Google Hakkında Bilmediğiniz 10 Şaşırtıcı Gerçek

Google Hakkında Bilmediğiniz 10 Şaşırtıcı Gerçek

Google herkesin bildiği bir isim olsa da, Google şirketi hakkında az bilinen pek çok gerçek vardır. Bu yazımızda bunların en şaşırtıcı on tanesini derledik.

Google, dünyanın en popüler arama motoru olmasının yanı sıra, aynı zamanda dünyanın en popüler web sitesidir. Ancak, zirveye giden yol kolay değildi ve bugün bildiğimiz Google’a giden yolda pek çok şey oldu.

İşte sizi şaşırtabilecek Google hakkında bazı büyüleyici gerçekleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

1. Google Başlangıçta BackRub Olarak Adlandırıldı

Google, Google olarak bilinmeden önce, kurucu ortaklar Larry Page ve Sergey Brin, arama motorları için çeşitli isimler üzerinde beyin fırtınası yaptılar. BackRub, 1996 yılında Stanford Üniversitesi’nde öğrenciyken araştırma projelerinin adıydı.

Arama motorlarının ilk sürümleri, önemini, dolayısıyla adını belirlemek için bir web sitesinin geri bağlantılarını analiz ettiler. Bir yıl sonra, Google için alan adı kaydedildi.

2. Google, Googol Sayısından İlham Aldı

Google kulağa yanlışlıkla akılda kalıcı bir isim gibi gelse de, aslında bir numaradan sonra 100 sıfır olan matematiksel terim googol üzerinde bir oyundur.

thumbnail
Önerilen Yazı
Google Chrome Nasıl Güncellenir?

Stanford Üniversitesi öğrencisi Sean Anderson’ın googol için alan adının uygun olup olmadığını kontrol ettiğinde bunun yerine “Google” yazdığı gibi, Google’ın aslında googol’ün yanlış yazılmış olduğu söylendi.

Google’ın kurucu ortakları Larry Page ve Sergey Brin, arama motorları tarafından analiz edilen büyük miktarda verinin bir yansıması olarak bu adı seçti.

3. Google’ın 2013’teki Beş Dakikalık Kesintisi Sırasında Küresel İnternet Kullanımı %40 Düştü

Google sık sık hataya düşmez ama düştüğünde dünya duracak hale gelir.

16 Ağustos 2013 gece yarısından hemen önce, Arama, Gmail ve YouTube dahil olmak üzere Google’ın tüm hizmetlerini etkileyen bir elektrik kesintisi yaşandı. Bir web analitiği şirketi olan GoSquared’e göre, bu dakikalar içerisinde dünya çapındaki İnternet trafiği %40 düştü.

Bu, Google’a ve hizmetlerine ne kadar bağımlı olduğumuzu göstermektedir.

4. Google 1997’de Arama Motorunu Yahoo’ya 1 Milyon Dolara Satmaya Çalıştı

1997’de, Google’ın henüz az bilinen bir şirket olduğu zamanlarda, kurucu ortaklar Larry Page ve Sergey Brin, onu Yahoo’ya 1 milyon dolara satmayı teklif etti. Teklif daha sonra reddedildi.

2002 yılı geldiğinde, Google daha başarılı olmuştu ve bu noktada Yahoo, onu satın almak için 3 milyar dolar teklif etti. Google teklifi geri çevirdi ve 5 milyar dolar istedi. Google günümüzde ise yani 2022’de net 2 trilyon dolara ulaştı.

Google’ın büyük ölçüde başarılı olmasının nedenlerinden biri, arkasındaki ekip sayesindedir. Yahoo onu satın almış olsaydı, Google bugünkü gibi olmayacaktı.

5. Stanford Üniversitesi, Google’ın Orijinal Arama Algoritmasının Patentine Sahiptir

Google’ın kurucu ortakları Larry Page ve Sergey Brin, Stanford Üniversitesi’nde öğrenciyken PageRank algoritması için patent başvurusunda bulundu. Algoritma, bir web sayfasının önemini belirlemeye yardımcı olur ve Google’ın arama motoru sonuçlarını nasıl sıraladığının yalnızca bir parçasıdır.

İlginçtir ki, bu patent aslında Stanford Üniversitesi’ne tahsis edilmiştir, ancak Google, hisselerinin 1.8 milyon hissesi karşılığında Stanford Üniversitesi’nden bir lisans almıştır.

6. Jennifer Lopez’in Ünlü Yeşil Elbisesi Google Görsellerin Yaratılmasına Yol Açtı

J.Lo’nun 2000 yılında Grammy Ödülleri’nde giydiği ikonik yeşil Versace elbisesini hemen hemen herkes hatırlar. Ancak çoğu insan bu yeşil elbisenin Google Görseller’in yaratılmasına yol açtığından habersizdir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Google Güvenli Arama Nedir ve Çevrimiçi Olarak Çocukları Nasıl Korur?

İnterneti çökerten elbise, o dönem Google’ın en popüler araması oldu. Ancak çoğu insan sadece bir metin değil, o elbisenin bir görüntüsünü arıyordu. Google’ın arkasındaki ekip, bu soruna yanıt olarak Google Görsel Arama’yı oluşturdu.

7. Her Gün Yapılan Google Aramalarının %15’i Yenidir

Her yıl yapılan trilyonlarca aramayla, insanların aynı şeyi tekrar tekrar aramasını bekleyebilirsiniz. Ancak, her gün yapılan Google aramalarının %15’inin aslında yeni ve benzersiz olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir.

8. Google, Denny’s Restoranında YouTube’u Satın Aldı

Denny’s ve YouTube’un ortak noktası nedir? YouTube’un kurucu ortağı Steven Chen’e göre, Google’ın YouTube’u satın alması bu şekilde gerçekleşti.

Chen, YouTube’un satın alınması için hiçbirinin genellikle ziyaret etmeyecekleri bir yerde pazarlık yapmayı seçtiklerini açıkladı. Kurucu ortak daha sonra mozzarella çubukları sipariş etti ve anlaşma imzalandı.

9. “Google” Kelimesi, 2006’da Resmen Fiil Olarak Tanındı

Google’ın 1997’deki kuruluşundan bu yana, çevrimiçi hakimiyeti hızla arttı ve günlük hayatımızda önemli bir araç haline geldi. Google’ın web’i kavramasının bir kanıtı olarak, “google” kelimesi resmi olarak Haziran 2006’da Oxford İngilizce Sözlüğü’ne ve Temmuz 2006’da Merriam-Webster Collegiate Sözlüğü’ne eklendi.

Bir şeyi “googlelamak” artık çevrimiçi bilgi aramak için en sık kullanılan ifadedir.

10. İlk Google Doodle’u Burning Man

Özel etkinlikler ve tatiller genellikle bir Google Doodle ile işaretlenir. Ancak ilk Google Doodle’ın çok farklı bir amacı vardı. Nevada’nın yıllık Burning Man festivaline ev sahipliği yaptı. Kullanıcıları, Google Genel Merkezi’nde bir şeyler ters gittiğinde, kurucu ortaklar Larry Page ve Sergey Brin’in festivalde olmadığı konusunda bilgilendirmeyi amaçlıyordu.

Şu anda özel etkinlikleri ve kayda değer rakamları anan 4.000 Google Doodle’ı var ve Google’ın artık doodle’lar oluşturan özel bir ekibi var.

Google’ın Web’deki Yükselişi Devam Edecek

Google, Stanford Üniversitesi’ndeki iki doktora öğrencisi tarafından yürütülen bir araştırma projesi olarak başlangıcından bu yana çok yol kat etti.

thumbnail
Önerilen Yazı
Google Hesabından Nasıl Çıkış Yapılır?

Arama devinin web’deki hakimiyeti yavaşlama belirtisi göstermiyor ve şirketin ürünlerini yenilemeye ve bizi şaşırtacak ve büyüleyecek özellikler sunmaya devam edeceğinden eminiz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir