Google Güvenli Arama Nedir ve Çevrimiçi Olarak Çocukları Nasıl Korur?

Google Güvenli Arama Nedir ve Çevrimiçi Olarak Çocukları Nasıl Korur?

Çocuğunuzun çevrimiçi etkinliklerini manuel olarak filtrelemekten ve göz kulak olmaktan bıktınız mı? O zaman Google Güvenli Arama’ya ihtiyacınız var: özellikle çocuklar için güvenli bir tarama deneyimi sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Peki Güvenli Arama aslında ne yapar? Yetişkinlerin güvenmesi gerçekten güvenli mi? Google Güvenli Arama’yı bugün kullanmaya nasıl başlayabilirsiniz?

Güvenli Arama Nedir?

Çocuklar için oluşturulmuş bir arama motoru gibi düşünebilirsiniz.

Güvenli Arama, Google arama sonuçlarınızdaki müstehcen resimleri ve içeriği engelleyerek çocuklarınızın şüpheli herhangi bir şeye rastlamamasını sağlar. Dahası, her tür tarayıcı, tablet ve mobil cihaz için kurulabilir.

Çocuklar İçin Web Filtrelemenin Önemi Nedir?

İnternet, çocuklar için harika bir öğrenme platformudur ancak ne yazık ki, aynı zamanda çocukların asla maruz kalmaması gereken çevrimiçi tehditler ve sakıncalı içeriklerle de doludur. Günümüzde ebeveynler çocukları dış dünyadan korumanın yanı sıra onları çevrimiçi dünyadan da korumak zorundadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Google Arama Geçmişinizin Güvenliğini Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Çocuklar, eylemlerin sonuçlarını tam olarak anlamadıkları için çevrimiçi olduklarında çoğunlukla risk altındadır. Web filtreleme ve yerinde izleme olmadan, çocuklar kişisel bilgileri tehdit aktörleriyle kolayca paylaşabilir veya uygunsuz içeriği görüntüleyebilir.

Çocuklar için web filtrelemeyi ayarlamanın bazı faydaları şunlardır:

 • Uygunsuz içeriğin ekranda görünmesini engeller.
 • Ebeveynlere, çocuklarının çevrimiçi etkinliklerinin özerk kontrolünü sağlar.
 • Web sitelerinin kısıtlı kullanımı nedeniyle, belirli bilgisayar virüslerinin riski de azalır.
 • Kişisel bilgileriniz çevrimiçi olarak korunmaktadır.
 • Dosya ve uygulamaların izinsiz paylaşımını engeller.
 • Ebeveynlere ziyaret edilen tüm web sitelerinin bir listesini sağlar, böylece yetişkinler, çocuklarının tarama alışkanlıkları hakkında bilinçli kararlar verebilir.

Ebeveynler uygun filtreleri ayarlayarak çocukları çevrimiçi tehditlerden koruyabilir. Ebeveynler, siber tehditler hakkında bilgi edinmek, ebeveyn denetimi uygulamalarını kullanmak, yönergeler belirlemek ve çevrimiçi ortamda gizlenen tehlikeler hakkında çocuklarla konuşmak gibi diğer önlemleri kullanarak aradaki boşluğu doldurabilir ve çevrimiçi gezinirken çocukların güvenliğini sağlayabilir.

Google Güvenli Arama Çevrimiçi Güvenliğe Nasıl Yardımcı Olur?

Google aslında tüm zamanların en popüler arama motorudur ve çoğu kullanıcı için varsayılan ana sayfadır. Google Güvenli Arama’nın temel amacı, yetişkinlere uygun içeriği filtrelemek ve böylece çocukların internette gezinirken bunlara maruz kalmamasıdır.

Ebeveynler belirli web sitelerinin ziyaret edilmesini engellemiş olsa bile, arama motorları bazen belirli arama terimleriyle müstehcen içerik veya resimler getirebilir. Güvenli Arama burada devreye giriyor; müstehcen içeriği arama sonuçlarından filtreleyerek ebeveynlerin otomatik ebeveyn denetimleri ayarlamasına yardımcı oluyor.

Güvenli Arama’yı, Google arama motorunda yerleşik olarak bulunan bir sakıncalı içerik filtresi olarak düşünebilirsiniz.

Neyse ki, Güvenli Arama, okul Chromebook’ları ve iPad’leri gibi çoğu çocuğun cihazında otomatik olarak açılır, ancak ebeveynlerin, özellikle cihazlarını çocuklarıyla paylaşıyorlarsa, bu özelliği manuel olarak açmaları gerektiği zamanlar vardır.

Güvenli Arama açıkken, bir çocuk müstehcen veya uygunsuz bir arama terimi girerse hiçbir sonuç döndürülmez. Ve ebeveynler için bu büyük bir rahatlama olabilir.

Güvenli Arama Gerçekten Güvenli Mi?

Güvenli Arama, arama sonuçlarını filtrelemek için anahtar sözcükleri kullanır ve bazı kabul edilemez sözcükleri içeren sitelerin web sayfalarının yüklenmesini engeller. Ayrıca, ayarı yalnızca ebeveynlerin değiştirebilmesi için ebeveynlere kontrol sağlayan bir Güvenli Arama Kilidi vardır.

Ancak, herhangi bir web filtreleme türünde olduğu gibi, Güvenli Arama da yüzde 100 doğru değildir. Belirli DNS sınırlamaları, Güvenli Arama’nın tarayıcınızda veya cihazınızda önbelleğe alınan içeriği etkinleştirmeden önce engellemesini engelleyebilir. Çalışması için DNS önbelleğinizi temizleyebilirsiniz, ancak DNS girişlerinizin yenilenmesinin 24 saate kadar sürebileceğini unutmayın.

Google Güvenli Arama’nın diğer birkaç sınırlaması şunları içerir:

 • Yalnızca iki ayar ile gelir: Aç ve Kapat.
 • Belirli web siteleri için kara listeler veya beyaz listeler oluşturamazsınız.
 • Hassasiyet seviyesini ayarlayamazsınız.
 • Çerezlere dayanır ve tarayıcıya özeldir.

Bununla birlikte, çocuklar söz konusu olduğunda herhangi bir miktarda koruma ve filtreleme iyidir. Güvenli Arama çoğu yetişkin görselinin ve web sitesinin görüntülenmesini engellediğinden, kesinlikle bir şans vermelisiniz.

Tarayıcıda Google Güvenli Arama Nasıl Kurulur?

Google Güvenli Arama’yı tarayıcınızda ayarlamak oldukça basittir. Herhangi bir tarayıcı için ayarlanabilir, ancak birden fazla tarayıcı kullanıyorsanız (Firefox, Internet Edge, Google Chrome veya Safari), her tarayıcıda aynı adımları uygulamanız gerekecektir.

Herhangi bir tarayıcıda etkinleştirmek için URL’nize https://www.google.com/preferences yazarak Google arama ayarları sayfasına gidin.

Sayfanın en üstündeki “Güvenli Arama filtreleri” seçeneğinin altındaki Güvenli Aramayı Etkinleştir kutusunu tıklayın.

Android ve iPhone’larda Google Güvenli Arama Nasıl Kurulur?

Android veya iOS cihazınızda Güvenli Arama’yı kurmak için şu adımları izleyin:

 • Seçtiğiniz tarayıcıyı açın.
 • Arama çubuğunuza https://www.google.com/preferences yazarak Google Arama Ayarlarına gidin.
 • Güvenli Arama filtreleri bölümünü bulun.
 • Güvenli Aramayı Etkinleştir üzerine dokunun.
 • Ekranın altındaki Kaydet’e basın.

Açık Sonuçları Filtreleyin ve Çocukları Çevrimiçi Tehditlere Karşı Eğitin

Çevrimiçi ortamda güvende olmak için hem ebeveynlerin hem de çocukların tehlikelerin farkında olması önemlidir. Kendimizi ve çocuklarımızı internetin tehlikeleri konusunda eğiterek ve web filtreleme mekanizmalarını kullanarak, gençlerimize biraz güvenli bir çevrimiçi deneyim ve sınırsız öğrenme özgürlüğü sunabiliriz.

Ayrıca Güvenli Arama, güvenlik risklerini azaltabilir!

Unutmayın, Google Güvenli Arama dahil hiçbir filtreleme türü tam olarak başarılı değildir ve bazı içerikler ara sıra çatlaklardan kayıp gitmek zorundadır. Ancak en azından çocuklarınızı çoğu yırtıcı ve sakıncalı içerikten koruyacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir