalar’ın bazı araçlarının kaldırılmasından bir gün önce yol levhalarının sökülmesi çağrısında bulundu. Ancak, Ukrayna’da Google Haritalar’ı kullanan sürücüler yine de canlı trafik bilgilerini görebilir, çevrimdışı haritaları indirebilir ve Google’ın adım adım navigasyon özelliklerini kullanabilir.

Teknoloji: Engel mi, Yardım mı?

Ukrayna ve dünyanın geri kalanı Rusya’dan bir tür işgal beklerken, Jeffrey Lewis’in Rus ordusunun ileri hareketini tespit etmesi Google Haritalar tarafından alınan radar resimleri ve uydu görüntüleri sayesinde oldu.

Doğru kullanıldığında teknoloji, Ukrayna’dakiler gibi toplulukları koruma yeteneğine sahip paha biçilmez bilgiler sağlayabilir. Ancak, aynı bilgilerin zarar vermek için kullanılması tehlikesi her zaman vardır; bu nedenle, Google bu bölgedeki bazı Haritalar özelliklerini sınırlandırmaya karar verdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir